GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Duyurular

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 87. SAYI ÇIKTI!

AİLE BİRLİĞİNE VURULAN DARBE

Batıl son derece cüretkâr ve etkin bir dalga oluşturma adına, ellerindeki tüm vasıtaları harekete geçirmiş bulunuyorlar. Aileyi, nesli ve insana ait değerleri yıkma hedefiyle, aile kurumunun birliğine vurmaya çalıştıkları darbelerle, sinsice yürüttükleri projelerinin bugünlerde deşifre olmasından da son derece rahatsız oldukları anlaşılıyor. Ailemize ve çocuklarımıza karşı olan mesuliyetimiz, öncelikli mesuliyetlerimizdendir. Bunlardan dolayı hesaba çekileceğimiz muhakkaktır. Ailemize ve çocuklarımıza karşı ihmallerimiz varken, bazı haslet ve amellerimiz olsa bile, onlarla beraber cehenneme sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıyayız demektir. Müslüman kişi hayatının her anını imtihan bilmeli, her şeyde Allah’ın (cc) rızasını nasıl kazanırım diye düşünmelidir. Kendimizin ve bizden yetişecek nesillerin başta güzel bir ebedi hayatı, sonrasında ise sağlıklı, huzurlu bir dünya hayatı için yaptıklarımızdan ve yapamadıklarımızdan mesulüz. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Aile Birliğine Vurulan Darbe” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Mehmed Zahid KOTKU (ks) Hazretleri’ne ait makalede “Sadâkat” konusu ile nice kötülüklerin ve günahların doğruluk ve sadâkat ile önüne geçildiği konu alınmıştır.

Yüksek Gıda Mühendisi Melike Şeyma Tuğla Hanımefendi “Bir Dilim Pastadaki Katkı Maddeleri” konusu ile bir dilim pastanın ihtiva ettiği katkı maddelerinin neler olduğuna değinmiştir.
Okumaya devam et

EKİM 22’DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ
1. MARİAM COFFEE CO KAHVE GIDA İMALAT SANAYİ TİC İTH İHR LTD ŞTİ. İLK SERTİFİKALAMA İSTANBUL KAHVE ÇEŞİTLERİ

SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
2. YAR-KİM ENDÜSTRİYEL TEM. ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ BELGE YENİLEME KOCAELİ TEMZLİK MADDELERİ VE DEZENFEKTAN
3. RELLA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. BELGE YENİLEME MANİSA MOZARELLA KREMA TEREYAĞI SADE YAĞ KÜNEFE PEYNİRİ
4. KARDEŞ GIDA İHTİYAÇ MAD. TEKS. İNŞ. VE TARIM ÜRN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. BELGE YENİLEME GAZİANTEP BAHARAT ÇEŞİTLERİ
5. LAÇİN TATLILARI ATİYE LAÇİN BELGE YENİLEME ÇANAKKALE MURABBA REÇEL ÇEŞİTLERİ ÇITIR KABAK REÇELİ ZAKUSKA SOS
6. M.Z. KİMYASAL ÜRÜN. VE TEMİZ. MALZ. GIDA TUR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. BELGE YENİLEME İZMİR TEMİZLİK ÜRÜNLERİ DEZENFEKTAN
7. OSMANLI DÖNER ŞEREF KIR BELGE YENİLEME BURSA TAVUK DÖNER LİMONATA
8. OMNİA NİŞASTA SAN. VE TİC. A.Ş BELGE YENİLEME ADANA GLİKOZ VE NİŞASTA TÜREVLERİ
9. BAKKALBAŞIOĞLU SÜT ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. BELGE YENİLEME NİĞDE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ Okumaya devam et

HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ ONLİNE EĞİTİM PROGRAMINA 14 GÜN KALDI!

Bu yılın ikinci eğitim programı olan 33. Helal ve Tayyib Sertifkalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi 13-17 ARALIK 2022 tarihlerinde Online olarak gerçekleştirilecektir.

İlanımızda belirttiğimiz üzere 30 kişilik olan kontenjanımıza bugüne kadar 25 kişi başvuru yapmıştır. Eğer siz de eğitimimize katılmayı düşünüyorsanız geç kalmadan başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz!

Eğitimde görev yapacak eğitimciler:

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER GİMDES Başkanı
Dr.Halim AYDIN GİMDES Bilim Kurulu üyesi
Fatih KALENDER (Fıkıh Uzmanı) GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi
Mehmet BAYAR (Gıda Müh.) GİMDES Başdenetçisi
Mustafa MERAL (Fıkıh Uzmanı) GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi. Yönetim Kurulu Üyesi
Abdulhammid AKSEL (Kimya Müh.) Helal Sertifikalı Baş Denetçi, GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi. Sertifikalandırma Koordinatörü
Hayreddin İŞBİLİR (Gıda Müh.) Helal Sertifikalı Baş Denetçi, Yönetim kurulu ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Ali Rıza KURUM(Kimya.Müh.) Helal Sertifikalı Baş Denetçi, GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi, AR-GE Koordinatörü
Okumaya devam et

24-27 KASIM DA YAPILACAĞI İLAN EDİLEN GIDA FUARININ GİMDES İLE BİR İLİŞKİSİ YOKTUR

Birçok Helal ve Tayyib ürün takipçisi gönüllü kardeşimiz ve firma yetkilileri bu fuar organizasyonunun bizimle ilgili olduğunu düşünerek bize e-mail atmaktadırlar. Ancak GİMDES’in İİT ile bağlantılı olduğunu iddia eden Discover Events tarafından düzenlenen Helal Expo 2022 ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bilginizin olması için açıklama gereği duyduk.

Discover Events, 2015 yılında GİMDES ile birlikte ilk Helal fuar organizasyonunu gerçekleştirdi. Ancak 2015 yılındaki fuarda yanlış uygulamalarını tespit etmemiz sebebi ile sonraki yıllarda “Helal fuar” organizasyonlarımızı bağımsız olarak düzenlemeye devam ettik.

Elhamdülillah bu yıl 31 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde Helal ve Tayyib Fuar organizasyonumuzu CNR’de tamamladık. İnşaAllah önümüzdeki yıl, yani 2023 yılında, Ekim-Kasım ayları arasında Halal ve Tayyim ürünler fuarımızı Uluslararası Konferansımızla birlikte gerçekleştireceğiz.
Okumaya devam et

WHC’NİN 18. KONGRESİ SONA ERDİ. 2023 YILI KONGREMİZ İNŞALLAH İSTANBUL’DA YAPILACAK!

Manila’daki toplantılarımız sona erdi. Görüştüğüm tüm kardeşler GİMDES Başkanımız Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER başta olmak üzere tüm GİMDES mensuplarına bolca selam söylediler.

Özetle, 14 Kasım Pazartesi IDCP’nin düzenlediği World Halal Forum’a iştirak ettik. Tüm gün süren bu toplantıya yerel idareciler, Helal belgesi almış olan Filipinli firma temsilcileri, diğer ülkelerden gelen birçok delege ile WHC üyeleri katıldı. Güzel organize edilen bu toplantıda bize de küçük bir konuşma yapma fırsatını verdiler. Kısa konuşmamızda Helal sertifikalandırmada bilinen hususların yanı sıra özellikle İslami değerlerin de dikkate alınması gerektiğini ve kurumların birbirlerine üstünlüğünün ancak takvaları sayesinde olabileceğini ifade etmeye çalıştık.

15 Kasım günü WHC genel kurulu yapıldı. Üyelerin çoğunun katıldığı bu toplantıda özellikle Helal Sertifikalandırmada karşılaşılan problemler dile getirilerek nasıl tedbir alınacağı ve yapılması gereken işler görüşüldü.

Toplantı başında GİMDES Başkanımız ve WHC Patronu Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER,in ‘Üyelere Hitap’ mektubu yüksek sesle okundu. Katılamayan üyelere aynı mektup email ve diğer usullerle adreslerine gönderildi.
Okumaya devam et

GİMDES HANIMLAR KURULU SEMİNERLERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR!

12 Kasım Cumartesi günü GİMDES Merkez 2 güzel toplantıya ev sahipliği yaptı.

Birinci toplantıda her ay düzenli yapmaya çalışılan GİMDES Hanımlar İl Temsilcisi ve Öncü ekibi ile aylık toplantı icra ettik.

Toplantıda geçen ayın değerlendirilmesi yapılırken aslî konulardan biri hayır çarşısıydı. Hayır Çarşısına gösterilen ilgi ile gelen talepler istişare edildi.

Bütçe oluşturma çalışmaları kapsamında atölye faaliyetleri, Hayır Çarşısı düzenlemelerinin nerelerde gerçekleştirilebileceği üzerine istişareler yapılarak, karar verilen yerler ile görüşmeye gidilmesi planlandı.

İkinci toplantı ise Hanımlar Kurulu Başkanımız Birgül Arslan Hanımefendinin başkanlığında İstanbul Sağlıkçılar gurubundan 15 kişi ile yapıldı.
Okumaya devam et

GİMDES GENEL MERKEZİ’DE AGD HANIM ÜYELERİ KONUK EDİLDİ!

10 Kasım Perşembe günü GİMDES Genel Merkez’inde Hanımlar Kurulu’nun organize ettiği program kapsamında AGD’den gelen 15 Hanımefendi konuk edildi.

Sohbetimiz, ikramlarımız ve çay eşliğinde başladı ve tanışma ile devam etti.

Akabinde Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer Başkanımız, hayatımızda neden “Helal ve Tayyib” gıdaya dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili anlatımda bulundu.

Başkanımız, Müslümanın müslümanca yaşayabilmesi için çok dikkat etmesi gereken katkı maddelerinden söz etti.

İstifadesi yüksek olan bu eğitimin yanı sıra Hüseyin Kami Büyüközer Başkanımızın hâlâ azimle, heyecanla çalışması ve eğitimler, öğütler vermesi misafirlerimizi mesrur ederken, herkes için çok değerli bir imtisal oldu.
Okumaya devam et

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI SANAYİ DAİRESİ BAŞKAN YARDIMCISI İBRAHİM GÖLEMEZ AİLECEK GİMDESİ ZİYARET ETTİ!

1970-1980 yılları arasında ‘’Ağır Sanayı Hamlemiz çalışmalarında Sanayi Dairesi başkan yardımcısı olarak görev yapan Elektrik Mühendisi İbrahim GÖLEMEZ İkamet ettiği İzmir Aliağa’dan ailesi ile birlikte GİMDES’i ziyaret etti. Görüşmede Yönetim kurulu üyemiz Mehmet Zahid BÜYÜKÖZER ve HDM Birliği Merkez sorumlusu Yusuf İSMAİLOĞLU hazır bulundular. Daru’l Helal Medresesi ve HDM’nin İzmir Buca’ da da bir şubesinin açılması için görüşmeler yapıldı.

Taraflar görüşmeyi karşılıklı hediyelerle ve dualara sona erdirdi.
Okumaya devam et

GERÇEKLEŞEN HAİN TERÖR SALDIRISINI LANETLİYORUZ!

“Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz.” derler.” Bakara Sûresi, 156

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde meydana gelen hain terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan (cc) rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. Yaralı vatandaşlarımızın da en yakın vakitte şifaya kavuşmasını Cenab-ı Hakk’tan diliyoruz.

Zayıf ve kontrol edilebilir bir Türkiye isteyen faşist batı, (NATO/ABD/AB) sadece FETÖ’yü değil, PKK (PYD/YPG/SDG), DHKP-C, DAEŞ veya hangi isimle olursa olsun Türkiye’nin toplumsal, siyasi, dinî, kültürel , ekonomik veya tüm değerler bütünlüğüne yönelik saldırı yürüten terör örgütlerinin hepsini çeşitli biçimlerde başlatmaktan ve desteklemekten geri durmamaktadır.

O halde kendimizi gerçek bir Türkiyeli ve Müslüman kabul ediyorsak, Rabbimizin ikazları ile uyanmalı, silkelenmeli ve ivedilikle kendimize gelmeliyiz. Her bireyin Allah rızası için, ümmet-i Muhammed için, vatanı ve milleti için çeşitli vazifeleri vardır. Bize düşen ise bu vazifeleri layıkıyla, en güzel şekilde, Allah’ın ipine sımsıkı sarılarak yerine getirmektir.

Allah (cc) vatanımızı ve ümmet-i Muhammedi her türlü şerden ve musibetten muhafaza eylesin, Allah (cc) yar ve yardımcımız olsun.
Okumaya devam et