GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Duyurular

ŞEHİT MUSTAFA KAYMAKÇI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ PROJE OKULU GİMDES’İ ZİYARET ETTİ!

Şehit Mustafa Kaymakçı Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Binnaz Saygın, Lise Kur’an-ı Kerim Hocası Abdülhamit Şeker, ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinden Yusuf Fettah İçerik, Muhammet Emin Çetiner ve Bertuğ Tavukçu kardeşlerimiz GİMDES’i ziyaret etti.

Hocalarımız ve kardeşlerimiz, TÜBİTAK Projesi kapsamında “Helal Sertifikalandırmada Kriterler Nelerdir?” konulu araştırmalarını gerçeleştirmek üzere Başkanımız Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer ile bir röportaj gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen röportajda hem hocalarımız hem de kardeşlerimiz helal ve tayyib gıda ile ilgili sorularının cevaplarını buldular. Yaklaşık 3 saat süren bu röportaj vesilesi ile Başkanımızın engin bilgilerinden istifade eden ziyaretçilerimiz, öğrendikleri bilgilerden ziyadesi ile istifade ettiklerini ve memnun kaldıklarını ifade ettiler.
Okumaya devam et

HELAL VE TAYYİB GIDAYI DERT EDİNEN DİLLER VE KALEMLER!

Helal ve tayyib gıda Rabbimizin bizlere emrettiği, kişiliğimizden ibadetlerimize kadar sirayet eden en mühim hususlardan bir tanesi. Bu emri idrak eden, bu emir üzere yaşamak için gayret sarf eden; 7’den 70’e helal ve tayyib davasını dert edinen, dünyanın dört bir yanına duyurmayı amaçlayan kalemler ve diller var. GİMDES olarak bu iştiyak ve gayelerin tezahür etmesi adına yıllardır küçük kardeşlerimiz için “Çocuklar için Resim Yarışması” ve yetişkinler için “Slogan Yarışması” tertip ediyoruz. Kalemlerin konuştuğu Resim yarışmalarının neticesinde görüyoruz ki, minik kalplerin içerisinde dahi helal ve tayyib sevgisi var. Yetişkinlerimiz ise düzenlenen Slogan Yarışmaları ile gönüllerindeki helal ve tayyib sevdasını dillerine döküyor, satırlara birer birer nakşediyorlar… Bugüne kadar tertip ettiğimiz bu yarışmalara katılım sağlayan siz değerli takipçilerimize bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu yıl 17 Ramazan Dünya Helal Günü kapsamında düzenlenen yarışmalarımıza katılım sağlayan ve dereceye giren kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. Her yarışmada olduğu gibi, başarılı olan kardeşlerimize vadettiğimiz hediyeler hazırlandı.
Okumaya devam et

NİSAN 22’DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ
1. E.S.T. EYÜP SABRİ TUNCER KOZMETİK SANAYİ A.Ş İLK SERTİFİKALAMA ANKARA MİSVAK ÖZLÜ DİŞ MACUNU VE KARANFİL ÖZLÜ DİŞ MACUNU 2. ABDURRAHMAN TATLICI GIDA SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ İLK SERTİFİKALAMA ANKARA KREM ÇİKOLATA, HELVA , FINDIK EZMESİ LOKUM ÇEŞİTLERİ
3. BİOGENOM İLK SERTİFİKALAMA ALMANYA PROPOLİS DAMLA %20 EKSTRAKT2

SERTİFİKASINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
NİSAN 22’DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
4. İSAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ BELGE YENİLEME ELAZIĞ BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
5. ARPACI SÜT VE GIDA MAM.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. BELGE YENİLEME KONYA SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
6. ÇİFTÇİLER YAĞ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. BELGE YENİLEME AFYON KARAHİSAR BİTKİSEL YAĞ ÇEŞİTLERİ
7. MOBAK TARIM VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ BELGE YENİLEME ADANA BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
8. SUNAR ÖZLEM GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. BELGE YENİLEME OSMANİYE BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ Okumaya devam et

RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!

Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için mü’minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur’ân’lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

Ramazan ve Kurban bayramları Hicretin 2. yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan orucu da ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren rnü’minler sonraki ayın (Şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlardır. Bu sebeple bu bayrama Ramazan Bayramı denmiştir.

Bayram sabahı Müslümanlar, namaz için camilerde toplanınca, Allahü Teâlâ, meleklere, “İşini yapıp ikmal edenin karşılığı nedir?” diye sorar. Melekler de “Ücretini almaktır” derler. Allahü Teâlâ da, “Siz şahit olun ki, Ramazandaki oruçların ve namazların karşılığı olarak kullarıma kendi rızamı ve mağfiretimi verdim. Ey kullarım, bugün benden isteyin, izzet ve celâlim hakkı için istediklerinizi veririm.” buyurur. (İmam Beyhaki)

İslam ümmetinin daha şuurlu, daha güçlü, daha dertsiz ve tasasız, daha mutlu olduğu nice bayramlara erişmek dileği ile…

GİMDES ve Dünya Helal Vakfı Başkanı
Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER
Okumaya devam et

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ SLOGAN YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI!

GİMDES olarak geçtiğimiz günlerde, 17 Ramazan Dünya Helal Günü özel etkinliklerinden biri olarak slogan yarışması düzenlemiştik. Helal gıda gönüllüleri, bu yarışmaya büyük bir ilgiyle yöneldi ve yoğun bir katılım sağlandı.

438 slogan katılımı ile uzun süren incelemeler sonunda, her ne kadar her slogan birbirinden güzel olduğu için seçim yapmak zor olsa da, mecburen bir sıralama yapmamız gerekti. Bu sebeple, katılım gösteren tüm kardeşlerimizi tebrik ederiz.

İşte seçilen sloganlar:

1. Lezzet değildir bütün tat, lokmalarına helal kat! (Meryem Büyükyılmaz)
2. Tohum at yaprak yeşersin, helal ye nesiller düzelsin! (Özlem Sezer)
3. Sen yediklerini kontrol etmezsen, onu sana yedirenler seni kontrol eder! (Sümeyra Okkaş)

Başta ilk üçe giren kardeşlerimiz olmak üzere, tüm katılımcılarımızı tekrardan teşekkür ve tebrik ederiz.
Okumaya devam et

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ “ÇOCUKLAR İÇİN RESİM YARIŞMASI” SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Hani İbrahim şöyle demişti: “Bu şehri güvenli kıl, beni ve çocuklarımı putlara kulluk etmekten uzak tut.” (İbrahim Suresi, 35. Ayet)

İster batıl ister hak, çocuklar davaların taşıyıcılarıdır. “Kâinat boşluk kabul etmez.” hakikatince çocuklarımızın saf kalp ve akıllarına hakkı koymazsak bu asırda batılı kolayca kabul ettirirler.

GİMDES olarak geçtiğimiz günlerde, 17 Ramazan Dünya Helal Günü özel etkinliklerinden biri olarak “Ramazan ve Helal Gıda” konulu resim yarışması düzenlemiştik. Yarışmaya büyük bir ilgi gösterildi ve yoğun bir katılım sağlandı. Tarafımıza gönderilen 78 adet resmin içerisinden, jürilerimiz tarafından tayin edilen, 17 Ramazan Dünya Helal Günü kapsamında “Ramazan ve Helal Gıda” temasına en uygun olan, ayrı yaş kategorileri altında toplamda 9 adet resim seçilmiştir.
Okumaya devam et

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ İÇİN DÜNYA ÇAPINDA HAZIRLIKLAR YAPILIYOR!

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte tüm dünya Müslümanları tarafından heyecan ile beklenen, helal gıdanın önemini vurgulayan 17 Ramazan Dünya Helal Günü için tüm dünyada hazırlıklar yapılmaya başlandı.

Amerika’da bulunan World Halal Council üyesi ISWA Helal Sertifikasyon Kurumu 17 Ramazan Dünya Helal Gününe özel online bir seminer ve iftar organizasyonu düzenliyor.

ISWA kurumundan Müslüman kardeşimiz Habib D. Ghanim’e bu anlamlı organizasyonlarına nazik daveti için teşekkür ederiz.

Sizler de (ingilizce düzenlenecek olan) online Webinar’a katılım sağlamak isterseniz www.gomeet.com adresinden kayıt olabilirsiniz.

Avusturya Viyana’da GİMDES Gönüllüsü Abdullah Demir tarafından Dünya Helal Günü ile ilgili konuşma yapılacağı Ramazan Şenlikleri gerçekleştiriliyor.
Okumaya devam et

MART 22’DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ
1. LLC MEZ YUG RUSI – BİTKİSEL YAĞ ÇEŞİTLERİ
2. YT ENDÜSTRİYEL GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – ADANA PASTÖRİZE LİKİT YUMURTA
3. MESTAR İNŞ.GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ İLK SERTİFİKALAMA – BİTKİSEL AROMATİK YAĞ ÇEŞİTLERİ KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI
4. TDC HOLDINGS SDN BHD – PROPOLİS EKSTRAKTI
5. TRİO GIDA VE TARIM ÜRÜNLERI İTH. İHRACAT SANAYI VE TICARET LTD. STI. – GIDA KATKI MADDESİ ÜRETİMİ
6. BİBERCİK ÇİĞKÖFTE-ÖZLEM KAYA – ACI SOS ETSİZ ÇİĞKÖFTE
7. NATUREL AKTİFLER GIDA SAĞ. SAN. TİC. A.Ş – UNLU MAMUL ÇEŞİTLERİ YAPRAK SARMA MANTI
8. OMNIA EUROPE SA – NİŞASTA VE GLİKOZ ŞURUPLARI
9. DURANLAR SÜT SAN. ve TİC.A.Ş – BURDUR SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
10. ERM TARIM A.Ş – DONUK MEYVE VE SEBZE ÇEŞİTLERİ
11. KAHRAMANMARAŞ MARSU GAZLI VE GAZSIZ İÇECEKLER SU ÜRÜNLERI SAN. VE TIC. A.Ş – K.MARAŞ DOĞAL KAYNAK SUYU
SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ Okumaya devam et

DİKKAT! HELAL LOGO SAHTEKÂRLARI ARAMIZDA KOL GEZİYOR!

Halal Dunya Marketleri ismini ve logosunu izinsiz kullanarak sahtecilik yapanlar çıktı!

Halal Dunya Merketleri ismini ve logosunu kullanarak, GİMDES tarafından helal ve tayyib olarak sertifikalandırılmamış ürünleri de raflarına koyan ve satışını yapan yeni Pendik Marketi sahibi hakkında başlatılan hukuki süreç devam etmektedir.

GİMDES ile sözleşme yaparak işletme açmasına müsaade edilen ve halen bu anlaşması devam eden Halal Dunya Marketlerini bilmek isterseniz gimdes.org, gimdes.com ve halaldunyamarketleri.org sitelerimizi inceleyebilirsiniz. Okumaya devam et