GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES’TEN TANINMA TALEBİ İÇİN HELAL SERTİFİKALAMA KURULUŞLARINDAN BÜYÜK İLGİ…

GİMDES’TEN TANINMA TALEBİ İÇİN HELAL SERTİFİKALAMA KURULUŞLARINDAN BÜYÜK İLGİ… 

03/07/2018

GİMDES’i Güney Amerika ülkesi Şili’den, Halal Certification Center of Chile kurumunun Genel Müdürü Marcelo HIDALGO ziyaret etti. GİMDES’den Tanınma talebinde bulundu.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; Helal ve Tayyib yaşam sistemi ihtiyacı, Müslümanların (hatta bütün insanların) en kutsal tüketici haklarıdır. Bu hak onların olmazsa olmazı ve imani bir meselesidir. Bu hassasiyetlere dikkat edilmeden yapılacak sertifikalama, doğrudan doğruya bu temel hakları çiğneme ve ticari hesaplar için istismar etme manasına gelmektedir. Bu sapıklıklara karşı kendinin Müslüman olduğunu bilen ve Peygamberimiz (s.a.v.)in ümmeti olduğuna inanan her kardeşimin dikkat etmesi, mücadele etmesi boynunun borcu olmalıdır.

GİMDES olarak, bu borcun şuuru içinde bu zamana kadar destek verdiğimiz sertifikalama kurumlarını onaylamamızın temelinde, yukarıda belirtilen esaslara dayalı sertifika çalışmalarını ehli sünnet ve’l cemaat içerisinde mütalaa edilen 4 mezhebin görüşlerini dikkate alan ciddi bir platformda yürütmelerinin yanında, bir sertifikalama kurumunun sahip olması icap eden kefalet anlayışına uygun hareket etmeleri dikkate alınmıştır.

Öncelikle Helal sertifikalama yapan kurum, İslama inanmış ve inandıklarını hayatlarına tatbik eden Müslüman fertlerden oluşmuş, tamamen bağımsız bir kurum olmalıdır. Ayrıca verdiği Helal Sertifikaya, geçerli olduğu zaman diliminin her noktasında, tüketiciler nezdinde üreticiye kefil olma bilincini taşımalıdır.

Bugün dünya üzerinde yüzlerce Helal gıda sertifikası veren kurum oluştu. Bunların büyük bir çoğunluğu maalesef, bu temel prensipten yoksun, yüz yıldır gayrimüslimlerin istismarı yetmiyormuş gibi sahte Helal Sertifikalama ile Müslüman kimliği ile Müslüman kardeşlerini aldatmaya, basit dünyevi menfaatler uğruna istismar etmeye çalışıyor.

Çeşitli ülkelerde yaşayan Müslümanlar arasında GİMDES’in sertifikalama prosedürlerindeki titizliğinden kaynaklanan güven duygusu, çeşitli ülkelerde Helal Sertifikalama yapan kuruluşların da GİMDES’ten tanınma isteğini yoğunlaştırmıştır. Müslümanların yaşadığı ülkelerdeki Helal sertifikalama kuruluşların dünya Müslümanları tarafından kabul edilebilir, güvenilen bir kuruluş olmak için GİMDES’ten tanınma alması ona ayrıcalık bir kimlik kazandırmaktadır.

Geçen yıla kadar tanınma sözleşmesi yaptığımız 24 kurumu TANINMA SÖZLEŞMESİ YAPTIĞIMIZ KURULUŞLAR olarak daha önce sitemizde duyurmuştuk.

Bu yıl bu listeye ilave Hindistan’tan, İsviçre’den, İspanya’dan, Makedonya’dan, İtalya’dan 6 Sertifikalama kuruluşu ile daha Tanınma sözleşmesi yapıldı. Sırada; Yeni Zelanda, İngiltere, Sri Lanka, Taiwan, Bengaldeş, Bulgaristan, Hindistan, Fil Dişi Sahili ülkelerinden tanınma isteyen kuruluşlar var.

TANINMA PROSEDÜRLERİMİZ

Tanınma talebinde bulunan Helal Sertifikalama Kuruluşu, öncelikle bizim Tanınma Müracaat Formumuzu doldurur. Uzmanlarımız gerekli incelemeden sonra kendilerine bir Yol Haritası gönderilir. Bu yol haritasında; Helal ve Tayyip kavramları prosedürleri, Sertifikalama ve denetim prosedürleri, Sürdürülebilirlik ve İzlenebilirlik Prosedürleri, Kesimhanelerde Kesim Prosedürleri, Bilim ve Fıkıh Kurulları, Denetçiler için kemiyet ve keyfiyet bilgileri. Bu adımdan sonra iki uzmanımızın Kurumun bulunduğu ülkede kurum bünyesinde ve sertifika vermiş olduğu en az 3 Firmada denetim çalışması yapar. Bütün bu çalışmalar tamamlanıp tanınma şartlarının oluşması halinde kuruma 1 yıl geçerli Tanınma Belgesi verilir.

Yoruma kapalı.