GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Basında GİMDES

HELAL YAŞAM REHBERİ 91. SAYI ÇIKTI!

YENİ MİLENYUM İSLÂM’IN ZAFER MİLENYUMU OLACAKTIR!

Zulmün ve haksızlığın hiçbir zaman ve devirde payidar olamadığını ve olamayacağını müjdeleyen İlahi haber, insanlığa yeni milenyumun başlarında büyük bir armağan sunmuştur. Yirminci asrın son çeyreğinden itibaren kesin olarak görülmeye başlandı ki insanlık artık kabukla, şekille ve siyonizmin aldatıcı oyunları ile oyalanma devrini aşmıştır. Büyük bir değişime, çağlar üstü yeni bir inkilaba hazırlanmaktadır. Bütün dünyaya ibretle bakıldığı zaman açıkça görülen hakikat odur ki; yeni milenyumda dünya gerçek ‘İnkilab-ı Kebir’e hazırlanıyor. Bu inkilab, inşaallah materyalizmin, emperyalizmin ve sömürünün değil, maneviyatçılığın, imanın inkilabı olacaktır. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Yeni Milenyum İslâm’ın Zafer Milenyumu Olacaktır!” konulu makaleyi kaleme almıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Dr. M. Şerafeddin KALAY Hocaefendiye ait makalede “Tükenmez Hazine” konusu ile kanaatkârlığın bereketinden bahsedilmiştir.
Devamını Okuyun

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 90. SAYI ÇIKTI!

GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA HELAL VE TAYYİB GIDA MÜCADELESİ

Maddenin temiz veya pis, helal veya haram olması neye göredir? Hiç şüphesiz bu bilgileri, kısmen fıtri olarak elde etsek de, esas ve kesin çizgilerle, bize Cenab-ı Hak bildirmiştir. Peygamberler ömürlerini bu bilgileri insanlığa aktarmaya hasretmişlerdir. O halde neslin maddî ve manevî hayatını koruyabilmek için Allah’ın (cc) çizdiği helal ve haram çizgisine çok dikkat etmeliyiz. Gıda sanayisi de maalesef, diğer sanayi kollarında olduğu gibi batının, yani müşrik düzenlerin, kontrolü ve hakimiyeti altındadır. Fabrika kuruluşundan imalat teknolojisine ve ham maddelerine varıncaya kadar her şey üzerinde bu kontrol geçerli olmaktadır.

Müslüman insan, boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah’a (cc) vermek zorunda olduğu bilincinde olmalıdır. Bu sebeple, bir Müslümanın yediği içtiği her lokmanın mutlaka helal olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi helal Lokmadır. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.
Devamını Okuyun

AVRUPA’DA ONLİNE HELAL VE TAYYİB MARKET AÇILDI!

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Yıllar önce arzu ettiğimiz gelişmenin, bugün kuvveden fiile geldiğini görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Senelerdir Avrupa’da helal ve tayyib sertifikalı ürün dağıtımını heyecanla beklerken, bugün bir grup kardeşimiz bu etkinliği tüm Avrupa’da online satış üzerinden başlattı!

GİMDES sertifikalı ürünlerin satılacağı ENKA-Markt online mağaza tüm Avrupa’ya hitaben açıldı! Türkiye’den çok sayıda GİMDES sertifikalı firma ile yapılan görüşmelerin ardından, bir firma markası ENKA aracılığıyla Avrupa’da pazarlamaya istekli olduğunu gösterdi. Bu vesileyle ilk sevkiyat sağlanarak GİMDES tarafından helal ve tayyib sertifikalı ürün satışa hazır hale geldi.

Her geçen gün ürün çeşitliliğinin artmasını ümit ettiğimiz ENKA-Markt, Avrupa’da helal ve tayyib ürün talepkarları ile buluşmak için sabırsızlanıyor!
Devamını Okuyun

TÜRKİYE’DE VE DÜNYA’DA 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI…

Dünya kamu oyunda farkındalık oluşturması için 10 sene önce WHC önderliğinde başlattığımız 17 Ramazan Dünya Helal Günümüzü bu yıl da dünyadaki çeşitli etkinliklerle kutladık.

– GİMDES Genel Merkezi tarafından organize edilen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde 160 kişilik bir iftar yemeği verildi.
– GİMDES Ankara Temsilciliği tarafından organize edilen, Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN)’in katkılarıyla, Ahlâk Sevgi ve Maneviyat Köprüsü Uluslararası Öğrenci Derneği (ASMAKÖPRÜ)’nün ev sahipliğini yaptığı iftar programına Ankara’da ki misafir öğrenciler ile GİMDES denetçileri ve gönüllüleri ve bürokrasi mensupları katıldı.
– Sakarya Halal Dunya Marketleri tarafından organize edilen 300 kişilik iftar yemeğine yetimler, huzurevi ve depremzede kardeşlerimiz katıldı.
– Deprem bölgesinde bulunan kardeşlerimiz için Kahramanmaraş HDM, Osmaniye HDM, Şanlıurfa HDM tarafından 320 depremzede kardeşimizin ağırlandığı iftar sofraları kuruldu. Gaziantep Halal Dunya marketleri depremde hasar gören 110 kişilik bir köye iftarlık dağıttı.
– Suriye (İdlib) ve Filistin’de (Gazze) 3000 kişilik iftar sofraları kuruldu.
– Amerika’da bulunan World Halal Council üyesi ISWA Helal Sertifikasyon Kurumu 17 Ramazan Dünya Helal Günü’nde 350 kişinin katılım sağlayacağı seminer ve iftar organizasyonu düzenledi.
– Tataristan’ın başkenti Kazan’da Dünya Helal Günü’nün önemine binaen bir iftar programı düzenlendi.

İspanya- Halal Food and Quality- Dr. Said Ratbi Bali

1. İspanya’da, Valensiya belediye binası meydanında 500 kişilik iftar organizasyonu yapılmış. Meydanda Ezan okunmuş.
2. İslami Kadın Derneği’ne Ramazan boyunca iftar sponsoru olmuş.
3. 4 farklı camide iftar için hurma dağıtımı yapılıyormuş.
4. Ebeveynleri olmadan Afrika’dan İspanya’ya gelen göçmen Müslüman çocukları barındıran Valencia Küçükler Merkezi’nde her gün 80 kişilik iftar ve sahur organizasyonu düzenleniyormuş.
Devamını Okuyun

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ SOFRALARI GÖNLÜMÜZÜ ŞENLENDİRİYOR!

2013 yılından itibaren, her Ramazanın 17. Gününü dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizle birlikte çeşitli etkinliklerle ve kurulan iftar sofralarımızla helal ve tayyib lokmanın önemini idrak ediyor ve mümin kardeşlerimizle paylaşmanın hayrından, bereketinden istifade ediyoruz.

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜNDE KURULAN İFTAR SOFRALARI

– GİMDES Genel Merkezi tarafından organize edilen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde iftar yemeği
– GİMDES Ankara Temsilciliği tarafından organize edilen TOÇBİRSEN’in sponsorluğunda, ASMAKÖPRÜ ev sahipliğinde iftar yemeği
– Deprem bölgesinde bulunan kardeşlerimiz için Kahramanmaraş HDM, Osmaniye HDM, Gaziantep HDM ve Sakarya Halal Dunya Marketleri’nde iftar sofraları
– Suriye (İdlib) ve Filistin’de (Gazze) 3000 kişilik iftar sofraları

GİMDES HANIMLAR KURULU ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA:

– Sadakataşı Derneği’nde Ankara iftar programı
– Ankara ekibi aileleri ve teravih çıkışı hediyeleşme ile anlatım
– Merkez Kurşunlu Cami’nde Kayseri iftar programı
– Kırşehir anne çocuk yürüyüş etkinliği ve sonrasında çocuklarla etkinlik
– Konya teravih namazı çıkışı hurmalı paket ile açıklayıcı yazı ile dağıtım anlatım
– AGD’de Bolu İftar Programı
– İzcilik Derneği’nde Tekirdağ İftar Programı
Devamını Okuyun

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 89. SAYI ÇIKTI!

RAMAZANDA İFTAR SOFRALARIMIZI HELAL VE TAYYİB YAPACAK MIYIZ?

Her şeyimize sinmiş olan başta batı olmak üzere, yabancı kültürlerin, medeniyet, kültür ve mantalitelerinin zebunu olmuş bir hayat yaşıyoruz. Batı oldum olası düştüğü inkarcı ve materyalist bataklıktan kendini kurtarmak yerine bütün insanlığı aynı bataklığa düşürme çabası içerisinde kalmayı tercih etmiştir. Batı modernitesi silahla ulaşamadığı yerlere ekonomi ile, ekonomi ile ulaşamadığı yerlere fikirle, moda ile, gıdalarımızla, ilaçlarımızla, teknoloji ile girmeyi başarmıştır. İçkili oteller, içkili lokantalar ve içkili market zincirleri şimdiden kıyasıya bir rekabetle iftar sofrası, Ramazan kumanyası reklamlarına başlamış bulunmaktadırlar. İş veren firmalarımızın, çeşitli hizmetlerin içerisinde olan STK’larımızın, kamu kurumlarımızın değerli yöneticileri; dostlarınıza, müşterilerinize, misafirlerinize ve çalışanlarınıza senede bir defa vereceğiniz iftar sofralarınıza mukayyed olunuz, yaptığınız hayrı kirletecek, helal ve tayyib şartlarda olmayan bir iftar menüsüne izin vermeyiniz. Gösterişten, şatafattan önce Ramazan sofralarınız size, kurumunuza hayır getirecek helal ve tayyib kıvamında olsun. Ramazan-ı Şerife yakışır olsun. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Ramazanda İftar Sofralarımızı Helal ve Tayyib Yapacak mıyız?” konulu makaleyi kaleme almıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Mustafa MERAL Hocaefendiye ait makalede “İmtihan ve Musibetler & Mümine Düşen Vazifeler” konusu ele alınmıştır.

Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendi tarafından kaleme alınan “Ömürlük Bir Zaman” konusu ile Ramazan-ı Şerif’te gösterdiğimiz tüm hassasiyetleri diğer aylarda da ve hatta bir ömür göstermemiz gerektiği hususlarına değinilmiştir.
Devamını Okuyun

GİMDES, ALMANYA’DA TEBLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR!

GİMDES, helal lokma, helal gıda, helal tüketim ve helal üretim bilinci misyonu ve bütünü ile helal ve tayyib bir hayat sistemi için Ümmet şuuru ile dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini ve tebliğ hizmetlerini sürdürmektedir. Ülkemizin ve dünyanın çeşitli noktalarındaki temsilcileri vasıtası ile yüzyılın modern insanının helal lokma ve helal tüketimine giden yolunu aydınlatmaya devam etmektedir.

Bu şuur ve faaliyetler hasebiyle GİMDES Almanya Temsilcisi, Hanımlar Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Arslanoğlu ve GİMDES Başdenetçisi, Gıda Mühendisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Fatma Füsun Menteş Almanya’da Halal Lebensmittel tarafından organize edilen röportajda GİMDES ve helal gıda ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
Devamını Okuyun

GİMDES YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYOR!

GİMDES Gurubu (GİMDES, WHC, DHV, HDM ve GİMDES Gönüllü Gençlik) olarak başlattığımız, AFAD ve Kızılay öncülüğünde gerçekleştirilen yardım faaliyetleri son sürat devam ediyor.

Halal Dunya Marketleri Şanlıurfa Şubesi katkılarıyla Adıyaman’da depremden etkilenen kardeşlerimiz için çocuk bezi, tuvalet kağıdı, hijyen setleri, gıda takviyeleri, bisküvi gibi ürünlerden meydana gelen kumanya yardımı yapıldı.

Afetzede kardeşlerimizin temel ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan paketler elden kendilerine teslim edildi.

Diğer deprem bölgelerinde de HDM şubeleri yardım faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir.
Devamını Okuyun

GİMDES DEPREM BÖLGESİNDE!

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buhârî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)

Tüm Türkiye olarak tek yürek olduğumuz yaşanan bu elim deprem felaketinde GİMDES de afet bölgesinde depremzede kardeşlerimiz ile birlikte!

GİMDES Yönetim Kurulu Üyesi Halim GİRGİN Beyefendi deprem bölgesinde gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetlerinde görev aldı. GİMDES Gurubu (GİMDES, WHC, DHV, HDM ve GİMDES Gönüllü Gençlik) olarak her koşulda kardeşlerimizin yanındayız.

AFAD ve Kızılay öncülüğünde, GİMDES ve Halal Dunya Marketleri Gaziantep Şubesi katkılarıyla bölgedeki depremden etkilenen kardeşlerimiz için 1000 kişilik çorba dağıtımı gerçekleştirildi.
Devamını Okuyun