GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Akreditasyon

SİNGAPUR MUİS İLE TANINMA BELGEMİZ YENİLENDİ!

13 yıldır işbirliği içinde bulunan GİMDES ve MUİS (Majlis Ugama İslam Singapura), bu sene de tanımasını yeniledi.

Malezya’da bulunan JAKIM kurumuyla iş ortaklığımızın devam etmesi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

Güncellenmiş tanınma mektubunu aşağıda sunuyoruz.

Ümmet-i Muhammed’e İslami değerlere uygun ve kaliteli, Helal ve Tayyib sertifikası vererek hizmet etmeye devam edeceğiz.
Devamını Okuyun

I-HELAL LOKMA SEVDALILARI WHC İLE BİRLİKTE KASIM 2023’TE TÜRKİYE’DE BULUŞUYORLAR

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

10-13 KASIM 2023 günlerinde HELAL VE TAYYİB YAŞAM için İstanbul’da gerçekleştirilecek 2 büyük etkinlik için bütün dünyadaki kardeşlerimizi İstanbul’a davet ediyoruz.Bilindiği gibi bu yılın WHC Yıllık Kongresi inşaAllah İstanbul’da GİMDES’in ev sahipliğinde yapılacak.

1.11,12,13 KASIM WHC (WORLD HALAL COUNCIL) KONGRESİ

2.10,11 KASIM ULUSLAR ARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER TÜRKİYE ZİRVESİ VE KONFERANSI

Bu etkinliklerde GİMDES ev sahipliği yapacak. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyaca meşhur dünya başkenti İstanbul inanıyoruz sizi de büyüleyecektir. 100 yıldır kendisine dayatılan, kendisine ait olmayan bir moderniteye mahkum edilmiş İslam Ümmeti artık kaybettiği helallerini arıyor.

3.5 Trilyon dolarlık Helal pazarın gerçekleştirilmesi için üreticimiz, ihracatçımız, satıcılarımız, tüketicimiz ve kamu kurumlarımız elbirliği, güçbirliği, gönülbirliği yapmalıyız. Bütün ümmet el ele, gönül gönüle, omuz omuza olmak için geliniz 600 yıl İslam’a başkentlik yapmış İstanbul’da buluşalım.
Devamını Okuyun

12-18 HAZİRAN’DA JAKIM İLE AKREDİTASYON DENETİM GÖRÜŞMELERİ YAPILACAK!

12 yıldır işbirliği içinde bulunan GİMDES ve JAKIM (Malezya Helal Otoritesi) 12-18 Haziran 2023 tarihlerinde GİMDES Genel Merkezi’nde rutin akreditasyon denetim görüşmelerini gerçekleştireceklerdir. Görüşmede karşılıklı tanınmanın yenilenebilmesi üzerine gerekli olan bilgiler gözden geçirilecektir.

Görüşmeye GİMDES Uluslararası İlişkiler Departmanından 2 kişi ve Teknik Bilim Kurulu’ndan 1 kişi olmak üzere 3 kişi ve 2 JAKIM denetçisi katılım sağlayacaktır.

Genel itibari ile GİMDES’in genel yapısı, standartları, çalışma prosedürleri, sertifikalı firmaları ve hayır hizmetlerinden bahsedilecek olan görüşmede GİMDES’e şimdiye kadar 5000’e yakın firmanın başvurup bu firmalardan kaç tanesinin sertfika alabildiği ve kaçının sertifikasının iptal edildiği ayrıca bu zamana kadar yaklaşık 17.000’e yakın helal ve tayyib sertifikaya sahip olan ürün çeşitliliğimizden bilgi verilecektir.
Devamını Okuyun

MALEZYA’DAKİ İŞ ORTAĞIMIZ JAKIM İLE KARŞILIKLI TANINMA BELGEMİZ YENİLENDİ!

Yaklaşık olarak 10 yıldır işbirliği içinde bulunan GİMDES ve JAKIM (Malezya Helal Otoritesi), bu sene de karşılıklı tanımasını yeniledi.

Malezya’da bulunan JAKIM kurumuyla iş ortaklığımızın devam etmesi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

Güncellenmiş tanınma mektubunu aşağıda sunuyoruz.

Ümmet-i Muhammed’e İslami değerlere uygun ve kaliteli bir helal sertifikası vererek hizmet etmeye devam edeceğiz.

Allah her iki taraf için de hayırlı eylesin. Devamını Okuyun

WHC GENEL KURUL TOPLANTISI ENDONEZYA’DA YAPILDI

WHC 17. Genel Kurul Toplantısı 13-14 Kasım günlerinde Endonezya’nın Sultan Hotel & Residence Jakarta’da yapıldı.

Gündemdeki konular,
-BPJPH ve Endonezya ile ilişkilerin geleceği,
-üyelik işleri,
-ülke raporları.
-Fıkıh komitesinin hazırladığı şoklama (stunning)
-Teknik komitenin hazırladığı Balık yemleri, Beta Damascenone, tartaric acid maddelerinin Helallik durumları hakkında müzakereler yapıldı.
16 yeni üyelik başvuruların değerlendirilmesi ve sadece tüm kriterleri yerine getirenlerin üyeliğe kabul edilmesi sıkı bir şekilde vurgulandı. Bu 16 üyenin tamamı yeni, bazıları yeni kurulmuş, bazıları ise yeni duydukları için üye olmak istemişler. Yeni üyelikler konusunda, Halal Control (Almanya), Halal Makedonya(Makadonya), Halal Balkans (Bulgaristan) ve Al Amin (Avustralya) kurumlarının asil üyelikleri onaylandı. Böylece 4 yeni asil üyemiz daha oldu. Diğer müracaatların yedek üyelikleri tamamlandıkça asil üyelikleri onaylanacaktır.

Devamını Okuyun

GİMDES, JAKIM(DEPARTMENT OF ISLAMIC DEVELOPMENT MALAYSIA)’DAN DA AKREDİTASYON ALDI…

JAKIM-Malezya Helal Akreditasyon kurumunun Genel Direktörü Dato’Wan Mohamad Bin Dato’ Sheikh Abdulaziz imzası ile GİMDES Başkanlığına gönderilen akreditasyon belgesi ile GİMDES, Malezya JAKIM tarafından da akredite edilmiş bulunmaktadır. Ülkemiz gıda ihraç ürünleri için önemli bir Pazar olan Malezya ve çevre hinterlantında böylece yeni bir potansiyel sağlanmış bulunmaktadır. Ülkemize hayırlı olsun.

Devamını Okuyun

GİMDES, MUİS( MAJLİS UGAMA ISLAM SİNGAPURA)’DAN DA AKREDİTASYON ALDI

MUIS Helal Akreditasyon kurumunun Helal Sertifikasyon Stratejik Birim Başkanı Ms. Dewi Hartaty imzası ile GİMDES Başkanlığına gönderilen akreditasyon belgesi ile GİMDES, Singapur İslam Ulema Meclisi tarafından da akredite edilmiş bulunmaktadır.

TAYLAND SENATO HEYETİ GİMDESİ ZİYARET ETTİ…

Tayland Senatosu ‘İnsan Hakları, Hak ve Özgürlük, Tüketicileri Koruma Komitesi üyeleri ve Merkez İslami Komite Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 18 kişilik bir Heyet GİMDES’i ziyaret etti. Heyet bir ay önceden GİMDES başkanlığından randevi taleb etmişti.

Heyette bulunan bazı isimler şöyle:

Devamını Okuyun

MALEZYA JAKİM HEYETİ İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI…

Malezyanın yeni Helal standardında kanatlıların kesiminde de sadece elle kesime izin veriliyor.
Jakim’den gelen 2 kişilik Denetim Heyeti ile yapılan açılış toplantısında, Heyet, denetim süresince araştıracakları 7 husus olduğunu belirtmişti. Bu hususlar;
Devamını Okuyun