GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Konferanslar ve Fuarlar

ANNE EVİNE HOŞ GELDİN!

Bir kimse bekarlıktan, yuva kurmaya geçtiğinde, “Evlendi” denir. O kuruma ise “Evlilik”. Artık o kişi “Evlidir”. “Ev” sığınılan liman,huzur, sükunet,korunak, barınaktır. Evimiz, gönül kalemiz. Yaşadığımız asırda kalben, bedenen uzak kaldık evlerimizden. Evler Anneleri, Anneler evi özledi. O yüzden bu özlemle, yeniden, tüm anneler, kadınlar, hatta erkeklerde dahil evimize dönelim. Hayat eve sığar sloganı mecburiyetten değil, seve seve olsun. Anne hadi yeniden, “Evine Hoş Geldin!” Batılılaşmanın bizden çaldığı annelik kavramını, Aile Danışmanı Seyhan Kütük Hanımefendinin etkileyici anlatımıyla yeniden idrak edeceğimiz, programımıza tüm hanımefendileri bekliyoruz.
Devamını Okuyun

7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

GİMDES ve GİMDES Gönüllü işbirliğiyle 7. Helal Yaşamda Gençlik Konferasımızı 18 Şubat Pazar günü saat 14:00 – 17:00 saatleri arasında TÜGVA Genel Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirmiş olmanın sevinci içerisindeyiz.

Konferansımız, Abdülhak Navruz kardeşimizin Kur’anı Kerim Tilavetiyle başladı. GİMDES ve GİMDES Gönüllü video tanıtımlarının ardından GİMDES Gönüllü Başkanı Mehmet Ali Yafez selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.

Elman Necefzade Beyin İslâm’da eğitim ve Daru’l Halal Medrese eğitim sistemi hakkındaki konuşmasının akabinde Mustafa Meral Hocamız helal gıda üzerine bir sohbet verdi.

GİMDES Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer Hocamız konuşmasına hedefimizi hatırlatarak başladı ve kendi hayatından kesitlerle dava şuurundan bahsetti. Ashabı Kehf örneğini vererek günümüz gençlerinin örnek çıkarmasını dile getirdi.
Devamını Okuyun

16. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANS’INDA İŞLENECEK KONULAR

Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER

3-4 Eylül 2024 tarihlerinde online olarak gerçekleşecek olan Uluslararası GİMDES Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımız, 7 farklı oturumdan oluşmaktadır. Oturumlarda işlenecek konular ve açıklamaları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

1-“Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’”

‘’Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’’, helal pazarının dünya çapında artan önemine ilişkin kapsamlı bir araştırmadır. Araştırma, gıda ve içecek, ilaç, kozmetik, turizm ve finans gibi sektörleri kapsayan helal sektöründeki fırsatları ve eğilimleri vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, küresel Müslüman nüfusun önemli ölçüde arttığı ve helal ürün ve hizmetlere yönelik talebin yükseldiği vurgulanmaktadır. Tahmini piyasa değeri trilyonlarca doları aşan Helal ürün ve hizmetlerin, işletmelerin helal sertifikalı ürünler geliştirerek ve sınır ötesi işbirliği yaparak bu pazardan faydalanma potansiyelini artırdığı belirtiliyor. Bununla birlikte, küresel helal pazarında başarılı olmayı hedefleyen işletmeler için kalite kontrol, etiketleme ve helal belgelendirme standartlarına bağlılığın önemi de vurgulanmaktadır. Devamını Okuyun

HELAL LOKMA SEVDALILARI GİMDES İLE BİRLİKTE 3-6 EYLÜL 2024’TE TÜYAP WORLDFOOD İSTANBUL FUARINDA BULUŞUYOR

Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER

Değerli GİMDES takipçileri, bu seneki fuar organizasyonumuzu düzenleyeceğimiz yer olarak sizlerle istişaremiz doğrultusunda TÜYAP – WORLDFOOD ISTANBUL olarak belirlenmiştir. Fuarımız 3-6 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. World Food İstanbul tüm önemli sektörler dahil olmak üzere gıda ve içecek endüstrisinin tamamını temsil ediyor. Fuar, gerçek gıda ve içecek ürünlerinin yanı sıra lojistik çözümleri ve sağlık ürünlerini de kapsıyor.

Fuar alanında GİMDES’ten sertifika almış olan firmalarımız GİMDES’E ayrılmış olan alanın içerisinde, bir arada bulunacaktır. Fuarımızda Helal ve Tayyib Gıda, Helal ve Tayyib Kozmetik, Helal ve Tayyib İlaç, Helal Turizm, Helal Lojistik kategorilerindeki firmalarımız yer alacaktır. Ulaşım kolaylığı, Türkiye’den ve dünyanın birçok farklı ülkesinden yüksek katılımcı ve ziyaretçi istatistiği gibi ayrıcalıkların mevcut olduğu fuarda Siz değerli GİMDES severleri de görmekten memnuniyet duyarız.

Fuarımızın hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.
Devamını Okuyun

15. ULUSLAR ARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI (ONLİNE) BAŞARILI OLARAK TAMAMLANDI

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

“Biz mutlaka sizi biraz korku, biraz açlık yahut mala, cana veya mahsullere gelecek noksanlıkla imtihan ederiz. Sen sabredenleri müjdele!” (Bakara, 155)

Her geçen gün artan talebe bağlı olarak Helal ve Tayyib ürünler pazarı artmakta ve klasik üretim metodlarının İslami gerekliliklerin karşılanması noktasında yetersiz kalması Müslümanların çözmesi gereken yeni konuları da gündeme getirmektedir. İçinde bulunduğumuz bu kabuslu yıllar da gösteriyor ki bu fiziki sınırların kalktığı yeni dünya düzeninde süreçler daha dinamik ve değişimler daha hızlı olmaktadır.

15. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Konferansına Endonezya’dan, Malezya’dan, Amerika’dan, Filipinler’den, İngiltere’den, Güney Afrika’dan, Cezayir’den, ve Türkiye’den konularında uzman konuşmacılar 10-11 KASIM 2023 günlerinde, aşağıdaki konularda tebliğlerini sundular. Konferansımız bütün dünyadan binlerce kişi tarafından online olarak izlendi.
Devamını Okuyun

GİMDES, BAŞAKŞEHİR GENÇLİĞİ EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİN KONUĞU OLDU.

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Başakşehir’de gençlere yönelik faaliyet gösteren ve isim olarak mekan kardeşliği ismini kullanan Başakşehir Gençliği Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin tecrübe günü adı altında ayda bir gün konuk ettiği misafirlerden biri olduk.

Bu söyleşimizde gençlere tecrübelerimizi aktarmanın yanında helal gıda ve helal kavramlarını anlattık.

Toplumun helal olarak bildiği bir çok ürünlerin içeriğinde ortaya çıkarttığımız sıkıntıları gençlerle paylaşarak bilgilenmelerine vesile olduk.

Halal Dunya Marketleri, Darul Helal Medresesi gibi projelerimizi gençlere anlatarak bu projelere destek verilirse hangi yaraları saracağını anlattık.

Ayrıca Türkiye ve Dünya gündemlerine dair gençlerden gelen çeşitli siyasi, askeri, ekonomik sorulara cevaplarlar verdik.
Devamını Okuyun

MALEZYA’DA JAKİM’İN DÜZENLEDİĞİ KÜRESEL HELAL ZİRVESİ(GHaS) TAMAMLANDI

MALEZYA’DA JAKİM’İN DÜZENLEDİĞİGİMDES ‘in de davetlisi olduğu toplantıyı takip eden, dışilişkiler sorumlumuz Zafer GEDİKLİ kardeşimizin raporunu dikkatinize sunuyoruz.

‘’10-11 Eylül Pazar ve Pazartesi günleri JAKIM’in düzenlediği Halal Zirvesine iştirak ettik.

Bu zirveye JAKIM’in diğer ülkelerde tanımış olduğu Helal Sertifikalandırma Kuruluşları (HSK), diğer ülkelerdeki Akreditasyon kuruluşlarının temsilcileri (GAC, MoIAT, HAK, BPJPH vb), SMIIC Genel Sekreteri, JAKIM’in Malezya’nın farklı şehirlerdeki görevlileri, bazı sanayi kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Katılım davet üzerine olduğu için halka veya JAKIM’in tanımadığı HSK’lara açık değildi.
Devamını Okuyun

GİMDES JAKİM’İN DÜZENLEDİĞİ KÜRESEL HELAL ZİRVESİ(GHaS)’NE KATILIYOR!

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

GİMDES , iş birliğinde bulunduğu Malezya Helal Belgelendirme ve Standard Kurumu’nun (JAKIM) 2012, 2015, 2018, ve 2019 yıllarında Kuala Lumpur, Malezya’da düzenlediği konferanslarına iştirak etmişti.

Bu sene de JAKIM’in, Uluslararası Ticaret ve Endüstri Bakanlığı (MITI) işbirliği ile düzenlediği Küresel Helal Zirvesi (GHaS) 9-15 Eylül tarihleri arasında Kuala Lumpur, Malezya’da icra edilmektedir. GHaS 2023, JAKIM tarafından tanınan helal sertifikalama kurumları arasındaki potansiyel ağı güçlendirmek, kurumlar arasında daha kuvvetli bağlantılar kurulması ve işbirliğinin önünün açılmasına vesile olması amacıyla düzenlenmektedir.
Devamını Okuyun

15. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANS’INDA İŞLENECEK KONULAR

15. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımız, 7 farklı oturumdan oluşmaktadır. Oturumlarda işlenecek konular ve açıklamaları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Birinci oturum: “Küresel Helal olmada Helal ve Tayyib Şartlarının Önemi & Helal Sertifikalama Kuruluşlarının Müşterek Bir Standartta Buluşma İmkânları”

Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile birlikte farklı üretim teknikleri ve katkı maddeleri kullanılmaya başlanılmıştır. Bu üretim tekniklerinin ve kullanılan girdilerin Helal ve Tayyib olması Allah Teâlâ’nın Müslümanlara ve dahi tüm insanlığa bir emridir. Dolayısıyla, Helal ve Tayyib gıda tüketme ihtiyacı tüm insanlığı ilgilendiren bir husustur. Öte yandan Helal sertifikalama çalışmaları başladığı günden itibaren dünya üzerinde birçok sertifikalama kurumu açılmış ve kendi standartlarını oluşturarak faaliyet göstermiştir.

Birinci oturumda, bu sertifikalama kurumlarının, sertifika standartlarının birbirinden bağımsız olmasının getirdiği sorunlar, tek bir standartta buluşmanın gerekliliği ve mümkün olup olmadığı konusu işlenecektir.

İkinci oturum: “Kozmetikte Helal Olma Şartlarının Gereklilikleri”

Kozmetik, kişisel bakım ürünleri her yaştan insanların kullandığı ürünlerdendir. Bebeklik çağından itibaren başlayıp ölene dek deri yoluyla vücudumuza aldığımız bu ürünlerin Helal ve Tayyib olması elzemdir. Müslümanlar için çok önemli bir sektör olmasına mukabil, günümüz kozmetik ürünleri, Helal ve Tayyib şartları ne derecede karşılamaktadır?
Devamını Okuyun