GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Konferanslar ve Fuarlar

04-07 EYLÜL 2024 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞECEK TÜYAP FOOD İSTANBUL HELAL VE TAYYİB FUARINA NEDEN KATILMALIYIZ?

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Avrupa, Asya ve Afrika Kıtalarının tam ortasında olmak

Rusya, AB ve Ortadoğu pazarlarına olan coğrafi yakınlık sayesinde oluşan yüksek ihracat potansiyelinden yararlanmak

Zengin içerikli programlar eşliğinde endüstrinin nabzını tutmak ve bilgi alışverişinde bulunmak

Yatırımlarınız için hala en iyi getirileri sunanı bulmak

Helal Ürün sektörü profesyonellerinin büyük bir kesiti ile bağlantı kurmak.

Tüyap Fuar alanında 800 metre karelik bölümünde Sadece Helal ve Tayyib ürün üreten firmalarımıza tahsis edilmiştir, diğer Hollerle irtibat sağlanmıştır.
Devamını Okuyun

16. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ’DA İŞLENECEK KONULAR VE KONUŞMACILAR

Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER

3-4 Eylül 2024 tarihlerinde gerçekleşecek olan Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımız, 7 farklı oturumdan oluşmaktadır. Oturumlarda işlenecek konular ve belli olan konuşmacılarımız aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

1. ‘’Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’’

‘’Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’’, helal pazarının dünya çapında artan önemine ilişkin kapsamlı bir araştırmadır. Araştırma, gıda ve içecek, ilaç, kozmetik, turizm ve finans gibi sektörleri kapsayan helal sektöründeki fırsatları ve eğilimleri vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, küresel Müslüman nüfusun önemli ölçüde arttığı ve helal ürün ve hizmetlere yönelik talebin yükseldiği vurgulanmaktadır. Tahmini piyasa değeri trilyonlarca doları aşan Helal ürün ve hizmetlerin, işletmelerin helal sertifikalı ürünler geliştirerek ve sınır ötesi işbirliği yaparak bu pazardan faydalanma potansiyelini artırdığı belirtiliyor. Bununla birlikte, küresel helal pazarında başarılı olmayı hedefleyen işletmeler için kalite kontrol, etiketleme ve helal belgelendirme standartlarına bağlılığın önemi de vurgulanmaktadır.

Doç. Dr. Muhammed Yüceer, Habib GHANIM

2. ‘’Helal Finans: İslami Bankacılık ve Yatırım Fırsatlarını Keşfetmek ve İslam’ın Ekonomiye Bakışı ve Faizsiz Finans Sistemi’’
Devamını Okuyun

ARTIK YETER! ŞÜPHELİ ÜRÜNLERLE MİDEMİZİ TIKABASA DOLDURMAYA DUR DİYELİM.

3-6 EYLÜL 2024’TE TÜYAP WORLDFOOD İSTANBUL FUARINDA BULUŞACAĞIZ

(Bu Fuar 5174 Sayılı Kanun Gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) Denetiminde Düzenlenmektedir)

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Değerli GİMDES takipçileri, bu seneki fuar organizasyonumuzu düzenleyeceğimiz yer olarak sizlerle istişaremiz doğrultusunda TÜYAP – WORLDFOOD ISTANBUL olarak belirlenmiştir. Fuarımız 3-6 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

3-6 EYLÜL 2024’TE TÜYAP WORLDFOOD İSTANBUL FUARINDA BULUŞACAĞIMIZI https://www.gidaraporu.com/fuarimiz-tuyap_g.htm yazımızla ocak ayında duyurmuştuk.

Sektördeki son yenilikleri ve gıda trendlerini sergileme ve keşfetme imkânı sağlayan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 3-6 Eylül 2024 tarihlerinde 80 ülkeden 900’ü aşkın satın almacıyı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak. Bu sene GİMDES de Helal ve Tayyib Sertifikalı firmaları ile birlikte kendisine ayrılmış 800 metre karelik sahada yer alacaktır.

3-6 Eylül 2024 tarihlerinde TÜYAP’ta gerçekleşecek, Türkiye ve Avrasya’nın gıda sektöründe lider ve iş birliği platformu WorldFood İstanbul, 2024 yılında da katılımcıları yurt dışından gelecek olan alıcılar ile buluşturmak için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.
Devamını Okuyun

ANNE EVİNE HOŞ GELDİN!

Bir kimse bekarlıktan, yuva kurmaya geçtiğinde, “Evlendi” denir. O kuruma ise “Evlilik”. Artık o kişi “Evlidir”. “Ev” sığınılan liman,huzur, sükunet,korunak, barınaktır. Evimiz, gönül kalemiz. Yaşadığımız asırda kalben, bedenen uzak kaldık evlerimizden. Evler Anneleri, Anneler evi özledi. O yüzden bu özlemle, yeniden, tüm anneler, kadınlar, hatta erkeklerde dahil evimize dönelim. Hayat eve sığar sloganı mecburiyetten değil, seve seve olsun. Anne hadi yeniden, “Evine Hoş Geldin!” Batılılaşmanın bizden çaldığı annelik kavramını, Aile Danışmanı Seyhan Kütük Hanımefendinin etkileyici anlatımıyla yeniden idrak edeceğimiz, programımıza tüm hanımefendileri bekliyoruz.
Devamını Okuyun

7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

GİMDES ve GİMDES Gönüllü işbirliğiyle 7. Helal Yaşamda Gençlik Konferasımızı 18 Şubat Pazar günü saat 14:00 – 17:00 saatleri arasında TÜGVA Genel Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirmiş olmanın sevinci içerisindeyiz.

Konferansımız, Abdülhak Navruz kardeşimizin Kur’anı Kerim Tilavetiyle başladı. GİMDES ve GİMDES Gönüllü video tanıtımlarının ardından GİMDES Gönüllü Başkanı Mehmet Ali Yafez selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.

Elman Necefzade Beyin İslâm’da eğitim ve Daru’l Halal Medrese eğitim sistemi hakkındaki konuşmasının akabinde Mustafa Meral Hocamız helal gıda üzerine bir sohbet verdi.

GİMDES Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer Hocamız konuşmasına hedefimizi hatırlatarak başladı ve kendi hayatından kesitlerle dava şuurundan bahsetti. Ashabı Kehf örneğini vererek günümüz gençlerinin örnek çıkarmasını dile getirdi.
Devamını Okuyun

16. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANS’INDA İŞLENECEK KONULAR

Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER

3-4 Eylül 2024 tarihlerinde online olarak gerçekleşecek olan Uluslararası GİMDES Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımız, 7 farklı oturumdan oluşmaktadır. Oturumlarda işlenecek konular ve açıklamaları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

1-“Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’”

‘’Küresel Helal Pazarını Keşfetmek: Helal Sektöründeki Fırsatlar ve Trendler’’, helal pazarının dünya çapında artan önemine ilişkin kapsamlı bir araştırmadır. Araştırma, gıda ve içecek, ilaç, kozmetik, turizm ve finans gibi sektörleri kapsayan helal sektöründeki fırsatları ve eğilimleri vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, küresel Müslüman nüfusun önemli ölçüde arttığı ve helal ürün ve hizmetlere yönelik talebin yükseldiği vurgulanmaktadır. Tahmini piyasa değeri trilyonlarca doları aşan Helal ürün ve hizmetlerin, işletmelerin helal sertifikalı ürünler geliştirerek ve sınır ötesi işbirliği yaparak bu pazardan faydalanma potansiyelini artırdığı belirtiliyor. Bununla birlikte, küresel helal pazarında başarılı olmayı hedefleyen işletmeler için kalite kontrol, etiketleme ve helal belgelendirme standartlarına bağlılığın önemi de vurgulanmaktadır. Devamını Okuyun

HELAL LOKMA SEVDALILARI GİMDES İLE BİRLİKTE 3-6 EYLÜL 2024’TE TÜYAP WORLDFOOD İSTANBUL FUARINDA BULUŞUYOR

Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER

Değerli GİMDES takipçileri, bu seneki fuar organizasyonumuzu düzenleyeceğimiz yer olarak sizlerle istişaremiz doğrultusunda TÜYAP – WORLDFOOD ISTANBUL olarak belirlenmiştir. Fuarımız 3-6 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. World Food İstanbul tüm önemli sektörler dahil olmak üzere gıda ve içecek endüstrisinin tamamını temsil ediyor. Fuar, gerçek gıda ve içecek ürünlerinin yanı sıra lojistik çözümleri ve sağlık ürünlerini de kapsıyor.

Fuar alanında GİMDES’ten sertifika almış olan firmalarımız GİMDES’E ayrılmış olan alanın içerisinde, bir arada bulunacaktır. Fuarımızda Helal ve Tayyib Gıda, Helal ve Tayyib Kozmetik, Helal ve Tayyib İlaç, Helal Turizm, Helal Lojistik kategorilerindeki firmalarımız yer alacaktır. Ulaşım kolaylığı, Türkiye’den ve dünyanın birçok farklı ülkesinden yüksek katılımcı ve ziyaretçi istatistiği gibi ayrıcalıkların mevcut olduğu fuarda Siz değerli GİMDES severleri de görmekten memnuniyet duyarız.

Fuarımızın hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.
Devamını Okuyun

15. ULUSLAR ARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI (ONLİNE) BAŞARILI OLARAK TAMAMLANDI

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

“Biz mutlaka sizi biraz korku, biraz açlık yahut mala, cana veya mahsullere gelecek noksanlıkla imtihan ederiz. Sen sabredenleri müjdele!” (Bakara, 155)

Her geçen gün artan talebe bağlı olarak Helal ve Tayyib ürünler pazarı artmakta ve klasik üretim metodlarının İslami gerekliliklerin karşılanması noktasında yetersiz kalması Müslümanların çözmesi gereken yeni konuları da gündeme getirmektedir. İçinde bulunduğumuz bu kabuslu yıllar da gösteriyor ki bu fiziki sınırların kalktığı yeni dünya düzeninde süreçler daha dinamik ve değişimler daha hızlı olmaktadır.

15. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Konferansına Endonezya’dan, Malezya’dan, Amerika’dan, Filipinler’den, İngiltere’den, Güney Afrika’dan, Cezayir’den, ve Türkiye’den konularında uzman konuşmacılar 10-11 KASIM 2023 günlerinde, aşağıdaki konularda tebliğlerini sundular. Konferansımız bütün dünyadan binlerce kişi tarafından online olarak izlendi.
Devamını Okuyun

GİMDES, BAŞAKŞEHİR GENÇLİĞİ EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİN KONUĞU OLDU.

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Başakşehir’de gençlere yönelik faaliyet gösteren ve isim olarak mekan kardeşliği ismini kullanan Başakşehir Gençliği Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin tecrübe günü adı altında ayda bir gün konuk ettiği misafirlerden biri olduk.

Bu söyleşimizde gençlere tecrübelerimizi aktarmanın yanında helal gıda ve helal kavramlarını anlattık.

Toplumun helal olarak bildiği bir çok ürünlerin içeriğinde ortaya çıkarttığımız sıkıntıları gençlerle paylaşarak bilgilenmelerine vesile olduk.

Halal Dunya Marketleri, Darul Helal Medresesi gibi projelerimizi gençlere anlatarak bu projelere destek verilirse hangi yaraları saracağını anlattık.

Ayrıca Türkiye ve Dünya gündemlerine dair gençlerden gelen çeşitli siyasi, askeri, ekonomik sorulara cevaplarlar verdik.
Devamını Okuyun