GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Basında GİMDES

RADYO GİMDES’İ DİNLİYORMUSUNUZ, BEĞENİYORMUSUNUZ, DAHA İYİ OLMASI İÇİN TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?.

Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER

Yaklaşık 8 yıldır yayında tutmaya çalışıyoruz. Fransa, Allmanya gibi dış ülkelerden ve yurtiçi onlarca radyo kurumunun GİMDES’le yapmış olduğu, güncelliğini kaybetmemiş programları gün boyu RADYO GİMDES linkimizde yayınlıyoruz.

Bir defa deneyiniz, tecrübemize dayanarak ifade eiyorum ki siz de bırakamayacak abone olacaksınız. Bunun için herhangi bir ücret söz konusu olmayacak. Ancak, tanıdıktan sonra başlıkta belirttiğimiz görüşlerinizi bizimle paylaşınız. Kalın Sağlık ve selametle
Devamını Okuyun

HELAL YAŞAM REHBERİ 95. SAYI ÇIKTI!

“Nefsini bilen Rabbini bilir.” Gaflet uykusundan uyanmanın vakti geldi, geçiyor bile. Hayat telaşesinde koştururken Müslüman olmanın hangi şartlarını yerine getiriyoruz? Namaz kılıyoruz ama namazlarımızı ne kadar şuurlu ve huşu içinde kılabiliyoruz? Bizleri uyutan ve uyuşturan faktörler nelerdir? Müslümanın hayatında hedef (gâye) kavramının yeri ne olmalıdır? Evet, böyle bir hitaba muhatap olan şuurlu bir Müslümanın öncelikli hedefi, bu soruya cevap bulmak olmalıdır. Zîra bu soruya bulacağı cevaplarla hayata geliş maksadını ve vazifesinin ne olduğunu öğrenecektir. Bu dertle yola çıktığımız sayımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Uyan Ey Müslüman!” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Mehmed Zahid KOTKU (ks) Hazretleri’ne ait makalede “İsâr” konusu ile cömertliğin ve isâr kelimesinin hakiki mânası anlatılmıştır.

Doç. Dr. Muhammed YÜCEER Beyefendi “Gıda Tedarik Zinciri ve Boykot” konusu ile boykot kavramını çeşitli perspektiflerden ele almıştır.

Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendinin kaleme aldığı “Gıda Sadece Bedeni Mi İmar Eder?” isimli makalede gıdanın manevi hayata ve ibadete olan tesirlerinden bahsetmiştir.

Dr. M. Şerafettin KALAY Beyefendi’ye ait makalede “Varlığın Şımarıklığı, Yokluğun Sızlanması” konusu ile her iki halde de meydana gelen imtihanlar ve karşılaşılan durumlar ele almıştır.
Devamını Okuyun

GİMDES’İN YURTDIŞINDA DA HELAL VE TAYYİB SERTİFİKA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR. SIRADA RUSYA VE AZERBAYCAN!

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Elhamdulillah, 5-11 Şubat tarihlerinde, GİMDES’den Helal Sertifikalı olan Rusya’da mukim ‘LLC Mez Yug Rusi’ firmasının Labinsk ve Rostov-on-Don şehirlerindeki Lesitin ve Ayçiçek yağı üretimi tesislerinde ve Rostov-on-Don şehrinde kılıf üretimi gerçekleştiren ‘Atlantis Pak’ firmasının tesislerinde rutin yıllık denetimleri, Tenik Bilim Kurulu üyemiz baş denetçimiz Mehmet BAYAR ve Uluslararası İlişkiler ve Daru-l Helal medrese Koordinatörü Elman NECEFZADE tarafından herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadan başarılı bir şekilde tamamlandı.

Bu hafta aynı elemanlarımız, inşallah, Azerbeycan Bakü’deki ‘Seba Tavukçuluk’ firmasında yenileme denetimini yapacaklardır. Seba firması Azerbaycan’da ilk Helal sertifikalı firmamızdır. Bu kesimhanede günde 8000 adet tavuk kesimi yapılmaktadır.

Devamını Okuyun

(Naturex Tri Power) YERLİ ÜRETİCİDEN HELAL SERTİFİKALI YENİ BULAŞIK MAKİNA TABLETİ

Dr.Hüseyin BÜYÜKÖZER

Faber Kimya ve İlaç üretici firma olarak, GİMDES standartlarına uygun hammaddelerle Helal ve Tayyib Naturex Tri Power markalı yeni bulaşık makine tabletleri üretimine başlamıştır.

Arge biriminin yapmış olduğu titiz çalışmalar sonucunda, sodyum karbonat, limon asidi ve aktif oksijen içerikli, hijyen özelliğine sahip, doğal tabletler tüketicilerin kullanımına sunulmuştur. İçeriğinde zararlı kimyasallar bulundurmayan tabletler, ayrıca doğal limon aromasıyla hoş bir kullanıcı deneyimi sunar.

Üretilmiş olan Naturex Tripower Bulaşık Makine Tabletleri, yalnızca bulaşıklarınızı temizlemekle kalmayıp makinanızda oluşan kireç ve kirliliği önler.

Bu ürünler GİMDES denetimlerinden geçerek helal sertifika almıştır.

Tabletlerin yanısıra, Faber Naturex Bulaşık Makine Tuzu , Faber Naturex Bulaşık ve Çamaşır Makine Kireç Sökücü ürünleri de sertifika almıştır.

Önümüzdeki günlerde GİMDES uygunluğu alan, Renkli ve Beyaz çamaşırlarda kullanabileceğiniz Çamaşır suyu tabletlerinin de üretimi tamamlanacaktır.
Devamını Okuyun

HELAL YAŞAM REHBERİ 93. SAYI ÇIKTI!

SADECE BOMBALANINCA DEĞİL, KIYAMETE KADAR BOYKOT!

Filistin topraklarına yönelen vahşetin giderek derinleştiğini, hastanelerin, okulların ve ibadet yerlerinin bombalanmasına Batılı ülkelerin ve diğer dünya ülkelerinin sessizliğinin Gazze’deki ateşi büyüttüğünü görüyoruz. Gazze’deki Filistinlilerin yurtlarından göç etmeye zorlanmasının kabul edilemez olduğunu, hem barışın sağlanması hem bir an önce Gazze’ye insani yardım ve sağlık hizmetlerinin ulaştırılması hem de kesin çözümün doğu Kudüs merkezli Filistin devletinin kurulması için her türlü gayreti ortaya koymak, müminler için mümin olmanın olmazsa olmazıdır. Bu dertle yola çıktığımız sayımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Sadece Bombalanınca Değil, Kıyamete Kadar Boykot!” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendi tarafından kaleme alınan “Filistinli Kardeşlerimiz için Dua Edelim!” konusunu ele almıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Dr. M. Şerafeddin KALAY Hocaefendiye ait makalede “Güçlü Şahsiyet, Özenti ve Taklitten Uzak Durmak” konusu ile mü’minin durması gerektiği yeri ve şahsiyetinin temeli için dikkat etmesi gereken hususlar üzerinde durulmuştur.

Mehmet Zahid KOTKU (ks) Hazretlerine ait makalede “Tevbe-i Nasûhu Terk” konusu ile tövbenin ehemmiyetine, kulluğumuz ve ibadetlerimiz üzerindeki tesirine değinilmiştir.
Devamını Okuyun

HELAL YAŞAM REHBERİ 91. SAYI ÇIKTI!

YENİ MİLENYUM İSLÂM’IN ZAFER MİLENYUMU OLACAKTIR!

Zulmün ve haksızlığın hiçbir zaman ve devirde payidar olamadığını ve olamayacağını müjdeleyen İlahi haber, insanlığa yeni milenyumun başlarında büyük bir armağan sunmuştur. Yirminci asrın son çeyreğinden itibaren kesin olarak görülmeye başlandı ki insanlık artık kabukla, şekille ve siyonizmin aldatıcı oyunları ile oyalanma devrini aşmıştır. Büyük bir değişime, çağlar üstü yeni bir inkilaba hazırlanmaktadır. Bütün dünyaya ibretle bakıldığı zaman açıkça görülen hakikat odur ki; yeni milenyumda dünya gerçek ‘İnkilab-ı Kebir’e hazırlanıyor. Bu inkilab, inşaallah materyalizmin, emperyalizmin ve sömürünün değil, maneviyatçılığın, imanın inkilabı olacaktır. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Yeni Milenyum İslâm’ın Zafer Milenyumu Olacaktır!” konulu makaleyi kaleme almıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Dr. M. Şerafeddin KALAY Hocaefendiye ait makalede “Tükenmez Hazine” konusu ile kanaatkârlığın bereketinden bahsedilmiştir.
Devamını Okuyun

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 90. SAYI ÇIKTI!

GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA HELAL VE TAYYİB GIDA MÜCADELESİ

Maddenin temiz veya pis, helal veya haram olması neye göredir? Hiç şüphesiz bu bilgileri, kısmen fıtri olarak elde etsek de, esas ve kesin çizgilerle, bize Cenab-ı Hak bildirmiştir. Peygamberler ömürlerini bu bilgileri insanlığa aktarmaya hasretmişlerdir. O halde neslin maddî ve manevî hayatını koruyabilmek için Allah’ın (cc) çizdiği helal ve haram çizgisine çok dikkat etmeliyiz. Gıda sanayisi de maalesef, diğer sanayi kollarında olduğu gibi batının, yani müşrik düzenlerin, kontrolü ve hakimiyeti altındadır. Fabrika kuruluşundan imalat teknolojisine ve ham maddelerine varıncaya kadar her şey üzerinde bu kontrol geçerli olmaktadır.

Müslüman insan, boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah’a (cc) vermek zorunda olduğu bilincinde olmalıdır. Bu sebeple, bir Müslümanın yediği içtiği her lokmanın mutlaka helal olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi helal Lokmadır. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.
Devamını Okuyun

AVRUPA’DA ONLİNE HELAL VE TAYYİB MARKET AÇILDI!

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Yıllar önce arzu ettiğimiz gelişmenin, bugün kuvveden fiile geldiğini görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Senelerdir Avrupa’da helal ve tayyib sertifikalı ürün dağıtımını heyecanla beklerken, bugün bir grup kardeşimiz bu etkinliği tüm Avrupa’da online satış üzerinden başlattı!

GİMDES sertifikalı ürünlerin satılacağı ENKA-Markt online mağaza tüm Avrupa’ya hitaben açıldı! Türkiye’den çok sayıda GİMDES sertifikalı firma ile yapılan görüşmelerin ardından, bir firma markası ENKA aracılığıyla Avrupa’da pazarlamaya istekli olduğunu gösterdi. Bu vesileyle ilk sevkiyat sağlanarak GİMDES tarafından helal ve tayyib sertifikalı ürün satışa hazır hale geldi.

Her geçen gün ürün çeşitliliğinin artmasını ümit ettiğimiz ENKA-Markt, Avrupa’da helal ve tayyib ürün talepkarları ile buluşmak için sabırsızlanıyor!
Devamını Okuyun

TÜRKİYE’DE VE DÜNYA’DA 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI…

Dünya kamu oyunda farkındalık oluşturması için 10 sene önce WHC önderliğinde başlattığımız 17 Ramazan Dünya Helal Günümüzü bu yıl da dünyadaki çeşitli etkinliklerle kutladık.

– GİMDES Genel Merkezi tarafından organize edilen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde 160 kişilik bir iftar yemeği verildi.
– GİMDES Ankara Temsilciliği tarafından organize edilen, Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN)’in katkılarıyla, Ahlâk Sevgi ve Maneviyat Köprüsü Uluslararası Öğrenci Derneği (ASMAKÖPRÜ)’nün ev sahipliğini yaptığı iftar programına Ankara’da ki misafir öğrenciler ile GİMDES denetçileri ve gönüllüleri ve bürokrasi mensupları katıldı.
– Sakarya Halal Dunya Marketleri tarafından organize edilen 300 kişilik iftar yemeğine yetimler, huzurevi ve depremzede kardeşlerimiz katıldı.
– Deprem bölgesinde bulunan kardeşlerimiz için Kahramanmaraş HDM, Osmaniye HDM, Şanlıurfa HDM tarafından 320 depremzede kardeşimizin ağırlandığı iftar sofraları kuruldu. Gaziantep Halal Dunya marketleri depremde hasar gören 110 kişilik bir köye iftarlık dağıttı.
– Suriye (İdlib) ve Filistin’de (Gazze) 3000 kişilik iftar sofraları kuruldu.
– Amerika’da bulunan World Halal Council üyesi ISWA Helal Sertifikasyon Kurumu 17 Ramazan Dünya Helal Günü’nde 350 kişinin katılım sağlayacağı seminer ve iftar organizasyonu düzenledi.
– Tataristan’ın başkenti Kazan’da Dünya Helal Günü’nün önemine binaen bir iftar programı düzenlendi.

İspanya- Halal Food and Quality- Dr. Said Ratbi Bali

1. İspanya’da, Valensiya belediye binası meydanında 500 kişilik iftar organizasyonu yapılmış. Meydanda Ezan okunmuş.
2. İslami Kadın Derneği’ne Ramazan boyunca iftar sponsoru olmuş.
3. 4 farklı camide iftar için hurma dağıtımı yapılıyormuş.
4. Ebeveynleri olmadan Afrika’dan İspanya’ya gelen göçmen Müslüman çocukları barındıran Valencia Küçükler Merkezi’nde her gün 80 kişilik iftar ve sahur organizasyonu düzenleniyormuş.
Devamını Okuyun