GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Konferanslar ve Fuarlar

“YEDİK Mİ, YENİLDİK Mİ?” GİMDES ERZURUM’DA

GİMDES’İN “YEDİK Mİ, YENİLDİK Mİ?” ERZURUM’DAKİ HELAL GIDA KONFERANSINDA ÜNİVERSİTELİ GENÇLİK BULUŞTU!

GİMDES Hanımlar Kurulu Erzurum Gönüllü Ekibi aralık ayında faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 1 Aralık Perşembe günü saat 15.30’da Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Atlas Kulübü’nün daveti üzerine helal gıda konferansı düzenlendi. Yedik mi Yenildik mi? başlığıyla dikkat çeken eğitime 150’ye yakın kız öğrenci katılım gösterdi. GİMDES Hanımlar Kurulu Eğitim Birimi Gönüllü Başkanı ve Diyetisyen olan gönüllümüzün konuşmacı olduğu programda helal ve tayyib kavramı, helal ve tayyib beslenmenin dinimiz, sağlığımız, psikolojimiz gibi unsurlar üzerindeki etkisine değinildi. Kritik bazı katkı maddelerine yer verilerek devam edilen eğitimde GİMDES hakkında bilgi verildi. Öğrencilerin konuya ilgilerinin yoğun olduğu sunum sorulara cevap verilerek nihayete erdi.

GİMDES Hanımlar Kurulu Erzurum Gönüllü Ekibi ve Atlas Kulübü tarafından çekilişle 13 katılımcıya kitap hediye edildi. Programa katılan katılımcılara, üniversitenin ilgili biriminin, Afianın ve GİMDES Hanımlar Kurulu Erzurum gönüllü ekibinin sponsor olduğu çikolata ve kahveler ikram edildi.
Okumaya devam et

SANHA’DAN HELAL HARAM STANDARDI

3 Eylülde tamamlanan CNR FOOD İSTANBUL buluşmasında ziyaretimize gelen Güney Afrika Helal Sertifikalama Kurumu başkanı Nawlaki GİMDES standı bünyesinde açılan WHC standını da ziyaret etti. Bu vesile ile en son yayınladıkarı Bültenlerindeki bir yazılarını yayınlıyoruz.

‘’SANHA, belirli bir iddiaya, doğruluğuna, Halal’ın iddialarını yaparken izlenen bilgileri ve süreçleri elde etme yöntemini, çıkış noktasını onaylamadığı veya böyle bir onay vermesi için hiçbir kimseyi veya kişiyi onaylamadığı için yorum yapamaz ve yapmayacaktır. Bu iddia edilen standartları kabul edenlere sertifika vermeyecektir.

Üyelerimiz, abonelerimiz ve destekçilerimiz için, Halal sertifikasyonunun en kritik alanları arasında yer alan unlu mamullerin sertifikalandırılmasında karşılaşılan karmaşıklıklar ve zorluklar hakkında kesinlikle yorum yapabiliriz. Aslında, daha ileri gidip, aşağıdaki çok önemli nedenlerden dolayı, sertifikaları / onaylanmamış prizlerin, mushtabih (şüpheli alanlar) kategorisine girdiklerinden kaçınılması gerektiğini önlemek zorundadır
Okumaya devam et

CNR FOOD İSTANBUL BULUŞMASINDA GİMDES 9.HELAL VE TAYYİB FUARI 3.GÜNÜNDE

“Helal Ürünler Fuarı” 3 gün önce başladı! GİMDES tarafından düzenlenen 9. GİMDES Helal ve Tayyib ürünler Fuarı 2. Hall’de düzenlenen törenle açıldı. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma (GİMDES) Derneği tarafından düzenlenen buluşmada Türkiye’de helal sertifikası alan firmalarımızın ürünleri sergileniyor.

Etkinliğimiz, 31 Ağustos-3 Eylül 2022 tarihleri arasında gezilebilecek…

Tüm etkinliğin organizatörlüğünü yürüten CNR FOOD İSTANBUL’un açılış programında GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER de bir konuşma yaptı.
Okumaya devam et

İSTANBUL’DAKİ BÜYÜK BULUŞMAYA SAYILI GÜNLER KALDI!

31 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında büyük bir organizasyona imza atacak olan CNR Food İstanbul’da Helal ve Tayyib bölümünün de bulunacağı 9. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Fuarımıza sayılı günler kaldı!

Fuarımıza adım adım yaklaşırken katılım heyecanı hızla devam ediyor! Fuarımıza katılmak isteyen firmalarımızın en geç Cuma gününe kadar katılım durumlarını bildirmelerini tavsiye ediyoruz.

Firmalar için yeni imkanlar ve fırsatlara kapı aralayan CNR Food İstanbul’daki bu büyük buluşmada siz de geç kalmadan yerinizi alın!

Fuara katılmak isteyen siz değerli takipçilerimiz linke https://bilet.cnrexpo.com/form tıklayarak kayıt formunu doldurabilirler.

Fuara katılım sağlayacak firmalarımız şöyledir:
Okumaya devam et

14. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI HAZIRLIKLARI SON HIZ DEVAM EDİYOR

Bu sene 14.sü düzenlenen Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı hazırlıkları son hız devam ediyor. Allah’ın izniyle 1 ve 2 Eylül tarihlerinde Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle online olarak yayınlanacak olan uluslararası konferans, dünyadaki önemli gelişmeleri Helal ve Tayyib bakış açısı ile değerlendirme konusunda tüm insanlığa rehber olacağını temenni ediyoruz.

Oturum Başlıkları

Helalen Tayyiben Bakış Açısı ile Yapay Et ve Böcekten Protein Elde Edilmesinin Sakıncaları

Allah Teala insanı ve ona yetecek rızkını yaratmıştır. Diğer yandan dünya otoritelerinin insan neslinin ileride aç kalacağına dair düşüncesi ve bu bağlamda insanlığın protein ihtiyacını giderme hedefi ile üretimine başladığını belirttiği yapay et ve böcekten protein elde edilmesi konuları helal ve tayyib açısından değerlendirilecek.

Helal ve Tayyib Şartlar Göz Önünde Bulundurulduğunda GDO ve Biyoteknoloji Uygulamaları Nasıl Olmalıdır?
Okumaya devam et

GİMDES ROMANYA’DA HELAL VE TAYYİB GIDA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

Yurtdışı Helal ve Tayyib Gıda Eğitimlerine bir yenisi daha eklendi!

Merkezi Romanya Köstence’de bulunan Romanya Müslümanları Derneği’nde (A Sociatia Muslumanilor din România) Gıda Mühendisi, GİMDES Baş Denetçisi Mehmet Bayar tarafından Helal ve Tayyib Gıda Eğitimi gerçekleştirildi.

Eğitimde, helal ve tayyib gıda nedir? Helal ve tayyib tüketimin önemi ve yediklerimizdeki helallik, haramlık ve sağlık sorunları, helal lokmanın ehemmiyeti ve ibadetlerimize olan sirayeti, tükettiğimiz ürünlerde karşılaşabileceğimiz riskler üzerinde duruldu. Dinleyicilerin merak ettikleri sorular cevaplandırıldı.
Okumaya devam et

GİMDES İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİNE HELAL VE TAYYİB GIDAYI ANLATTI!

İşrak Vakfının organize ettiği “Helal ve Tayyib Yaşam Konferansı” Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi konferans salonunda GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’in katılımıyla gerçekleşti.

Hz. Peygamber’in (sav) sünnetini ihya adına önemli bir vazife yüklenen ve bu yolda hayatını vakfeden Erzurum Horasanlı Şeyh Hüseyin Kılınç Hocaefendi, Nakşibendi tarikatında Mevlana Halid-i Bağdadi`nin tasavvufi çizgisini hayatına yansıtarak münzevi bir hayat sürmüştür. Fıkıh, tefsir ve nahiv alimi olan Şeyh Hüseyin Efendi`nin soyu Hz. Peygamber’in (sav) torunu Hz. Hüseyin’e dayanmaktadır. 1992’de Erzurum’dan Adana’ya gelerek yerleşen ve binlerce talebe yetiştiren Şeyh Hüseyin Efendi, İşrak Eğitim ve Kültür Vakfı`nın kurulmasına öncülük etmiştir.

İcra edilen Helal ve Tayyib Yaşam Konferansı, Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı, ardından İşrak Vakfı Başkanı Sayın Mahmut KILINÇ Hocaefendi bir açılış konuşması gerçekleştirdi.

GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, İşrak Vakfının yönetim kurulu üyeleri ve öğrencilerine helal ve tayyib yaşam nasıl olmalı, helal ve tayyib tüketimin önemi ve yediklerimizdeki helallik, haramlık ve sağlık sorunları, helal lokmanın ehemmiyeti ve ibadetlerimize olan sirayeti ile ilgili konuşmalarını gerçekleştirdi.
Okumaya devam et

14. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER ONLİNE KONFERANSIMIZ BU YIL 1-2 EYLÜL’DE

14. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER ONLİNE KONFERANSIMIZ BU YIL 1-2 EYLÜL’DE FUARIMIZLA AYNI GÜNLERDE

Daha önceki haberimizde bildirmiş olduğumuz üzere, GİMDES olarak organize ettiğimiz ve büyük ilgi ile takip edilen Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımızın 14.’sü, bu yıl 1-2 Eylül’de Online sistemde icra edilecektir. İki gün sürecek olan konferansımızda, helal ve tayyib hususlarında günümüzde bizleri daha çok araştırmaya ve sorgulamaya sevk eden konular işlenecek ve bu konularda alanında uzman, kıymetli isimler bizlerle olacaktır.

KONFERANS KONULARIMIZ VE KONUŞMACILARIMIZ

1. GÜN (01 EYLÜL PERŞEMBE)

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER – Açılış Konuşması

1) Helalen Tayyiben Bakış Açısı ile Yapay Et ve Böcekten Protein Elde Edilmesi Konusu

Assoc. Prof. Dr. Hajjah Mariam binti Abdul Latif – MALEZYA
Prof. Dr. Hasan YETİM – TÜRKİYE
Dr. Hani Al-MAZEEDİ – KUVEYT
Dr. Muhammed Yüceer- TÜRKİYE
Okumaya devam et

GİMDES HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARI YAKLAŞIYOR!

Avrasya’nın en büyük gıda fuarı CNR Food İstanbul, her yıl gücünü artırarak, dünyanın en büyüğü olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Gerek metrekare, gerek katılımcı, gerek ziyaretçi, gerekse ihracat oranı açısından Türkiye’nin rakipsiz gıda fuarı olan CNR Food İstanbul’da bu yıl, GİMDES Helal ve Tayyib Ürünler bölümünün de yer alacağı fuarımıza katılımlar hızla artmaya devam ediyor!

Firmalarımızın bir kısmı işlemlerini tamamlayıp yerini ayırttılar, bir kısmı işlemlerini tamamlama çalışmalarını yürütüyorlar ve diğer bir kısmı ise müspet çalışmalarını sürdürüyorlar.

Sizler de uluslararası birçok firma ve ziyaretçinin katılacağı fuarımız için geç kalmadan yerinizi ayırtın!

Fuara katılım için irtibat:

Ali Rıza Kurum
aliriza@gimdes.org
Tel: 0 (530) 721 43 92

Okumaya devam et