GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Duyurular

KÜLAH YA DA PAKET DONDURMA TÜKETEBİLİRMİYİZ?

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Dondurma, bugün için büyük küçük hepimiz tarafından hem çok tüketilen ve hem çok netameli bir gıda maddesi oldu. Emin olmadığımız yerlerden kesinlikle almamalıyız. Bugün çok şükür bazı gayretli üretici firmalarımız Helal ve Tayyib şartlarda dondurma üretmekte ve HDM’lerimiz de marketlerinde tüketicilerine ulaştırmaktadırlar.

Müslüman satıcının veya üreticinin beyanına göre hareket etmek bir ruhsat olabilir. Ancak, bu gün nüfus cüzdanında İslam yazan kimi insanlarımızın gerçekte dininin PARA olduğu bir devirde yaşadığımızı ve Allah’ın “Ey iman edenler, rızık olarak size verdiğimiz Helal ve Tayyib şeylerden yiyiniz.”(2/172) emri bütün inananlara araştırma ve tebliğ etme görevini de yüklediğini düşünmeliyiz.

FABRİKASYON DONDURMA ÜRETİMİ VE KULLANILABİLEN KATKI MADDELERİ:

Dondurma ve Meyveli Buzlarda Kritik Kontrol Noktaları

Doğal renklendiriciler, Askorbik Asit, Sitrik Asit, Aroma, Ksantam Gum veya diğer gumlar, Mono ve digliseritler, Lesitin, Külah, Bitkisel katı yağlar, Sütler
Okumaya devam et

GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA HELAL VE TAYYİP GIDA MÜCADELESİ MAKALE YARIŞMASI

17 Ramazan Dünya Helal Günü kapsamında düzenlemiş olduğumuz makale yarışmasında birinci olan makalemizi siz değerli takipçilerimizle paylaşıyor, Esma Muratoğlu Hanımefendi’yi tebrik ediyoruz.

GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA HELAL VE TAYYİP GIDA MÜCADELESİ

Esma Muratoğlu

Günümüz dünyasında 13 senedir Helal ve Tayyib gıda mücadelesi vermek gibi bir nimeti ihsan eden Rabbime sonsuz hamd-ü senalar olsun. Milyonlarca insan içinden bu büyük nimete seçilmiş olmak muazzam sevinç sebebi… Rabbim şükrüne muvaffak eylesin, son nefesime kadar bu nimeti üzerimde daim eylesin, amin.

Şüphesiz hak veya batıl tüm davaların kıyamı önce İLİMLE başlar. Zira insanoğlu bilinçlenmediği hiçbir konuyu dert edinip harekete geçemez. Helal ve Tayyib yaşam konusunu dert edinip harekete geçmem İmam-ı Gazali Hz.‘nin “Çocuk terbiyesinde atılacak ilk adım onun helal lokma ile beslenmesidir” sözünü OKUMAKLA, Şehit Bayram Ali Öztürk hocamızın “Yediklerinize dikkat” sohbetini dinlemekle başladı. İslami şahsiyet üzere terbiye almış bir nesil yetiştirme derdi ile dertlenmiş bir Medrese Muallimesi olarak bir arayış ve fikir sancısı filizlendi. Mademki çocuk terbiyesinde atılacak ilk adım onun helal lokma ile beslenmesidir. Ahir zamanda bunu amele geçirmek mümkün müdür diye düşünmeye başladım. Gıda sektöründe sanayileşen bir dünyada, fabrikalardan paketlenerek marketlere gelen yiyeceklerin içine ne katıldığını bilememenin verdiği çaresizlik, arayış ve yürek yangınıyla iki sene geçti.
Okumaya devam et

MALEZYA’DAN MATRADE KURUMU GİMDES’İ ZİYARET ETTİ!

Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Ulusal Ticaret Tanıtım Ajansı MATRADE İstanbul yeni Direktörü Sn. Zahiruddin BASIRAN, Yardımcı Direktörü Sn. Nur Syazana ABD RAHMAN ve MATRADE Pazar Müdürü Sn. Eyüp ULUSOY, GİMDES’i ziyaret ettiler.

Ziyaret esnasında GİMDES’in faaliyetleri hakkında brifing verildi. Bilhassa sertifikalamada uygulanan teknikler, sertifikalama mantığı ve sertifikalamada mezheplerin farklı görüşlerinin etikete yansıtılma uygulaması üzerinde verilen detaylı bilgiler merakla takip edildi.

Görüşmelerde GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, Müslümanların temel hakkı olan helal ve tayyib gıda konusunda yapılacak sertifikalamalarda ve fuar çalışmalarında helale zarar verecek ve Müslümanların kafasını karıştıracak uygulamalara son derece dikkat edilmesi gerektiği üzerinde görüşlerini ifade etti.

Matrade Direktörü Sn. Basiran, bu sene Eylül ayında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenecek uluslararası fuarda hem GİMDES’in hem de GİMDES çatısı altında bulunan firmaların katılımlarından memnuniyet duyacaklarını belirtirken, bu katılımların Türkiye – Malezya arasındaki helal ve tayyip alanındaki ticari işbirliğine sağlayacağı kazanımların önemine dikkat çekti.
Okumaya devam et

GİMDES MAKALE YARIŞMASI SONUÇLANDI!

17 Ramazan Dünya Helal Günü kapsamında düzenlemiş olduğumuz “Günümüz Dünyasında Helal ve Tayyib Gıda Mücadelesi” konulu Makale Yarışmamızın kazananları belli oldu!

Yaklaşık 20 kişinin katılım sağladığı yarışmamızın kazananlarını belirlemek üzere heyetimiz ilgili incelemelerde bulundu. Yapılan değerlendirmelerin akabinde şu kişiler ilk 3’e girmeye hak kazandı:

1) Esma Muratoğlu
2) Esma Çil
3) Ayşe Durul Aslan
Dereceye giren katılımcılarımızı tebrik ediyor, helal ve tayyib mücadelesinin neferleri olarak Cenab-ı Hakk’tan hayırlar ve kolaylıklar niyaz ediyoruz.

Dereceye giren yarışmacılarımıza verilecek ödüller şöyledir:
Okumaya devam et

II-HELAL LOKMA SEVDALILARI WHC İLE BİRLİKTE KASIM 2023’TE TÜRKİYE’DE BULUŞUYORLAR

2.10,11 KASIM ULUSLAR ARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER TÜRKİYE ZİRVESİ VE KONFERANSI

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

10-13 KASIM 2023 günlerinde HELAL VE TAYYİB YAŞAM için İstanbul’da gerçekleştirilecek 2 büyük etkinlik için bütün dünyadaki kardeşlerimizi İstanbul’a davet ediyoruz.

Bu etkinliklerde GİMDES ev sahipliği yapacak. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyaca meşhur dünya başkenti İstanbul inanıyoruz sizi de büyüleyecektir. 100 yıldır kendisine dayatılan, kendisine ait olmayan bir moderniteye mahkum edilmiş İslam Ümmeti artık Kaybettiği Helallerini arıyor.

3.5 Trilyon dolarlık Helal pazarın gerçekleştirilmesi için üreticimiz, ihracatçımız, satıcılarımız, tüketicimiz ve kamu kurumlarımız elbirliği, güçbirliği, gönülbirliği yapmalıyız. Bütün ümmet elele, gönül gönüle, omuz omuza olmak için geliniz 600 yıl İslam’a başkentlik yapmış İstanbul’da buluşalım.

15. ULUSLAR ARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER TÜRKİYE ZİRVESİ VE KONFERANSI (ONLİNE)

15. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Konferansına Endonezya’dan, Malezya’dan, Amerika’dan, Almanya’dan, Filipinler’den, İngiltere’den, Güney Afrika’dan, Güney Kore’den, Tunus’tan, Cezayir’den, Suudi Arabistan’dan ve Türkiye’den konularında uzman konuşmacılar 10-11 KASIM 2023 günlerinde,
Okumaya devam et

Mart-Nisan 23’de Helal ve Tayyib Sertifikası Alan Firmalarımız

SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ

1. DURANLAR SÜT SAN. ve TİC.A.Ş BURDUR SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
2. MESTAR İNŞ.GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ İSTANBUL AROMATİK YAĞLAR
3. VATAN ENZİM GIDA KATKI MADDELERİ SAN. DIŞ TİC. A.Ş. BELGE YENİLEME İSTANBUL UN KATKI MADDESİ ÇEŞİTLERİ
4. SAFMİLL GIDA A.Ş. TEKİRDAĞ BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
5. ATAER GIDA ÜRETİM VE PAZARLAMA TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ İSTANBUL UN KATKI MADDESİ ÇEŞİTLERİ
6. MEYSU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. KAPSAM GENİŞLETME KAYSERİ ANADOLU ŞERBETİ ÜZÜM ŞIRASI KAPSAMA EKLENDİ
7. UFUK KİMYA İLAÇ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL GIDA TAKVİYESİ VİTAMİN ÇEŞİTLERİ
8. İZİ SÜT VE GIDA MAMÜLLERİ SAN. TİC. A.Ş. KAPSAM DARALTMA KONYA TEREYAĞI KAPSAMDAN ÇIKTI
9. GÖLCÜK SÜT MAMÜLLERİ SAN. TİC. MUSTAFA YİYEN İZMİR SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
10. SEVİNÇLER İNŞAAT NAKLİYAT GIDA SAN.VE TİC A.Ş. TEKİRDAĞ BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
11. KOPUZ ZEYTİNCİLİK GIDA SAN. TİC. A.Ş. BELGE YENİLEME MANİSA ZEYTİN ÇEŞİTLER
12. PEKSAN DOĞAL ÜRÜNLER SAN. VE TİC. A.Ş. UŞAK PEKMEZ ÇEŞİTLERİ
13. DÖHLER EGE GIDA SAN. A.Ş. İZMİR DONUK MEYVE ÇEŞİTLERİ
14. ABALIOĞLU YAĞ SANAYİ VE TİCARET A.Ş İZMİR YEMEKLİK AYÇİÇEK VE MISIR YAĞI
15. CEVAT ERİŞ TAVUKÇULUK TURİZM VE DIŞ TİC. A.Ş İSTANBUL KABUKLU YUMURTA
16. CİRAV GIDA SAN. İNŞ. DIŞ TİC. LTD. ŞTİ TRABZON FINDIK VE FINDIK ÜRÜNLERİ
17. TRİO GIDA VE TARIM ÜRÜNLERI İTH. İHRACAT SANAYI VE TICARET LTD. STI. İSTANBUL UN KATKI MADDESİ ÇEŞİTLERİ
18. KADOOĞLU YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş GAZİANTEP BİTKİSEL SUSUZ YAĞ ÇEŞİTLERİ
19. SUNAR ÖZLEM GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ADANA BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
Okumaya devam et

GİMDES’in Sahte Müdafileri…

En az yüz yıla yakın bir zaman diliminde, gayrimüslimlerin hazırladığı gıda kodeksine göre üretilmiş gıda, kozmetik ve diğer ürünlerin helal haram kriterlerine bakılmadan üretildiği ve marketlerde Müslümanlara satıldığı, uzunca bir dönemden sonra, 2005 yılında GİMDES’in ortaya çıkması ile Allah’ın (cc) 1500 yıl önce gönderdiği Kitabındaki “Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan maddelerin helâl ve tayyib olanlarından yiyin; şeytanın peşinden gitmeyin, çünkü o apaçık düşmanınızdır.” Emrini bilimsel çalışmalarla yerine getirecek helal ve tayyib sertifikalı ürünler hem gayretli üretici firmaları, hem satıcı firmaları ve hem de helal ürün talebinde bulunan tüketicilerimizi heyecanlandırmıştır. Dünyanın dört bir yanındaki helal ve tayyib gıda sevdalıları, sertifikalı firmalarımızı ve ürünlerimizi yakından takip etmektedir. Ancak kimi zaman bu durumu suistimal etmek isteyen yahut tam manasıyla meseleye vakıf olamamış kardeşlerimiz kamuoyuna açık bir şekilde güya GİMDES’i referans aldığını söyleyerek birtakım açıklamalarda ve paylaşımlarda bulunmaktadır.
Okumaya devam et

İslam’ın ve Helal’in Düşmanları İş Başında

Hollanda’da bulunan Halal Quality and Control (HQC) isimli; Almanya’da bulunan World Halal Union isimli, Fransa’da bulunan Halal Consulting S.L. isimli sözde Helal sertifikalama kurumlarının ‘alkolsüz şarap’a sertifika verdiğini tespit ettik.

Firma bu yüz karası, melun işi sitelerinde bir övünç nişanesi olarak taşımakta, hatta marka isimlerini “Halal Wine Cellar” (Helal Şarap Mahzeni) koyarak adeta Müslümanlar ile alay etmektedir. Aynı şarap firması, sosyal medya hesaplarında “Ramazan’a kendimizi manevi olarak nasıl hazırlayabiliriz?” ve “Ramazan’a özel indirim! Şarap stoklayın” gibi yazılarla İslami değerlerimizi kendi kirli oyunlarına alet etmeye çalışmaktadır.

İslam’i konular ile dalga geçen bu kuruma sertifika vererek Helal sertifikanın adını kirleten; HQC, World Halal Union ve Halal Consulting S.L. kurumlarından ve sertifika verdikleri firmadan GİMDES’in uzaktan yakından ilgisi olmadığını tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.
Okumaya devam et

HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİMİ BUGÜN BAŞLIYOR.

Daha önce haber verdiğimiz gibi, 34. Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Proserdürleri Eğitim Programımız 25-29 NİSAN 2023’de, online sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi bugün başlıyor.

Dünya piyasasında Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünlerin talebinin giderek artması sonucu üretim sistemlerinde Helal Güvence Sisteminin devam etmesinin gerekliliği sonucunda, alanında tecrübe kazanmış, uzmanlaşmış Helal ve Tayyib sürecin eğitimini almış denetim hizmetini yürütecek eleman ihtiyacını da hızla arttırmıştır. GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı üretim uzmanı ve denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk.
Okumaya devam et