GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Duyurular

MALEZYA PUTRA ÜNİVERSİTESİ HELAL ÜRÜNLER ENSTİTÜSÜ’NDEN GELEN HEYET GİMDES’İ ZİYARET ETTİ!

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Malezya Putra Üniversitesi Helal Ürünler Enstitüsü’nden, Helal Bilim Araştırma Laboratuvarı yöneticisi Dr. Amalia Mohd Hashim hanımefendi ve yardımcısı GİMDES’i ziyaret etti.

Öncelikle yaptıkları çalışmalardan bahseden Amalia Hanım, GİMDES ile ortak işbirliği yapmak istediğini ve bu işbirliklerinin hangi alanlarda kurulabileceği hakkında öneriler sundu.

Helal Bilim Araştırma Laboratuvarı olarak, Malezya’daki devlete bağlı helal sertifikalama kurumu olan JAKIM’in laboratuvar araştırmalarını üstlendiklerini, laboratuvar alanında arge çalışmaları yaptıklarını ve yeni testler keşfettiklerini, bunun yanında bilinçlendirmek çalışmaları kapsamında akademide ve halka yönelik online ve yüzyüze seminerler düzenlediklerini anlattı.

Misafirlerimiz laboratuvarlarında Mikrobiyolojik, Kimyasal, Materyal ve Yapay Zeka kullanarak uyguladıkları analiz yöntemlerini ve arge sonucu geliştirdikleri yeni test yöntemlerini anlattılar.
Devamını Okuyun

SİBİRYA HELAL STANDART KOMİTESİNDEN GİMDES’E ZİYARET!

Sibirya Helal Standart Komitesi (Halal Standard Committee of Ural, Siberia, Far East- HLS Barakat) Genel Müdürü Navruz Shahbazi ve yardımcısı GİMDES başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer’i GİMDES genel merkezde ziyaret etti.

Heyet, Türkiye’de helal ve tayyib sertifikalama faaliyetleri hakkında GİMDES başkanına danıştı. Rusya’daki sertifikalama faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Müslüman tüketicinin helal sertifikalı ürünleri bulma arayışında karşılaştıkları zorluklara değinilerek, onlara bu hizmeti daha güzel bir şekilde ulaştırmamız gerektiği vurgulandı. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde yapmayı planladıkları Sibirya’da GİMDES’in kontrolünde bir helal sertifikalama kurumu açma ve Türkiye’de sucuk salam üretimi yapan et fabrikası kurma konularında istişarede bulundular.
Devamını Okuyun

HELAL YAŞAM REHBERİ 96. SAYI ÇIKTI!

Kurban ibadeti bizi, Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın itaatine, Hz. İsmail Aleyhisselam’ın teslimiyetine yönlendirerek hayatın sıkıntı ve imtihanlarına karşı Rabbimize kurban olma ve O’na dost olarak sıkıntılarımıza çözüm bulma yollarını gösterir. Müslüman bir toplum oluşumuzun bir diğer önemli dinamiğimiz olan çoluk çocuk ailecek kurban kesme sevinç ve mutluluğumuzu da rahatımız için batı ithal malı olan “Hedonizm” uğruna feda ediyoruz. Kurban kesme vecibesi olan kardeşlerimiz de bu vecibelerini birilerine havale etmekten tarafa meyil gösteriyorlar. Böyle olunca irili ufaklı dernekler, vakıflar, firmalar, hatta market zincirleri alesta, adeta yarışıyorlar. Kimi kurban fiyatının ucuzluğu ile cezbetmeye çalışıyor, kimi hemen birinci günü eve teslim 5 kg et vadediyor. Kimi dünyada en aç insanların bulunduğu yerlerde keseceğini acıklı edebiyatlar yaparak ikna etmeye çalışıyor. Bu dertle yola çıktığımız sayımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Bayramlarımız Bizi Terk Etmeden!” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendi “Kurban ve Fedakârlık Nedir?” makalesi ile cömertlik ve isâr hususlarından başlayıp bugün evlatlarımızı Hz. İsmail (as) gibi yetiştirmemiz gerektiği konusunu ele almıştır.
Devamını Okuyun

GİMDES LABORATUAR ANALİZLERİNDE 2024 OCAK-MAYIS AYLARI RAPORLARI

Elif ELMA l GİMDES Laboratuvar Hizmetleri Sorumlusu – Kimya Mühendisi

GİMDES Laboratuvar çalışmaları rutin olarak işlemektedir. Raporların yayınlanması hem üretici firmalar için kontrolünü hem de helal güvence sistemi ile yürütülen çalışmaların şeffaflığını tüketicilere sunmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda GİMDES dosyalarında tutulan raporlardan ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs ayları için yaptırılan ürünlere ait liste mevcuttur.

Son 5 ayda yaptırılan analizleri özet olarak incelersek,

37 adet ürün için 78 adet analiz yaptırılmıştır. Bu çalışmalar istatistiksel verileri ortaya koymak için çıkarılmıştır.

Ürünlerinde analiz yapılan firmalar;

Afia, Akafor, Asutek, Atiye Laçin, Aynira, Beşan Nişasta, Cevat Eriş Yumurta, Çiftçiler Yağ, Duru Bulgur, Ecolab, Enb Kimya, Faber Kimya, Gramas, Gülçiçek, Hesa Kimya, Kaya Grup Ortem, Kersia, Orkide Yağ, Safmill, Saruhan Kimya, Sinada, Worldchem

Hangi ürünlerde neler arandı:
Devamını Okuyun

MAVİ MARMARA EKİBİ GİMDESİ ZİYARET ETTİ!

Mavi Marmara Derneği Başkan Yardımcısı Ebubekir IŞKIN, Mavi Marmara gemisinde kaptalık yapmış ve aynı gemide yetişenlere rehberlik yapan Medet KAN, GİMDES’in Mavi Marmara Derneği aracılığıya Hatay depreminin gerçekleştiği dönemde Gazze’de 1000 kişilik iftar yemeği verip nakdi yardımlarda bulunması sebebiyle Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’i, GİMDES Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

Gerçekleşen görüşmede bundan sonra Gazze’deki kardeşlerimiz için nasıl bir eylem planlanabilir, nasıl bir farkındalık oluşturulabilir ve inşallah Gazze’nin inşasında, savaş bitiminde ne gibi yardımlar yapılabilir? gibi hususlar karşılıklı olarak istişare edildi.

Mavi Marmara Derneği Başkan Yardımcısı Ebubekir IŞKIN; Mavi Marmara Gemisi inşallah tekrar yola çıktığında gemideki yiyeceklerin ve içeklerin GİMDES tarafından sertifikalanan helal ve tayyib gıdalardan temin edileceğini vadetti. Mavi Marmara Derneği ve çevresindeki gönlüllülerin, helal ve tayyib gıdaya dikkat ettiklerini ve bundan sonra daha çok ihtimam göstereceklerini ifade etti.

Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER; GİMDES ailesinin siyonist firmalara kesinlikle sertifika vermediğini ve boykotun temel çözümünün GİMDES sertifikalı ürünlerin yaygın hale getirilmesi olduğunu ifade etti. Kendi hayatındaki tecrübelerinden ve hatıralarından bahsetti.
Devamını Okuyun

KURBAN BAYRAMI YAKLAŞTI: KURBANLARINIZI GAZZE’YE ULAŞTIRIYORUZ

KURBANLARINIZI GAZZE’YE ULAŞTIRIYORUZYıllardır abluka altında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Gazze’li kardeşlerimizin yıllardır büyük bir zülme maruz kaldıklarını gözyaşlarımızla şahit oluyoruz…

Gazze’de kardeşlerimizin yaralarını sarmak için hep birlikte çalışıyoruz.

Birçok kardeşimizin talebleri üzerine Hayat Öykümü kitap haline getirmek mümkün oldu. Kitabımızın satış fiyatı olarak 75 lira olarak belirlendi.Masraflar çıktıktan sonra kalan gelirin Gazze’ye ulaştırılmasına karar verildi. Bu konuda ciddi çalışmalar yaptığını bildiğimiz Hayrat Vakfı mütevellilerinden GİMDES’in de Yönetim Kurulu üyesi olan Hakkı AYGÜN bey kardeşimizle istişare sonucunu bir yazı ile 22/05/2024 tarihinde sizlere bildirdik.
Devamını Okuyun

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER İKİ CİHAN MEYVELİ HAYAT ÖYKÜM

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER-GİMDES ve DHV Başkanı

86 yaşında bir fani kardeşiniz olarak,nihayet ete kemiğe bürünmüş benim de hayat öyküm 80 sayfalık bir kitap olarak meydana çıktı. Dört beş yıl önce GİMDES’de gönüllü çalişan Ekrem kardeşim hayat hikayemi anlatan bir röportaj yapmak istediğini belirtti. Tamam, deyince cep telefonu ile hemen işe koyuldu. Gel zaman git zaman bu roportaş video GİMDES sitelerinde yayına sokuldu. Takipçi kardeşlerimizin ısrarlı istekleri bunun basılı hale getirilmesine yönlendirdi. Bu noktada Eren kardeşim bu videoyu yazı haline getiririm deyince bir zaman diliminde de dijital formunda kitap olarak hazırlandı ve GİMDES sitelerinde yayınlandı. Nihayet Esra İNCE hanım kızımın grafik sistemi içerisinde, Sena Hanım kızımın resim çalışmaları ile birleşerek kitap haline geldi. Ali ÇEVİK bey kardeşimin himmeti ile Çevik Matbaacılık da baskısını yaparak elinizdeki kitap ete kemiğe bürünmüş olarak meydana çıktı.

Çevik Matbaasında 1000 adet olarak basıldı. Sıra dağıtımına geldi. Masraflar çıktıktan sonra kalan gelir GAZZE’deki şehit , gazi ailelerine ulaştırmak kararımız üzerine Hayrat Vakfı ile yapılan anlaşmaya göre Gazze’ye dağıtılmak üzere belli bir sayıda sığır bağlantısı yapılmış. Bir vacip hisse 12 000 tl. Bu hesaba göre bir sığırın 7de bir hisseye düşen kurban etti kavurma yapılarak konserve olarak Gazzeye gönderilecek. Kesimler tamamen şeffaf olacak. Adımıza kaydedilen kurbanlar kesim bilgileri anında ilgiliye ulaştırılacak.
Devamını Okuyun

GİMDES MAKALE YARIŞMASI SONUÇLANDI!

Makale17 Ramazan Dünya Helal Günü vesilesi ile Gönüllü Hanımlar Kurulu olarak düzenlemiş olduğumuz “SÜRDÜRÜLEBİLİR BOYKOT: HELAL GIDA” konulu Makale Yarışmamızın kazananları belli oldu!

20 kardeşimizin katılım sağladığı yarışmamızın kazananlarını belirlemek üzere heyetimiz dikkatli incelemelerde bulundu. Yapılan değerlendirmelerin akabinde şu kardeşlerimiz ilk 4’e girmeye hak kazandı:

• Meliha KAÇMAZ, “Kut’ül Amare Şehidi Dede ve Modern Dünya Gazisi Torunu” Makalesi ile 1.
• Elif Dilara TEPE “Sürdürülebilir Boykot: HELAL GIDA” makalesi ile 2.
• Ayşe Durul ASLAN, “Rızık Lokması” makalesi ile 3.
• Hacer Dulkar SALİH, “Sürdürülebilir Boykot İçin Neler Yapabiliriz?” makalesi ile 4.

Dereceye giren katılımcılarımızı tebrik ediyor, helal ve tayyib mücadelesinde Sürdürülebilir Boykot neferleri olarak Cenab-ı Hakk’tan hayırlar ve kolaylıklar niyaz ediyoruz.

Dereceye giren yarışmacılarımıza verilecek ödüller şöyledir:
Devamını Okuyun

TÜYAP WORLDFOOD İstanbul GİMDES HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARI HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR!

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Avrasya’nın en büyük gıda fuarı 03-06 Eylül 2024 tarihleri arasında TÜYAP’ta WORLDFOOD İstanbul adıyla her yıl gücünü artırarak, dünyanın en büyüğü olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Gerek metrekare, gerek katılımcı, gerek ziyaretçi, gerekse ihracat oranı açısından Türkiye’nin rakipsiz gıda fuarı olan WORLDFOOD İstanbul’da bu yıl, GİMDES Helal ve Tayyib Ürünler bölümünün de yer alacağı fuarımıza katılımlar hızla artmaya devam ediyor!

Firmalarımızın bir kısmı işlemlerini tamamlayıp yerini ayırttılar, bir kısmı işlemlerini tamamlama çalışmalarını yürütüyorlar ve diğer bir kısmı ise müspet çalışmalarını sürdürüyorlar.

Sizler de uluslararası birçok firma ve ziyaretçinin katılacağı fuarımız için geç kalmadan yerinizi ayırtın!
Devamını Okuyun