GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Duyurular

MALEZYA SELANGOR EYALETİNDEN GELEN HEYET GİMDES’İ ZİYARET ETTİ!

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan sonra sanayi ve üretim açısından en önemli eyalet olan Selangor Eyaletinden Milletvekili, hükümette görevli olan bürokratlar ve iş adamlarının bulunduğu 9 kişilik heyet GİMDES genel merkezinde ziyarete kabul edildi.

Malezya’nın 33 milyon nüfusunun 7 milyonu Selangor’da yaşamaktadır. Öncelik ilaç sektöründe olmakla beraber kozmetik ve gıda ürünleri çoğunlukla bu eyalette üretilmektedir.

Görüşmeye Malezya ve Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarının kuvvetli oluşu, bu bağların ortak işbirlikleri ve çalışmalarla kuvvetlendirilmesinin her iki ülke için de olumlu sonuçlar doğuracağı konuları ile başlanıldı. Gelen heyet, Türkiye’ye ihracat yapmak ve Türkiye’nin köprü konumundan faydalanarak diğer kıtalara ürün pazarlamak; ülkelerindeki genç girişimcilere destek olmak için araştırma yapmak ve keşfedilmemiş fırsatları tespit etmek istediklerini bildirdiler.

Görüşme sırasında konuşulan genel başlıklar şu şekildeydi:

• GİMDES sertifikalı firmaların JAKIM sertifikalı firmalar ile görüştürülmesi ve ortak işbirliği fırsatlarının oluşturulması
• Helal sertifikalamada GİMDES’in yaptığı gibi 4 mezhebe uygun olarak sertifika yapılmasının önemi
• Türkiye’ye helal ve tayyib ilaç ithalatının önemi
• Dünya’da Helal Jelatin ihtiyacının olmasına karşın Helal üretim yapan bir Jelatin firmasının bulunmayışı
• Kozmetik ürünlerinin Türkiye’de pazarlanması
• Helal Dünya Marketleri’nin Malezya’da da açılması ve Online HDM işbirliği
Okumaya devam et

İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİ GİMDES’İ ZİYARET ETTİ!

İşrak Vakfı öğrencilerinden yaklaşık 100 kardeşimiz, GİMDES Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu.

Pazartesi günü, İşrak Vakfı medresesinde öğrenim gören hafızlık öğrencileri, GİMDES Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu. Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde ağırlanan talebelere, GİMDES tanıtım filmi ve Daru’l Halal Medresesi animasyon gösteriminin akabinde Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer konuşmalarını gerçekleştirdi. Ardından Yüksek Gıda Mühendisi, GİMDES Genel Sekreteri, GİMDES Baş Denetçisi Hayreddin İşbilir kardeşlerimize, ayet ve hadislerde nelerin haram olarak belirlendiğini, bu haram kaynaklardan hangi hammadde ve katkıların üretildiğini ve bunların hangi üretimlerde kullanıldığından örnekler vererek bahsetti. Bu haramların bir imtihan olduğunu, Allah’ın bu konuda bizden itaat beklediğini ifade etti. Eğer haram ve sağlığa zararlı hammaddelerden oluşan ürünleri tüketmek istemiyorsak kesinlikle GİMDES sertifikalı ürünler tüketmemiz gerektiğini vurguladı. Akabinde çocuklarla karşılıklı olarak soru-cevap gerçekleştirildi.
Okumaya devam et

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 85. SAYI ÇIKTI!

MÜSLÜMANLIĞIMIZ YARI YOLDA KALMASIN!

Bugün ümmetçe düştüğümüz zilletlerin temelinde bilgisiz bir topluma dönüşmüş olmamız yatmaktadır. Düşüncelerimizde, davranışlarımızda ve hareketlerimizde İslâmi ölçüleri referans olarak almak zorunda bulunduğumuz halde; bilgisizlik ve doğru bilgiyi araştırmada gösterdiğimiz atalet ve tembellik, günlük hayatımızın her kademesinde başta tükettiğimiz gıdalarımız olmak üzere karşılaştığımız olaylarda bilinçsiz, yanlış ve İslâmi ölçülerin dışında tepkiler vermemize neden olmuştur.

Bizler, evlatlarımızı muhafaza etmek mecburiyetindeyiz. Arkadaş çevresinden gittiği okula, izlediklerinden okuduklarına, yediklerinden içtiklerine, giyim kuşamlarına, hatta ellerine verdiğimiz oyuncaklara kadar sorumluyuz. Allah’ın emir yasakları doğrultusunda evlatlarımızı yetiştirmeli, mevcut tehlikeler ile ilgili onları şuurlandırmalıyız. Evlatlarımızı, neslimizi her türlü tehlikeden ve şerlerden muhafaza edip, onların rıza-ı İlâhi doğrultusunda yetiştirmeli ve ömürlerini bu Hakk yolda idame ettirmelerini sağlamalıyız. İmanımızı muhafaza etmek, son nefeste iman ile göç edebilmek için var gücümüzle gayret etmeli, Allah’ın ipine sımsıkı sarılmalıyız. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER “Müslümanlığımız Yarı Yolda Kalmasın!” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Prof. Dr. Asaf Ataseven Beyefendi kaleme aldığı “İslâm’da Domuz Eti Neden Yasaklanmıştır?” isimli makalede, domuz etinin yasaklanma sebeplerini örneklerle anlatmış, domuzun insan üzerindeki etkilerinden bahsetmiştir.
Okumaya devam et

VİYANA TEMSİLCİSİ ABDULLAH DEMİRCİ GİMDES’İ ZİYARET ETTİ!

Helal Lokma davasının Viyana’daki cephesinde çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenleyen, bu davaya gönül vermiş nice insanın bir araya gelmesine vesile olan GİMDES Avusturya – Viyana Temsilcisi Abdullah Demirci Beyefendi GİMDES’i ziyaret etti.

Toplantıda Viyana’da helal ve tayyib beslenmenin önemi, helal sertifikasyonun gerekliliği gibi mühim konuları gündeme getirerek çeşitli konferanslar, organizasyonlar ve çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirildiğinden bahsedildi. Bu yıl idrak ettiğimiz Ramazan ayında, takriben 250 kişinin katıldığı, 17 Ramazan Dünya Helal Günü Avusturya’da ilk defa kutlandı.
Okumaya devam et

GİMDES Laboratuvar Analizlerinde 2021-2022 Aralık-Mayıs Ayları Raporları

Elif ELMA l GİMDES Laboratuvar Hizmetleri Sorumlusu – Kimya Mühendisi

GİMDES Laboratuvar çalışmaları rutin olarak işlemektedir. Raporların yayınlanması hem üretici firmalar için kontrolünü hem de helal güvence sistemi ile yürütülen çalışmaların şeffaflığını tüketicilere sunmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda GİMDES dosyalarında tutulan raporlardan 6 aylık olarak aralık, ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs ayları için yaptırılan ürünlere ait liste mevcuttur.

Son 6 ayda yaptırılan analizleri özet olarak incelersek,

161 adet ürün için 125 adet analiz yaptırılmıştır. Bu çalışmalar istatistiksel verileri ortaya koymak için çıkarılmıştır. 9 numunenin sonucu uygun değil olarak tespit edilmiştir. Sonuçlara göre ilgili firmalara gerekli bildirimler yapılmış ve düzeltici/önleyici faaliyetler talep edilmiştir. Bu analizler sadece sertifikalı firmalara değil sertifikalama aşamasında olan firmalara da yapılmaktadır.

En doğrusunu Allah bilir.
Okumaya devam et

SAHTE SERTİFİKALARA DİKKAT!

Bütün dünyada saygı duyulan en eski akreditasyon kurumu özelliği taşıyan WORLD HALAL COUNCIL için de sahte sertifika çıkarmaya teşebbüs edildi.

WHC’nin adı kullanılarak basılan sahte sertifikalara dikkat ediniz. WHC yalnızca bir birliktir. Firmalara Helal sertifikası veren bir kurum değildir. World Halal Council, helal belgelendirme ve akreditasyon süreçlerinde uluslararası ve dünya çapında helal belgelendirme kuruluşlarının federasyonu olan bir Dünya Kuruluşudur.

Hakkımızda daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız:
www.worldhalalcouncil.com/about-us

Sahte sertifika basan kurumlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. WHC adına basılmış bir sertifika size iletilirse lütfen info@worldhalalcouncil.com veya irtibat@gimdes.org mail adresine bildiriniz.
Okumaya devam et

MANEVİ HAYATIMIZIN KANAAT ÖNDERLERİNDEN MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİ’NİN VEFATINI TEESSÜRLE ÖĞRENDİK

KURUYEMİŞ SAHASININ ÖNCÜLERİNDEN GOLD HARVEST GİMDES’TEN SERTİFİKA ALDI!

Üç kuşaktır yalnızca kuruyemiş ve kuru meyve sektöründe hizmet eden; bu alanlarda uzmanlaşmış bir marka olan Gold Harvest, bundan böyle GİMDES’ten helal ve tayyib sertifika almış bulunmakta!

Bu ürünlere GOLD HARVEST ve HALAL DUNYA MARKETLERİ üzerinden ulaşabilirsiniz.

Gold Harvest’ın GİMDES’ten helal ve tayyib sertifikası aldığı ürünler aşağıdaki gibidir:

KARIŞIK KURUYEMİŞ NR.1
KAVRULMUŞ BOL TUZLU SİYAH AYÇEKİRDEĞİ
KAVRULMUŞ TUZSUZ SİYAH AYÇEKİRDEĞİ
KABUKLU YER FISTIĞI
TUZLU KABUKLU FISTIK Okumaya devam et

GİMDES VE IHC İŞBIRLIĞI ANLAŞMASI İMZALANDI

Pakistan’daki International Halal Certification kurumu ile işbirliği anlaşması imzalandı.

GİMDES, tanıdığı kurumlar listesine IHC Pakistan kurumunu da ekledi. Güncel listeye GİMDESİ AKREDİTE EDEN KURUMLAR adresinden ulaşabilirsiniz.

Her iki kurum için de hayırlara vesile olması duası ile…
Okumaya devam et