GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Duyurular

16-18 KASIM 2021 TARİHLERİNDE HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER İÇİN GİMDES ONLİNE SİSTEMİMİZ’E DAVET EDİYORUZ…

HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER için gerçekleştirilecek 2 büyük etkinlik için bütün dünyadaki kardeşlerimizi GİMDES Online sistemimiz’e davet ediyoruz!/big>

13. Uluslararası HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER TÜRKİYE Konferansı 8. Uluslararası HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER Fuarı

Bu etkinliklerde GİMDES Online Sistemi ev sahipliği yapacak. 100 yıldır kendisine dayatılan, kendisine ait olmayan bir moderniteye mahkûm edilmiş.İslam ümmeti artık kendi modernitesini bulmuş kaybettiği helallerini geliştirmeye çalışıyor…

16-18 Kasım 2021 İstanbul etkinlikleri inanıyoruz ki, İslam ümmetine ve dünya insanlarına önemli bir kilometre taşı olacaktır.

3.8 Trilyon ABD dolarlık Helal pazarın gerçekleştirilmesi için üreticimiz, ihracatçımız, satıcımız, tüketicimiz ve kamu kurumlarımız güç birliği, gönül birliği yapacağız. Bütün ümmet elele, gönül gönüle, omuz omuza olmak için geliniz GİMDES online etkinliklerimizde buluşalım.

13. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Konferansına İngiltere’den, Malezya’dan, Amerika’dan, Almanya’dan, Afrika’dan, Ortadoğu’dan, Türkiye’den konularında uzman 11 konuşmacı 16-17 Kasım 2021 gününlerinde GİMDES Online Sistemin’de!
Okumaya devam et

HOLLANDA HELAL SERTİFİKALAMA KURULUŞU HALAL CORRECT GİMDES’İ ZİYARET ETTİ

GİMDES tarafından tanınan sertifikalama kurumlarından Halal Correct Certification Kurumu başkanı Ali Salah Bey GİMDES’i ziyaret etti.

Yapılan toplantıda İslam’ın her bir Müslüman’a farz kıldığı helal ve tayyib beslenmenin sürdürülebilirliği için helal sertifikalama çalışmalarında işbirliği içinde olmanın öneminden bahsedildi. Kurumlar kendi ülkelerinde gerçekleşen helal sertifikalamada uygunsuz yöntemler izleyen kurumlara karşı birbirlerini uyardı, tavsiyelerde bulunuldu.

Halal Correct Certification Başkanı Ali Bey GİMDES’e karşı güven ve samimiyete dayalı bir kardeşlik bağının bulunduğunu ve GİMDES ile işbirliği içerisinde olmanın memnuniyetini dile getirdi.
Okumaya devam et

EYLÜL 21’DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ
1. MEBUSAN TİCARET ( VIPNATURAL PİZZA) UŞAK DONUK PİZZA ÇEŞİTLERİ
2. FAZİLET ET – MEHMET KAMİL TOPAL İSTANBUL BÜTÜN TAVUK KIRMIZI ET ÜRÜNLERİ
3. KONSÜT GIDA A.Ş. KONYA SÜT ÜRÜMNLERİ ÇEŞİTLERİ
4. ÖZMİRİOĞLU PAMUK YAĞ KÜSPE SAN. VE TİC. A.Ş. HATAY BİTKİSEL YAĞ ÇEŞİTLERİ
SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ

5. PNS PENDİK NİŞASTA SANAYİ A.Ş. İSTANBUL MISIR NİŞASTASI GLİKOZ ŞURUBU ÇEŞİTLERİ
6. KAYA TURİSTİK TESİSLERİ TİTREYEN GÖL OTELCİLİK A.Ş.ABANT SU(BOLU) BOLU DOĞAL KAYNAK SUYU DOĞAL MİNERALLİ SU
7. KAYA TURİSTİK TESİSLERİ TİTREYEN GÖL OTELCİLİK A.Ş.ABANT SU(GÖLCÜK) KOCAELİ DOĞAL KAYNAK SUYU DOĞAL MİNERALLİ SU
8. CENEVİZ GIDA VE KİMYA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ İSTANBUL DOĞAL GIDA BOYASI ÇEŞİTLERİ
9. OSMANLI DÖNER BURSA TAVUK DÖNER LİMONATA
10. ASPEK KİMYA GIDA İTH. İHR. SAN. LTD. ŞTİ. İSTANBUL GIDA KATKI MADDESİ ÜRETİMİ
11. HABBAZ ORGANİK UNLU MAMÜLLERİ KONYA EKMEK ÇEŞİTLERİ VE TAHIL UNLARI
12. TEZKİM TARIMSAL KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş ADANA SİTRİK ASİT
13. NURCEVHER DONDURMA VE TATLI YUNUS CEVHER KAHRAMANMARAŞ DONDURMA ÇEŞİTLERİ Okumaya devam et

GİMDES HELAL VE TAYYİB FUAR VE KONFERANSINA 38 GÜN KALDI !

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

3. 9.da ve 25.9.da sitelerimizde yayınladığımız http://www.gidaraporu.com/online-fuar_g.htm ve http://www.gidaraporu.com/helal-ve-tayyib_g.htm yazımızla ilk defa bu senenin fuar ve konferans haberlerini kamu oyumuzla paylaşmıştık.

Bu yazımızda bu konulardaki son gelişmeleri paylaşacağız.

Helal sertifikalı ürün sektörünün geliştirilmesi, bilincin artırılması ve sektör ihracatının canlandırılması hedeflenen organizasyona yurtdışından alım heyetleri de online sistemle katılım göstereceklerdir. Irak, İran, Malezya, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman, Yemen, Hollanda, Finlandiya, Kanada, Filipinler, Brezilya, Belçika, İngiltere, Fransa , Almanya’nın da bulunduğu 30’u aşkın ülkeden katılım göstereceği alım heyetleri fuar katılımıcıları ile online sıcak temas kuracaktır.
Okumaya devam et

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 80. SAYI ÇIKTI !

HELALDE EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Yeryüzünde yaşayan bütün milletlerin, üzerinde yaşama düzenlerini bina ettikleri ve yürüttükleri, bir inanç sistemi vardır. Milletler bu inanç temelleri ile her müşkülünü yener ve meselelerini bu inançlara göre çözer, hayat görüşlerinin sınırlarını bununla çizer, dünyadaki gayelerini bununla tayin ederler. İnanç sistemi bozuk ya da hatalı olursa, o inanç sistemi ile de meydana gelen düzen, her şeyi ile berbat ve bozuk olur. Birçok İslam ülkelerinde olduğu gibi, bu ülkelerde tatbik edilmekte olan nizamlar Müslümanların inançlarından mülhem değildir. Bugünkü gerçekler, İslam inancı ile diğer nizamlar arasındaki aykırılığı ispat etmiştir. Ortaya çıkan iktisadi, içtimai buhranlar bu zıtlığın bir neticesinden başka bir şey değildir. Bu sistemin acilen değiştirilmesi ve anaokulundan, yüksek okula kadar, helal lokma bilinci içerisinde olan bir gençlik yetiştirilmelidir. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.
Okumaya devam et

HELAL VE TAYYİB SEKTÖRÜNÜN YENİ RANDEVÜSÜ -KASIM 2021’DE İSTANBUL’DA!

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

3. 9. da sitelerimizde yayınladığımız http://www.gidaraporu.com/online-fuar_g.htm yazımızla ilk defa bu senenin fuar ve konferans haberlerini kamu oyumuzla paylaşmıştık.

Bu yazımızda bu konulardaki son gelişmeleri paylaşacağız.

GİMDES Fuarcılık tarafından 16-18 Kasım 2021 tarihlerinde, online sistemle 8.HELAL ve TAYYİB ÜRÜNLER FUARI ve 16-17 Kasım 2021 tarihlerinde, GİMDES tarafından “CORONAVİRÜS MUSİBETİNİN KARŞISINDA HİZMETTE DURMAK YOK. YOLA DEVAM” temalı 13.Uluslararası HELAL ve TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI gerçekleştirilecektir.

Helal sertifikalı ürün sektörünün geliştirilmesi, bilincin artırılması ve sektör ihracatının canlandırılması hedeflenen organizasyona yurtdışından alım heyetleri de online sistemle katılım göstereceklerdir. Irak, İran, Malezya, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman, Yemen, Hollanda, Finlandiya, Kanada, Filipinler, Brezilya, Belçika, İngiltere, Fransa , Almanya’nın da bulunduğu 30’u aşkın ülkeden katılım göstereceği alım heyetleri fuar katılımıcıları ile online sıcak temas kuracaktır.
Okumaya devam et

GİMDES HANIMLAR KURULUMUZ YENİ DÖNEM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Kurul Başkanlığımızın açklamaları şöyle:

Yaz döneminden sonra 6 eylülde yapılan il temsilcileri toplantısı ile tekrar çalışmalara başlandı.

1-Her yıl yaptığımız gibi tanışma çayları(katılımlara göre istenilen yüz yüze ama maalesef halen insanlarda bir araya gelme tedirginliği var yüz yüze tanışmalar olmayan illerde online tanışmalar yapılacak.

2-On line seminerlerimiz devam edecek.

3-22 eylül çarşamba günü Büşra Dağdaş tarafından “Sürdürülebilir helal yaşam gönüllüğü” konulu seminer ile seminer çalışmalarımıza da başlıyoruz seminerlerimiz you tube den bayanlara yönelik olarak düzenlenecek. Dünya Helal Vakfı ve GİMDES in instagram sayfalarının takibini artırmak için yapılan çekilişi tamamlandı ve sayfanın takibini 1600 kisi artırdı. Gelen talepler doğrultusunda çekilişler çoğaltılacak.
Okumaya devam et

MALEZYA’DAKİ İŞ ORTAĞIMIZ JAKIM İLE KARŞILIKLI TANINMA BELGEMİZ YENİLENDİ!

Yaklaşık olarak 10 yıldır işbirliği içinde bulunan GİMDES ve JAKIM (Malezya Helal Otoritesi), bu sene de karşılıklı tanımasını yeniledi.

Malezya’da bulunan JAKIM kurumuyla iş ortaklığımızın devam etmesi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

Güncellenmiş tanınma mektubunu aşağıda sunuyoruz.

Ümmet-i Muhammed’e İslami değerlere uygun ve kaliteli bir helal sertifikası vererek hizmet etmeye devam edeceğiz.

Allah her iki taraf için de hayırlı eylesin. Okumaya devam et

HALAL DUNYA MARKETLERİ TOPLANTI VE KARARLARI

04.09.2021 tarihinde GİMDES genel başkanı Hüseyin Kami Büyüközer’in başkanlığında Halal Dunya Marketleri (HDM) yöneticisi kardeşlerimizin, Online olarak, katılımı ile yapılmıştır.

Toplantıya GİMDES genel başkanı Hüseyin Kami Büyüközerin gündem değerlendirmeleri yapmak üzere konuşmalarını yaptı. Konuşmalarında HDM birliği kimlik kitine atıfda bulunarak GİMDES ile yapılan sözleşmeye marketlerin bugüne kadar şartlara uyulması hususunda gösterdikleri bağlılıkları ve sadakatlerinin bundan sonra da aynen devamının önemine,tüm marketlerimizde tabela, poşet, koli, iş elbisesi noktasında ortak hareket edilmesinin, kurumumuza kurumsallaşma adına birliğimize sağlayacağı güç ve avantajlara vurgusu tekrar hatırlatılmıştır.

Kampanyalar ile heyacanların taze tutulmasının gerekliliği ve beraberce yapacağımız reklam ve sosyal medya etkinliklerini daha başarılı olacağı vurgusunu yaparak sözlerini tamamladı.

Daha sonra katılım sağlayan market yöneticisi kardeşlerimiz, marketçilerimizin ürün satışına göre, tedarik ve stok durumuna göre, ürün almanın önemine vurgu yapıldı. Marketlerimizin diğer marketlerle fiyat ve hizmette rekabetçi konumda bulunduğu belirtilen toplantıda ayrıca tedarikte karşılaşılan zorluklar, pandemi sürecinde yaşanılan sıkıntılar dile getirildikten sonra birlik olmanın önemi vurgulandı.
Okumaya devam et