GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Konferanslar ve Fuarlar

15. ULUSLAR ARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI (ONLİNE) BAŞARILI OLARAK TAMAMLANDI

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

“Biz mutlaka sizi biraz korku, biraz açlık yahut mala, cana veya mahsullere gelecek noksanlıkla imtihan ederiz. Sen sabredenleri müjdele!” (Bakara, 155)

Her geçen gün artan talebe bağlı olarak Helal ve Tayyib ürünler pazarı artmakta ve klasik üretim metodlarının İslami gerekliliklerin karşılanması noktasında yetersiz kalması Müslümanların çözmesi gereken yeni konuları da gündeme getirmektedir. İçinde bulunduğumuz bu kabuslu yıllar da gösteriyor ki bu fiziki sınırların kalktığı yeni dünya düzeninde süreçler daha dinamik ve değişimler daha hızlı olmaktadır.

15. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Konferansına Endonezya’dan, Malezya’dan, Amerika’dan, Filipinler’den, İngiltere’den, Güney Afrika’dan, Cezayir’den, ve Türkiye’den konularında uzman konuşmacılar 10-11 KASIM 2023 günlerinde, aşağıdaki konularda tebliğlerini sundular. Konferansımız bütün dünyadan binlerce kişi tarafından online olarak izlendi.
Devamını Okuyun

GİMDES, BAŞAKŞEHİR GENÇLİĞİ EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİN KONUĞU OLDU.

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Başakşehir’de gençlere yönelik faaliyet gösteren ve isim olarak mekan kardeşliği ismini kullanan Başakşehir Gençliği Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin tecrübe günü adı altında ayda bir gün konuk ettiği misafirlerden biri olduk.

Bu söyleşimizde gençlere tecrübelerimizi aktarmanın yanında helal gıda ve helal kavramlarını anlattık.

Toplumun helal olarak bildiği bir çok ürünlerin içeriğinde ortaya çıkarttığımız sıkıntıları gençlerle paylaşarak bilgilenmelerine vesile olduk.

Halal Dunya Marketleri, Darul Helal Medresesi gibi projelerimizi gençlere anlatarak bu projelere destek verilirse hangi yaraları saracağını anlattık.

Ayrıca Türkiye ve Dünya gündemlerine dair gençlerden gelen çeşitli siyasi, askeri, ekonomik sorulara cevaplarlar verdik.
Devamını Okuyun

MALEZYA’DA JAKİM’İN DÜZENLEDİĞİ KÜRESEL HELAL ZİRVESİ(GHaS) TAMAMLANDI

MALEZYA’DA JAKİM’İN DÜZENLEDİĞİGİMDES ‘in de davetlisi olduğu toplantıyı takip eden, dışilişkiler sorumlumuz Zafer GEDİKLİ kardeşimizin raporunu dikkatinize sunuyoruz.

‘’10-11 Eylül Pazar ve Pazartesi günleri JAKIM’in düzenlediği Halal Zirvesine iştirak ettik.

Bu zirveye JAKIM’in diğer ülkelerde tanımış olduğu Helal Sertifikalandırma Kuruluşları (HSK), diğer ülkelerdeki Akreditasyon kuruluşlarının temsilcileri (GAC, MoIAT, HAK, BPJPH vb), SMIIC Genel Sekreteri, JAKIM’in Malezya’nın farklı şehirlerdeki görevlileri, bazı sanayi kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Katılım davet üzerine olduğu için halka veya JAKIM’in tanımadığı HSK’lara açık değildi.
Devamını Okuyun

GİMDES JAKİM’İN DÜZENLEDİĞİ KÜRESEL HELAL ZİRVESİ(GHaS)’NE KATILIYOR!

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

GİMDES , iş birliğinde bulunduğu Malezya Helal Belgelendirme ve Standard Kurumu’nun (JAKIM) 2012, 2015, 2018, ve 2019 yıllarında Kuala Lumpur, Malezya’da düzenlediği konferanslarına iştirak etmişti.

Bu sene de JAKIM’in, Uluslararası Ticaret ve Endüstri Bakanlığı (MITI) işbirliği ile düzenlediği Küresel Helal Zirvesi (GHaS) 9-15 Eylül tarihleri arasında Kuala Lumpur, Malezya’da icra edilmektedir. GHaS 2023, JAKIM tarafından tanınan helal sertifikalama kurumları arasındaki potansiyel ağı güçlendirmek, kurumlar arasında daha kuvvetli bağlantılar kurulması ve işbirliğinin önünün açılmasına vesile olması amacıyla düzenlenmektedir.
Devamını Okuyun

15. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANS’INDA İŞLENECEK KONULAR

15. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımız, 7 farklı oturumdan oluşmaktadır. Oturumlarda işlenecek konular ve açıklamaları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Birinci oturum: “Küresel Helal olmada Helal ve Tayyib Şartlarının Önemi & Helal Sertifikalama Kuruluşlarının Müşterek Bir Standartta Buluşma İmkânları”

Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile birlikte farklı üretim teknikleri ve katkı maddeleri kullanılmaya başlanılmıştır. Bu üretim tekniklerinin ve kullanılan girdilerin Helal ve Tayyib olması Allah Teâlâ’nın Müslümanlara ve dahi tüm insanlığa bir emridir. Dolayısıyla, Helal ve Tayyib gıda tüketme ihtiyacı tüm insanlığı ilgilendiren bir husustur. Öte yandan Helal sertifikalama çalışmaları başladığı günden itibaren dünya üzerinde birçok sertifikalama kurumu açılmış ve kendi standartlarını oluşturarak faaliyet göstermiştir.

Birinci oturumda, bu sertifikalama kurumlarının, sertifika standartlarının birbirinden bağımsız olmasının getirdiği sorunlar, tek bir standartta buluşmanın gerekliliği ve mümkün olup olmadığı konusu işlenecektir.

İkinci oturum: “Kozmetikte Helal Olma Şartlarının Gereklilikleri”

Kozmetik, kişisel bakım ürünleri her yaştan insanların kullandığı ürünlerdendir. Bebeklik çağından itibaren başlayıp ölene dek deri yoluyla vücudumuza aldığımız bu ürünlerin Helal ve Tayyib olması elzemdir. Müslümanlar için çok önemli bir sektör olmasına mukabil, günümüz kozmetik ürünleri, Helal ve Tayyib şartları ne derecede karşılamaktadır?
Devamını Okuyun

KONFERANSIMIZDA TEBLİĞ SUNMAYI BÜYÜK İSTEKLE KABUL EDEN UZMANLARIMIZI TANITMAK İSTİYORUZ

Uluslararası özellik taşıyan 15. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımız, 7 farklı oturumdan oluşmaktadır.

Birinci oturumda “Küresel Helal olmada Helal ve Tayyib Şartlarının Önemi & Helal Sertifikalama Kuruluşlarının Müşterek Bir Standartta Buluşma İmkânları” konusu işlenecek olup konuşmacılar aşağıda belirtilmiştir.

-Geçmiş yıllarda GİMDES ev sahipliğindeki 8 konferansta konuşmacı olan, Endonezya’daki eski MUI başkanı; güncel Ulusal Amil Zekat Ajansı, Teknoloji ve Bilgi bölümü başkanı Prof. Dr. Muhamad Nadratuzzaman Hosen

-Geçmiş yıllarda GİMDES ev sahipliğindeki 3 konferansta konuşmacı olan, Güney Afrika’daki ICSA Helal sertifikalama kurumu başkanı Shaigh Thaifer Najjar

-Geçmiş yıllarda GİMDES ev sahipliğindeki 1 konferansta konuşmacı olan, Filipinler’deki IDCP Helal Sertifikalama Kurumu başkanıAbdul Rahman Linzag

İkinci oturumda “Kozmetikte Helal Olma Şartlarının Gereklilikleri” konusu işlenecek olup konuşmacılar aşağıda belirtilmiştir.

-Geçmiş yıllarda GİMDES ev sahipliğindeki 8 konferansta konuşmacı olan, ABD’deki Helal sertifikalama faaliyetlerini ilk başlatan, Amerikan Helal Vakfı kurumu başkanı M. Mazhar HUSSAINI
Devamını Okuyun

“YEDİK Mİ, YENİLDİK Mİ?” GİMDES ERZURUM’DA

GİMDES’İN “YEDİK Mİ, YENİLDİK Mİ?” ERZURUM’DAKİ HELAL GIDA KONFERANSINDA ÜNİVERSİTELİ GENÇLİK BULUŞTU!

GİMDES Hanımlar Kurulu Erzurum Gönüllü Ekibi aralık ayında faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 1 Aralık Perşembe günü saat 15.30’da Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Atlas Kulübü’nün daveti üzerine helal gıda konferansı düzenlendi. Yedik mi Yenildik mi? başlığıyla dikkat çeken eğitime 150’ye yakın kız öğrenci katılım gösterdi. GİMDES Hanımlar Kurulu Eğitim Birimi Gönüllü Başkanı ve Diyetisyen olan gönüllümüzün konuşmacı olduğu programda helal ve tayyib kavramı, helal ve tayyib beslenmenin dinimiz, sağlığımız, psikolojimiz gibi unsurlar üzerindeki etkisine değinildi. Kritik bazı katkı maddelerine yer verilerek devam edilen eğitimde GİMDES hakkında bilgi verildi. Öğrencilerin konuya ilgilerinin yoğun olduğu sunum sorulara cevap verilerek nihayete erdi.

GİMDES Hanımlar Kurulu Erzurum Gönüllü Ekibi ve Atlas Kulübü tarafından çekilişle 13 katılımcıya kitap hediye edildi. Programa katılan katılımcılara, üniversitenin ilgili biriminin, Afianın ve GİMDES Hanımlar Kurulu Erzurum gönüllü ekibinin sponsor olduğu çikolata ve kahveler ikram edildi.
Devamını Okuyun

SANHA’DAN HELAL HARAM STANDARDI

3 Eylülde tamamlanan CNR FOOD İSTANBUL buluşmasında ziyaretimize gelen Güney Afrika Helal Sertifikalama Kurumu başkanı Nawlaki GİMDES standı bünyesinde açılan WHC standını da ziyaret etti. Bu vesile ile en son yayınladıkarı Bültenlerindeki bir yazılarını yayınlıyoruz.

‘’SANHA, belirli bir iddiaya, doğruluğuna, Halal’ın iddialarını yaparken izlenen bilgileri ve süreçleri elde etme yöntemini, çıkış noktasını onaylamadığı veya böyle bir onay vermesi için hiçbir kimseyi veya kişiyi onaylamadığı için yorum yapamaz ve yapmayacaktır. Bu iddia edilen standartları kabul edenlere sertifika vermeyecektir.

Üyelerimiz, abonelerimiz ve destekçilerimiz için, Halal sertifikasyonunun en kritik alanları arasında yer alan unlu mamullerin sertifikalandırılmasında karşılaşılan karmaşıklıklar ve zorluklar hakkında kesinlikle yorum yapabiliriz. Aslında, daha ileri gidip, aşağıdaki çok önemli nedenlerden dolayı, sertifikaları / onaylanmamış prizlerin, mushtabih (şüpheli alanlar) kategorisine girdiklerinden kaçınılması gerektiğini önlemek zorundadır
Devamını Okuyun

CNR FOOD İSTANBUL BULUŞMASINDA GİMDES 9.HELAL VE TAYYİB FUARI 3.GÜNÜNDE

“Helal Ürünler Fuarı” 3 gün önce başladı! GİMDES tarafından düzenlenen 9. GİMDES Helal ve Tayyib ürünler Fuarı 2. Hall’de düzenlenen törenle açıldı. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma (GİMDES) Derneği tarafından düzenlenen buluşmada Türkiye’de helal sertifikası alan firmalarımızın ürünleri sergileniyor.

Etkinliğimiz, 31 Ağustos-3 Eylül 2022 tarihleri arasında gezilebilecek…

Tüm etkinliğin organizatörlüğünü yürüten CNR FOOD İSTANBUL’un açılış programında GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER de bir konuşma yaptı.
Devamını Okuyun