define('DISALLOW_FILE_EDIT', true); define('DISALLOW_FILE_MODS', true);  Basında GİMDES Archives - GİMDES - Helal Gıda ve Helal Sertifikalama

GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Basında GİMDES

Rota Haberin Dünya Helal Günü Haberi

rota_haber_logo
“Gıda terörü’ne maruz kalan bir insan, sonrasında her türlü teröre gıda olmaktadır.”

DÜNYA HELAL GÜNÜ, Dünyada ve ülkemizde haber olarak yayınlandığı günden itibaren yoğun ilgi ile karşılandı. Bu yoğunluk son iki günde had safhaya geldi. Bize gelen mesajları iletmekte aciz kalmaya başladık. Rabbimize sayısız minnet ve şükranlarımızı arz ediyoruz.

Aşağıda bugünün manasını anlatan yazılardan birini, Rota Haberden Metin UÇAR kardeşimizin kaleme aldığı yazıyı, dikkatinize sunuyoruz:

“WHC üyeleri, Ramazan ayının 17. gününü‘Dünya Helal Günü’ ilan etti.

Okumaya devam et

Kasaplara Helal Kesim Eğitimi

batmankasap2
GİMDES Eğitim Koordinatörlüğünün Helal Sertifika talebinde bulunan Firma tesislerinde çalışan personele rutin olarak kasap ve iç denetim kadrolarına verdiği eğitim faaliyetleri devam etmaktedir. Bu faaliyetlerden Batmandaki Kasap eğitimi mahalli medyada haber olarak yer aldı. Bu haberi süzlerle paylaşıyoruz.

“İvme Et Entegre tesisi, Batman’da bir ilke imza attı. ‘Helal kesim’de 20 kasaba kurs veren GİMDES uzmanları, “Helal kesimde Batman’da ilk kez bir tesis bizi ağırlıyor. Böyle kursları bir şart olarak uyguluyoruz” dediler.
Okumaya devam et

Helal Gıda Sayfasının 41.Sayısı YENİ AKİT GAZETESİNDE 17 Temmuzda

17 Temmuz Helal Gida d_001
Türkiye sathında günlük 90 bin dağıtımı olan YENİ AKİT gazetesinde her hafta yayınlanan ‘HELAL GIDA’ sayfası 41. haftasına ulaştı. Ürünlerine GİMDES Helal Sertifikası almış firmalarımızın haber, tanıtım ve reklamlarının yer aldığı sayfanın artık klasik hale geldiği takipçilerinin ilgisinden anlaşılıyor.
‘HELAL GIDA’ sayfasında her hafta GİMDES Başkanı Dr.H.K.BÜYÜKÖZER’in de güncel konularda köşe yazısı yer almaktadır. Bu haftadaki yazısının başlığı “Ramazan Programında Helal Gıda var” başlığını taşıyor. Okumaya devam et

Gimdes Başkanı Rusyanın Sesi Radyosunda Helal Sertifikalamayı Anlattı

RSESI
Moskova’da “Helal Expo-2013” uluslararası fuarı çalışmalarını tamamladı. Rusya’nın başkentinde dördüncü kez düzenlenen Helal Fuarı’na 10 ülkeden 100’ü aşkın firma katıldı.

Rusya’da helal ürünleri ve hizmetleri piyasası son yıllarda aktif olarak genişlemekte. Değişik yabancı üreticilerin Rus piyasasının potansiyeline olan ilgisi de giderek artıyor..

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer de World Helal Council’in himayesi altında helal ürünlerinin tek standarda uydurulması gereğine işaret ederek şunu söyledi: Okumaya devam et

Hacerü-l Esved ve HELAL LOKMA…


Hepimiz biliriz. Risalet’ten önce Mekke’de bulunan kabileler Kâbe’de yapılan bakım sonrasında Hacerü-l Esvedi yerine koymakta önde olmak istemişlerdir. Her kabile reisi bu mübarek taşı yerine koyma hevesinde ve arzusunda olmuştu.

Tabii hal böyle olunca da kabileler arasında anlaşmazlık çıkmıştı. Her kabile bu taşı yerine koyma hakkını kendisinde görmüştü. Anlaşmazlık gittikçe büyüme temayülü gösterince içlerinden birinin teklifi ile Kâbe’ye ilk giren şahsın bu taşı yerine koyması fikrinde birleşmişlerdi. Okumaya devam et

HELAL GIDA, MÜKEMMEL KALİTE DEMEKTİR..


Gıda ve İhtiyaç Maddeleri ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıda sertifikasının en üst kalite sertifikası olduğunu söyledi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Öğretim Üyesi Mesut Kaplan, gıda sektörünün ciddi bir değişim içinde olduğunu ve yeni yaklaşımların bulunduğunu belirtti. Helal gıda konusunda yanlış bilgilerin ve önyargıların olduğunu hatırlatan Kaplan, ciddi bir talebin olduğunu, bu talebin görmezden gelinemeyeceğini ifade etti. Okumaya devam et

HAMİDİYE KAYNAK SULARI AŞ’NİN HELAL SERTİFİKA ALMASI BÜYÜK YANKI BULDU…

GİMDES’İn titiz ve dirayetle sürdürdüğü Helal Sertifika çalışmaları hızla devam etmektedir. Son sertifika alan firmalardan Hamidiye Kaynak Suları AŞ’nin Helal Sertifikası alışı basında ve kamu oyunda büyük yankı buldu. Başta Hürriyet olmak üzere yazılı, görüntülü basında geniş yer alan haberi bilginize sunuyoruz.

Okumaya devam et

KİM GRUP VE GİMDES SAĞLIKLI VE HELÂL GIDA’YI DEĞERLENDİRDİ

Perakende sektörünün öncü ismi KİM Grup ve Helâl ve Sağlıklı Gıda Sertifikalandırma plâtformu GİMDES üst düzey yetkilileri durum değerlendirmesi için bir araya geldi.

Okumaya devam et

Zaman Gazetesi: Avrupa helal sertifika kurumları birlik oluyor

Zaman gazetesi bugünkü baskısında Gimdes başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer’in Avrupa’daki diğer helal sertifika kurumlarıyla bir araya gelmesini ve birlik olma çalışmalarını okuyucularıyla paylaştı.

Avrupa’nın helal gıda sertifika kurumları temsilcileri, ev sahipliğini Halal Control e.K.’nin yaptığı bir günlük çalışma programını, tarihi bir karara imza atarak tamamladı. Temsilciler, 24 Şubat 2010’da Belçikada tekrar toplanarak Helal Gıda Kurumları Birliği’nin adı ve hazırlanacak tüzüğünü onaylayacak. Böylece, ‘European Association of Halal Certifiers’ yürürlüğe girmiş olacak.

Türkiye’den Gıda ve İhtiyaç Malzemeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) adına toplantıya katılan Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer, bu önemli gelişmenin arka planında GİMDES’in 25-26 Nisan 2009’da İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Helal Gıda Konferansı’nın ‘Tek Ses Tek Yürek’ olan ana temasını görmenin mutluluk verici olduğunu kaydetti. GİMDES tarafından düzenlenen konferansta bütün dünya Müslümanlarını birliğe, bir olmaya, tek bir Helal Standardında buluşmaya çağırdıkmarını anlatan Büyüközer, “Bu çağrımızın bugün önemli bir semeresinin mutluluğunu yaşadık.” diye konuştu.

Haberin devamı için lütfen linke tıklayınız:

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=896565&title=avrupa-helal-sertifika-kurumlari-birlik-oluyor