GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

EMBRİYO’DAN ÇOCUKLUĞA KALİTELİ BESLENME

EMBRİYO’DAN ÇOCUKLUĞA KALİTELİ BESLENME
                                                                  

“Her çocuk fıtrat üzere (Allah’a inanma, bağlanma potansiyeline sahip olarak) doğar. Sonra, ana-babası onu Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar.” (Buharî, Cenaiz: 80, 93) 

GİMDES Hanımlar Kurulu her ayın ikinci cumartesi GİMDES Merkezi’nde ve her ayın son cumartesi Üsküdar FİSKAD Derneği’nde hanımlara “Helal Yaşam” a yönelik bilinçlendirme seminerleri yapmaktadır. 13.01.2018 Cumartesi GİMDES Merkezi’nde “Çocuklarda Beslenmenin Etkisi” konulu bir seminer verildi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Havva Arın Hanımefendi “Embriyo’dan Çocukluğa Kaliteli Beslenme” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Buna göre; Çocuklarımızın vicdan sahibi, iman gücü yüksek, merhametli, düzgün karakter sahibi olmalarının temelinde anne karnından itibaren yedikleri içtikleri vardır. Gebelik döneminde bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve onu dış etkenlerden koruyan plasenta mucizevi bir yapıdır. Fakat bu yapı bebeği bazı katkı maddeleri, bazı ilaçlar ve virüslerden koruyamamaktadır. Annenin beslenmesinde yer alan pek çok zararlı katkılar bebeğe ulaşabilmekte ve sağlığını tehlikeye atmaktadır. Aynı zamanda annenin gebelik ve emzirme döneminde yediği GDO’lu ve Helal olmayan katkılı ürünler bebeğin karakter özelliklerinin belirlenmesinde ciddi bir öneme sahiptir. Helaller adeta insan vücudu için bir kod gibi birebir uyum sağlarken haram ürünler insan fıtratına aykırı olmakla birlikte bunları tüketen kişilerin de fıtratını olumsuz etkilemektedir. Anne sütü tek mucizevi besindir. Hiçbir mama anne sütü ile eşdeğer olamaz. Anneler bebeği emzirmek ve 2 yaşa kadar anne sütü verebilmek için mücadele etmelidir. Beslenme, matematik hesabından ibaret değildir. Nicelik kadar nitelik de önemlidir. Yediklerimizin kalori ve besin ögesi değerlerinin yanında ne şekilde üretildiği, içine eklenen katkıların türü ve kaynağı, paketlenmesi, saklanması vs gibi özellikler de değerlendirilmelidir. Anne ve babalar çocuklarını Helal ve Tayyib beslenmeyi içine alan “kaliteli beslenme” modeline göre yetiştirmelidir.

GİMDES Hanımlar Kurulu her ay yeni konularla bilinçlendirme çalışmalarına devam edecektir.

Yoruma kapalı.