GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Konferanslar ve Fuarlar

TÜYAP WORLDFOOD İstanbul FUARINDA SEKTÖRLERE GÖRE KATILIMIMIZ!

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

HOL 2: AYNİRA, ŞENOCAK GIDA, GRAMAS GIDA, KONSÜT 4

HOL 3: MEYSU, MİLAT ÇİKOLATA, ÖĞÜT, AKSU GIDA, AYDIN KURUYEMİŞ 5

HOL 4: OBA MAKARNA, PAM YAĞ, ARDEN MAKARNA, ÇİLOĞLU GIDA, ORKİDE YAĞ, BEŞSAN BEŞLER MAKARNA, MUTLU MAKARNA, TAT MAKARNA, KALE MADENCİLİK, GÖYMEN FOOD 10

HOL 5: KAANLAR, ÖZMEN UN, İTİMAT SÜT, UNSAN UN, LEZİTA TAVUK, ELİTA GIDA, BEYZA, HAS TAVUK, DURANLAR SÜT 9

HOL 6: BAHAR HİNDİ, LERMİOĞLU UN, KOPUZ, PAKMAYA 4
Devamını Okuyun

GİMDES, BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ’NDE SEMİNER GERÇEKLEŞTİRDİ!

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Helal ve Sağlıklı Yaşam Kulübü’nün ve GİMDES Gönüllü temsilcilerinin davetleriyle GİMDES Başdenetçisi, Kimyager Timuçin GÜNESEN Bey’in iştirak ettiği program İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti.

Timuçin GÜNESEN Bey, öğrencilere Helal Gıda’nın önemini ayet ve hadisler ışığında anlatarak katkı maddeleri ve gıdalardaki kritik noktalardan ve haramlık risklerinden bahsetti. Seminerde Öğr. Gör. Mesut KAPLAN Bey de Helal Gıda’nın ve Gıda Güvenliği’nin öneminden bahsederek ileride sahada görev alacak öğrencilerine bu konularda hassas olmalarını, üretimde kullanılacak hammadde ve katkılara helallik ve tayyiblik açısından yaklaşarak kullandırmaları gerektiğinin önemine vurgu yaptı.
Devamını Okuyun

HELAL DAVADA EŞ OLMAK

GİMDES HANIMLAR KURULU GÖNÜLLÜ İSTABUL TEMSİLCİLİĞİNİN BU HAFTAKİ KONUSU: HELAL DAVADA EŞ OLMAK

GİMDES Merkezimizde, Nuran BÜYÜÖZER hanımefendi, 60 yıllık hayatı birlikte yaşadığı hayat arkadaşı olarak bu ömrü anlattı. Merak edilen sorulara cevap verdi.

Sözlerinde şu hususlara yer verdi:

“Senin çocuğun da olsa, başkasının çocuğu da olsa onu bir kalıba sokamazsın. Sen kale gibi dur.”

“Etrafta bizi eleştirenlere, yolumuzdan çevirmeye çalışanlara karşı dimdik durduk. Çünkü benim arkamda dağ gibi hoca vardı, bana destekti. Ben de ona destektim.”

“Hüseyin hocamız çok idealist ve lider ruhlu. Ama bende daha yumuşak huyluyum. Hoca derdi bende kabul ederdim, ona tabî olurdum. Bu dava böyle iki taraflı sürdü gitti. O deyince ben itiraz etseydim olmazdı. Zaten itiraz etseydim de bu fikrinden caymazdı. Kafasına koymuştu bir kere bu davayı.”
Devamını Okuyun

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ UŞAK ŞUBESİ, HELAL GIDA KONULU KONFERANS ORGANİZE ETTİ

SUAT SEZER GİMDES Ankara Temsilcisi ve Teknik Bilim Kurulu üyesi, Ziraat Yüksek Mühendisi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Uşak Şubesi tarafından organize edilen “Helal Gıda Konferansı” 25 Mayıs 2024 cumartesi günü akşam saat 21:00 de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.

GİMDES Ankara Temsilcisi ve Teknik Bilim Kurulu üyesi, Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER’in konuşmacı olarak katıldığı programda “Helal Gıda ve GİMDES” konulu sunumu ile; İlk olarak Helal Gıdanın Kur’an Kerim ve Sünnetteki yeri, İkinci olarak Ne yediğimizin farkındamıyız? Gıda katkı maddeleri nelerdir?, üçüncü olarak Helal Sertifikasyon nedir, nasıl yapılır ve takip süreçleri nelerdir? Son olarak da Helal Sertifikasyonu kim yapar, GİMDES kimdir, tarihi süreci nedir? Helal Dünya Marketlerin önemi nedir? Ne yapabiliriz? konularrına değinmiş ve Helal Yasam sistemin özetini yapmıştır.

Programa Saadet Partisi il Başkanı Ramazan ACAR yönetim kurulu ile birlikte, AGD Şube Başkanı Aykut COŞKUN ve. Din Görevlileri Birliği Derneği (DİNBİRDER) Şube Başkanı Ramazan GÜNDÜZ protokol olarak katılmıştır.
Devamını Okuyun

04-07 EYLÜL 2024 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞECEK TÜYAP FOOD İSTANBUL HELAL VE TAYYİB FUARINA NEDEN KATILMALIYIZ?

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Avrupa, Asya ve Afrika Kıtalarının tam ortasında olmak

Rusya, AB ve Ortadoğu pazarlarına olan coğrafi yakınlık sayesinde oluşan yüksek ihracat potansiyelinden yararlanmak

Zengin içerikli programlar eşliğinde endüstrinin nabzını tutmak ve bilgi alışverişinde bulunmak

Yatırımlarınız için hala en iyi getirileri sunanı bulmak

Helal Ürün sektörü profesyonellerinin büyük bir kesiti ile bağlantı kurmak.

Tüyap Fuar alanında 800 metre karelik bölümünde Sadece Helal ve Tayyib ürün üreten firmalarımıza tahsis edilmiştir, diğer Hollerle irtibat sağlanmıştır.
Devamını Okuyun

16. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ’DA İŞLENECEK KONULAR VE KONUŞMACILAR

Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER

3-4 Eylül 2024 tarihlerinde gerçekleşecek olan Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımız, 7 farklı oturumdan oluşmaktadır. Oturumlarda işlenecek konular ve belli olan konuşmacılarımız aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

1. ‘’Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’’

‘’Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’’, helal pazarının dünya çapında artan önemine ilişkin kapsamlı bir araştırmadır. Araştırma, gıda ve içecek, ilaç, kozmetik, turizm ve finans gibi sektörleri kapsayan helal sektöründeki fırsatları ve eğilimleri vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, küresel Müslüman nüfusun önemli ölçüde arttığı ve helal ürün ve hizmetlere yönelik talebin yükseldiği vurgulanmaktadır. Tahmini piyasa değeri trilyonlarca doları aşan Helal ürün ve hizmetlerin, işletmelerin helal sertifikalı ürünler geliştirerek ve sınır ötesi işbirliği yaparak bu pazardan faydalanma potansiyelini artırdığı belirtiliyor. Bununla birlikte, küresel helal pazarında başarılı olmayı hedefleyen işletmeler için kalite kontrol, etiketleme ve helal belgelendirme standartlarına bağlılığın önemi de vurgulanmaktadır.

Doç. Dr. Muhammed Yüceer, Habib GHANIM

2. ‘’Helal Finans: İslami Bankacılık ve Yatırım Fırsatlarını Keşfetmek ve İslam’ın Ekonomiye Bakışı ve Faizsiz Finans Sistemi’’
Devamını Okuyun

ARTIK YETER! ŞÜPHELİ ÜRÜNLERLE MİDEMİZİ TIKABASA DOLDURMAYA DUR DİYELİM.

3-6 EYLÜL 2024’TE TÜYAP WORLDFOOD İSTANBUL FUARINDA BULUŞACAĞIZ

(Bu Fuar 5174 Sayılı Kanun Gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) Denetiminde Düzenlenmektedir)

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Değerli GİMDES takipçileri, bu seneki fuar organizasyonumuzu düzenleyeceğimiz yer olarak sizlerle istişaremiz doğrultusunda TÜYAP – WORLDFOOD ISTANBUL olarak belirlenmiştir. Fuarımız 3-6 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

3-6 EYLÜL 2024’TE TÜYAP WORLDFOOD İSTANBUL FUARINDA BULUŞACAĞIMIZI https://www.gidaraporu.com/fuarimiz-tuyap_g.htm yazımızla ocak ayında duyurmuştuk.

Sektördeki son yenilikleri ve gıda trendlerini sergileme ve keşfetme imkânı sağlayan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 3-6 Eylül 2024 tarihlerinde 80 ülkeden 900’ü aşkın satın almacıyı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak. Bu sene GİMDES de Helal ve Tayyib Sertifikalı firmaları ile birlikte kendisine ayrılmış 800 metre karelik sahada yer alacaktır.

3-6 Eylül 2024 tarihlerinde TÜYAP’ta gerçekleşecek, Türkiye ve Avrasya’nın gıda sektöründe lider ve iş birliği platformu WorldFood İstanbul, 2024 yılında da katılımcıları yurt dışından gelecek olan alıcılar ile buluşturmak için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.
Devamını Okuyun

ANNE EVİNE HOŞ GELDİN!

Bir kimse bekarlıktan, yuva kurmaya geçtiğinde, “Evlendi” denir. O kuruma ise “Evlilik”. Artık o kişi “Evlidir”. “Ev” sığınılan liman,huzur, sükunet,korunak, barınaktır. Evimiz, gönül kalemiz. Yaşadığımız asırda kalben, bedenen uzak kaldık evlerimizden. Evler Anneleri, Anneler evi özledi. O yüzden bu özlemle, yeniden, tüm anneler, kadınlar, hatta erkeklerde dahil evimize dönelim. Hayat eve sığar sloganı mecburiyetten değil, seve seve olsun. Anne hadi yeniden, “Evine Hoş Geldin!” Batılılaşmanın bizden çaldığı annelik kavramını, Aile Danışmanı Seyhan Kütük Hanımefendinin etkileyici anlatımıyla yeniden idrak edeceğimiz, programımıza tüm hanımefendileri bekliyoruz.
Devamını Okuyun

7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

GİMDES ve GİMDES Gönüllü işbirliğiyle 7. Helal Yaşamda Gençlik Konferasımızı 18 Şubat Pazar günü saat 14:00 – 17:00 saatleri arasında TÜGVA Genel Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirmiş olmanın sevinci içerisindeyiz.

Konferansımız, Abdülhak Navruz kardeşimizin Kur’anı Kerim Tilavetiyle başladı. GİMDES ve GİMDES Gönüllü video tanıtımlarının ardından GİMDES Gönüllü Başkanı Mehmet Ali Yafez selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.

Elman Necefzade Beyin İslâm’da eğitim ve Daru’l Halal Medrese eğitim sistemi hakkındaki konuşmasının akabinde Mustafa Meral Hocamız helal gıda üzerine bir sohbet verdi.

GİMDES Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer Hocamız konuşmasına hedefimizi hatırlatarak başladı ve kendi hayatından kesitlerle dava şuurundan bahsetti. Ashabı Kehf örneğini vererek günümüz gençlerinin örnek çıkarmasını dile getirdi.
Devamını Okuyun