GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE HELAL GIDA SEMİNERİ

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE HELAL GIDA SEMİNERİ

Tarım Orman ve Doğa Bilimleri Derneği, Kardeşlik ve Birlik Derneği işbirliği ile Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsü KYK yurdunda öğrencilere helal gıda konulu seminer verildi.

Programa, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Teknik Bilim kurulu üyesi veteriner hekim Muhammed Zeki AYGUR konuşmacı olarak katıldı.

Helal Sertifikalama kurumların önemi hakkında açıklamalarda bulunan veteriner hekim Muhammed Zeki AYGUR, helal sertifikalamaya gerek var mı? ve GİMDES niçin kuruldu sorularına yanıtına vererek sunumuna başladı.

“Üniversite öğrencileri genellikle fast food tercih ediyor”

Üniveriste öğrencilerinin daha kolay olması açısından hazır ürünleri daha çok tükettiğine dikkat çeken AYGUR, “Öğrenciler evde yurtlarda zaman kaybetmemek için hazır ürünleri tüketmeyi daha çok seviyorlar. Halbuki bu tür ürünlerde bilmediğimiz pekçok kritik katkı maddesi bulunuyor. Öyle katkı maddeleri var ki siz farkına varmadan sizi o ürüne bağımlı yapıyor. Müslümanlar olarak sorgulamayı unuttuk. Önümüze gelen bir çok şeyi sorgulamadan yer ,içer hale geldik. Sorgulamayı öğrendiğimizde katkılar o oranda değişecektir.” ifadelerini kullandı.

“Sorgulamayı öğrenmeliyiz”

Kritik katkı maddelerinden çarpıcı örneklerin verildiği sunumda dinleyenlerin çoğunun katkı maddelerinden bihaber olduğu görüldü. Bu riskleri örneklerle beraber anlatan AYGUR, “Ülkemizde uygulanan gıda tebliği uluslararası bir tebliğdir. Avrupa ülkelerinde ne kadar şüphe duyuyorsak burada da aynı şüpheleri duymamız gerekir.Helal gıda denince sadece kesim akla gelmektedir. Halbuki gıdalarda kullanılan binlerce E- kodlu katkı maddesi bulunmaktadır.” dedi.

“Adını daha önce duymadğımız yeni hastalıklar çıktı”

Tedavisi yapılamayan hastalıkların son dönemlerde arttığını ifade eden AYGUR, son olarak şunları kaydetti : “Bugün adını ilk defa duyduğumuz hastalıklar ile karşılaşmaya başladık. Yarın çocuklarımız torunlarımız belki tedavisi olmayan farklı hastalıklara yakalanacaklar. Nesillerimiz bu şekilde kontrol altına alınıyor. Bir an önce bu gaflet uykusundan uyanıp kendimize çeki düzen vermeli ve hazır gıdalardan uzak durmalıyız. En güzeli yemeklerimizi kendimiz yapmak veya içeriğini bildiğimiz veya Helal sertifikasına güvendiğimiz yiyeceklerden yemektir. Burada adını zikredemediğimiz yüzlerce hatta binlerce katkı maddesi bulunuyor. Bu katkı maddelerine GİMDES sitelerimizden ulaşabilirsiniz. “

Yoruma kapalı.