GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Basında GİMDES

TÜRKİYE’DE VE DÜNYA’DA 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI…

Dünya kamu oyunda farkındalık oluşturması için 10 sene önce WHC önderliğinde başlattığımız 17 Ramazan Dünya Helal Günümüzü bu yıl da dünyadaki çeşitli etkinliklerle kutladık.

– GİMDES Genel Merkezi tarafından organize edilen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde 160 kişilik bir iftar yemeği verildi.
– GİMDES Ankara Temsilciliği tarafından organize edilen, Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN)’in katkılarıyla, Ahlâk Sevgi ve Maneviyat Köprüsü Uluslararası Öğrenci Derneği (ASMAKÖPRÜ)’nün ev sahipliğini yaptığı iftar programına Ankara’da ki misafir öğrenciler ile GİMDES denetçileri ve gönüllüleri ve bürokrasi mensupları katıldı.
– Sakarya Halal Dunya Marketleri tarafından organize edilen 300 kişilik iftar yemeğine yetimler, huzurevi ve depremzede kardeşlerimiz katıldı.
– Deprem bölgesinde bulunan kardeşlerimiz için Kahramanmaraş HDM, Osmaniye HDM, Şanlıurfa HDM tarafından 320 depremzede kardeşimizin ağırlandığı iftar sofraları kuruldu. Gaziantep Halal Dunya marketleri depremde hasar gören 110 kişilik bir köye iftarlık dağıttı.
– Suriye (İdlib) ve Filistin’de (Gazze) 3000 kişilik iftar sofraları kuruldu.
– Amerika’da bulunan World Halal Council üyesi ISWA Helal Sertifikasyon Kurumu 17 Ramazan Dünya Helal Günü’nde 350 kişinin katılım sağlayacağı seminer ve iftar organizasyonu düzenledi.
– Tataristan’ın başkenti Kazan’da Dünya Helal Günü’nün önemine binaen bir iftar programı düzenlendi.

İspanya- Halal Food and Quality- Dr. Said Ratbi Bali

1. İspanya’da, Valensiya belediye binası meydanında 500 kişilik iftar organizasyonu yapılmış. Meydanda Ezan okunmuş.
2. İslami Kadın Derneği’ne Ramazan boyunca iftar sponsoru olmuş.
3. 4 farklı camide iftar için hurma dağıtımı yapılıyormuş.
4. Ebeveynleri olmadan Afrika’dan İspanya’ya gelen göçmen Müslüman çocukları barındıran Valencia Küçükler Merkezi’nde her gün 80 kişilik iftar ve sahur organizasyonu düzenleniyormuş.
Okumaya devam et

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ SOFRALARI GÖNLÜMÜZÜ ŞENLENDİRİYOR!

2013 yılından itibaren, her Ramazanın 17. Gününü dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizle birlikte çeşitli etkinliklerle ve kurulan iftar sofralarımızla helal ve tayyib lokmanın önemini idrak ediyor ve mümin kardeşlerimizle paylaşmanın hayrından, bereketinden istifade ediyoruz.

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜNDE KURULAN İFTAR SOFRALARI

– GİMDES Genel Merkezi tarafından organize edilen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde iftar yemeği
– GİMDES Ankara Temsilciliği tarafından organize edilen TOÇBİRSEN’in sponsorluğunda, ASMAKÖPRÜ ev sahipliğinde iftar yemeği
– Deprem bölgesinde bulunan kardeşlerimiz için Kahramanmaraş HDM, Osmaniye HDM, Gaziantep HDM ve Sakarya Halal Dunya Marketleri’nde iftar sofraları
– Suriye (İdlib) ve Filistin’de (Gazze) 3000 kişilik iftar sofraları

GİMDES HANIMLAR KURULU ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA:

– Sadakataşı Derneği’nde Ankara iftar programı
– Ankara ekibi aileleri ve teravih çıkışı hediyeleşme ile anlatım
– Merkez Kurşunlu Cami’nde Kayseri iftar programı
– Kırşehir anne çocuk yürüyüş etkinliği ve sonrasında çocuklarla etkinlik
– Konya teravih namazı çıkışı hurmalı paket ile açıklayıcı yazı ile dağıtım anlatım
– AGD’de Bolu İftar Programı
– İzcilik Derneği’nde Tekirdağ İftar Programı
Okumaya devam et

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 89. SAYI ÇIKTI!

RAMAZANDA İFTAR SOFRALARIMIZI HELAL VE TAYYİB YAPACAK MIYIZ?

Her şeyimize sinmiş olan başta batı olmak üzere, yabancı kültürlerin, medeniyet, kültür ve mantalitelerinin zebunu olmuş bir hayat yaşıyoruz. Batı oldum olası düştüğü inkarcı ve materyalist bataklıktan kendini kurtarmak yerine bütün insanlığı aynı bataklığa düşürme çabası içerisinde kalmayı tercih etmiştir. Batı modernitesi silahla ulaşamadığı yerlere ekonomi ile, ekonomi ile ulaşamadığı yerlere fikirle, moda ile, gıdalarımızla, ilaçlarımızla, teknoloji ile girmeyi başarmıştır. İçkili oteller, içkili lokantalar ve içkili market zincirleri şimdiden kıyasıya bir rekabetle iftar sofrası, Ramazan kumanyası reklamlarına başlamış bulunmaktadırlar. İş veren firmalarımızın, çeşitli hizmetlerin içerisinde olan STK’larımızın, kamu kurumlarımızın değerli yöneticileri; dostlarınıza, müşterilerinize, misafirlerinize ve çalışanlarınıza senede bir defa vereceğiniz iftar sofralarınıza mukayyed olunuz, yaptığınız hayrı kirletecek, helal ve tayyib şartlarda olmayan bir iftar menüsüne izin vermeyiniz. Gösterişten, şatafattan önce Ramazan sofralarınız size, kurumunuza hayır getirecek helal ve tayyib kıvamında olsun. Ramazan-ı Şerife yakışır olsun. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Ramazanda İftar Sofralarımızı Helal ve Tayyib Yapacak mıyız?” konulu makaleyi kaleme almıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Mustafa MERAL Hocaefendiye ait makalede “İmtihan ve Musibetler & Mümine Düşen Vazifeler” konusu ele alınmıştır.

Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendi tarafından kaleme alınan “Ömürlük Bir Zaman” konusu ile Ramazan-ı Şerif’te gösterdiğimiz tüm hassasiyetleri diğer aylarda da ve hatta bir ömür göstermemiz gerektiği hususlarına değinilmiştir.
Okumaya devam et

GİMDES, ALMANYA’DA TEBLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR!

GİMDES, helal lokma, helal gıda, helal tüketim ve helal üretim bilinci misyonu ve bütünü ile helal ve tayyib bir hayat sistemi için Ümmet şuuru ile dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini ve tebliğ hizmetlerini sürdürmektedir. Ülkemizin ve dünyanın çeşitli noktalarındaki temsilcileri vasıtası ile yüzyılın modern insanının helal lokma ve helal tüketimine giden yolunu aydınlatmaya devam etmektedir.

Bu şuur ve faaliyetler hasebiyle GİMDES Almanya Temsilcisi, Hanımlar Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Arslanoğlu ve GİMDES Başdenetçisi, Gıda Mühendisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Fatma Füsun Menteş Almanya’da Halal Lebensmittel tarafından organize edilen röportajda GİMDES ve helal gıda ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
Okumaya devam et

GİMDES YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYOR!

GİMDES Gurubu (GİMDES, WHC, DHV, HDM ve GİMDES Gönüllü Gençlik) olarak başlattığımız, AFAD ve Kızılay öncülüğünde gerçekleştirilen yardım faaliyetleri son sürat devam ediyor.

Halal Dunya Marketleri Şanlıurfa Şubesi katkılarıyla Adıyaman’da depremden etkilenen kardeşlerimiz için çocuk bezi, tuvalet kağıdı, hijyen setleri, gıda takviyeleri, bisküvi gibi ürünlerden meydana gelen kumanya yardımı yapıldı.

Afetzede kardeşlerimizin temel ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan paketler elden kendilerine teslim edildi.

Diğer deprem bölgelerinde de HDM şubeleri yardım faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir.
Okumaya devam et

GİMDES DEPREM BÖLGESİNDE!

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buhârî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)

Tüm Türkiye olarak tek yürek olduğumuz yaşanan bu elim deprem felaketinde GİMDES de afet bölgesinde depremzede kardeşlerimiz ile birlikte!

GİMDES Yönetim Kurulu Üyesi Halim GİRGİN Beyefendi deprem bölgesinde gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetlerinde görev aldı. GİMDES Gurubu (GİMDES, WHC, DHV, HDM ve GİMDES Gönüllü Gençlik) olarak her koşulda kardeşlerimizin yanındayız.

AFAD ve Kızılay öncülüğünde, GİMDES ve Halal Dunya Marketleri Gaziantep Şubesi katkılarıyla bölgedeki depremden etkilenen kardeşlerimiz için 1000 kişilik çorba dağıtımı gerçekleştirildi.
Okumaya devam et

HELAL GIDA’DA ÖNCÜ OLMALIYIZ

4 yıl önce GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer’in Akit’te yayınlanan bir roportajının bugün de ehemmiyetini muhafa ettiği için dikkatinize sunmayı düşündük

‘’Yüce İslâm dininin en temel ve hassas unsurlarından birisini teşkil eden helal beslenme konusunda dünya çapında çalışmalar yürüten Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, gazetemiz Akit’e konuştu. Türkiye’nin helal gıda konusunda yasal düzenlemelere giderek helal üründe dünyanın ana omurgasını oluşturması gerektiğini söyleyen Hüseyin Kâmi Büyüközer; bu hususta hem vatandaşlar hem de devlet mekanizması olarak mevcutta olanı, olmayanı ve olması gerekeni en çarpıcı ayrıntılarıyla Akit okurları için paylaştı…

Haram her yerde haramdır

-Öncelikle helal beslenme niçin önemlidir?

Her şeyden evvel Allah’ın emri olduğu için helal ve tayyib gıdalarla beslenmeliyiz. Aksine hareket edersek şeytanın adımlarına uymuş oluruz, bu Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın buyruğudur. Bu kadar kesin hükmü bizler maalesef 100 yıldır görmezden geliyoruz. Helal yiyemeden kıldığımız namazlar, tuttuğumuz oruçlar da, diğer tüm farz ibadetlerimiz de hayatımızdaki her şey gibi olumsuz etkileniyor.
Okumaya devam et

GİMDES İHRAMCIZÂDE EĞİTİM KURUMLARINDA KONFERANS VERDİ!

İhramcızâde Eğitim Kurumları’nın daveti ile GİMDES tarafından gerçekleştirilen “Helâl ve Tayyib Gıda Konferansı” 14 Aralık 2022 tarihinde İstanbul Büyükçekmece’de bulunan İhramcızâde Eğitim Kurumlarında yapıldı.

Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni Faruk TAÇYILDIZ Beyefendi’nin takdimiyle başlayan konferansta GİMDES Başdenetçisi, AR-GE Koordinatörü Yüksek Kimyager Ali Rıza KURUM Beyefendi konuşma yaptı.

Konuşmalarına helâl gıdanın mânevî yönüne işaret ederek başlayan KURUM, ayet-i kerîme ve hadîs-i şerîflerden hareketle helâl gıda tüketmenin niçin önemli olduğunu vurguladı.

Duânın kabulünde helâl gıdanın önemli bir yeri olduğuna değinen KURUM, bir hadîs-i şerîfi örnek göstererek konuyu açıkladı: “Bir kimse (Hak yolunda) uzun sefere çıkar, saçları dağılmış, toza toprağa bulanmış bir hâlde ellerini semâya uzatarak: Yâ Rabbî, yâ Rabbî! diye duâ eder. Hâlbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haram (hâsılı) kendisi haramla beslenmiş olursa, böyle bir kimsenin duası nasıl kabul edilir?” (Müslim, Zekât, 19; Tirmizî, Tefsir,3; Ahmed b. Hanbel, 2/328)
Okumaya devam et

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 86. SAYI ÇIKTI!

NELERİ İSRAF EDİYORUZ?

Yeni bir dirilişe muhtacız. Her gün kullandığımız sudan başlamak üzere yiyecek, içecek, giyecek her türlü ev eşyasına; Rabbimizin bizlere ihsan buyurduğu kıymetli zaman mefhumuna kadar israfa son vermeliyiz. Bu bir adap işi, bu bir eğitim işi. Bu sebeple eğitimcilerimize, hoca efendilerimize, vaiz kardeşlerimize, medyada görev yapan kardeşlerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza önemli ve sürekli görevler düşmektedir. İsrafın sadece gıda ile bitmediği; zaman, duygu, insan, akıl ve nice israfları göz önünde bulundurarak itidalli bir hayat sürdürmemiz gerektiği en güzel ifadelerle ve fiiliyatlar ile rol model olarak nesillerimize anlatılmalıdır. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Neleri İsraf Ediyoruz?” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Bu sayımızda Mehmed Zahid KOTKU (ks) Hazretleri’ne ait makalede “Zikrullah’ın Faydaları” konusu ile Allah (cc) zikrinin ehemmiyeti üzerinde durulmuştur.

Şamil Güney Beyefendinin kaleme aldığı “İslâm ve Bilim” isimli makalede, Müslüman alimlerinin bugüne dek bilim konusunda ne gibi buluşlara vesile olduğu anlatılmıştır.
Okumaya devam et