GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

TÜRKİYE, 2009 YILINDAN BERİ, GİMDESİN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLERİNİ BÜTÜN DÜNYAYA İHRAC EDİYOR…

Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER

HELAL gıda sektöründe yıllık 12 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan Türk ekonomisi, hedefini daha da yukarı çekebilir. Özel sektör aracılığıyla yapılan helal üretim ve ihracat konusunda 2023 yılı için büyük hedefler planlanabilir. 2023 yılında helal gıda üretimi yapacak firma sayısının bine vehelal ürün ihracatı yapacak firma sayısının beşyüze ulaşması hedefleniyor. Halen 12 milyar dolar civarında olan helal gıda ihracat rakamlarının ise 2023 de 15 milyar dolara yükseltilmesi mümkün gözüküyor. Tek problem Türkiye’de gerek ithalatta, gerek yurt içi üretimde batıdan tercüme ederek kullandığı kodeksler mevzuatıdır. Devlet, dış dünyada mesamesi dahi okunmayacak akretiasyon kurumunu ayakta tutabilmek için ceza kanunları oluşturma telaşı yerine öncelikle karmakarışık hal alan helal sartifika standardını islama göre düzenlemeli ve bu kodeksler mevzuatını hellaleştirmelidir.

Türkiye’de Helal gıda pazarı 2023’de 367 milyar dolara çıkacak.

Türkiye’nin, Helal gıda ve yaşam stili piyasasının; 2023 yılında 367 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Islami ekonomi, özellikle Helal gıda ve yaşam sistemi sektörleri (moda, turizm, ilaç, kozmetik, tatil ve seyahat turizmi) küresel olarak büyük bir gelişme göstermektedir. Türkiye’nin Helal gıda ve yaşam sistemi iç tüketim piyasası, küresel olarak ikinci en büyük potansiyel piyasa. Söz konusu piyasanın, 2012 yılında 154 milyar dolar olarak tahmin edilirken, 2023 yılında 367 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Thomson Reuters ortaklığında hazırlanan son “State of the Global Islamic Economy” raporunda; İslami yaşam sistemi olarak en büyük piyasa olan Endonezya’nın ise 2012 yılında 235 milyar dolar ve üçüncü en büyük piyasa olan Suudi Arabistan’ın 91 milyar dolar olduğu tahmin edilmişti.

2009-2021 YILLARI ARASI TÜRKİYE’NİN GIDA İHRACATI

TÜM GIDA İhracatı: 136 milyar ABD Doları (TİM verilerine göre)
HELAL PAY (GİMDES): 45 milyar ABD Doları (GİMDES verilerine göre)

(GİMDES) ise 2005 yılından beri faaliyet gösteriyor. 2009 yılında uluslar arası alanda akedite olan GİMDES bu tarihten beri GİMDES Helal Sertifikası veriyor. Bugüne kadar 42 alt sektörde 500’ye yakın firmaya 17 bin civarında ürün çeşidine GİMDES Helal Sertifikası verilmiştir. Helal gıda konusunun dünya genelinde giderek önem kazanan bir konu olduğunu biliyoruz. “Bugün artık Birleşmiş Milletler bünyesindeki The Codex Alimentarius Komisyonu dahi “Helal Sertifika” konusunu gündemlerine almış bulunmakta, Malezya, Endonezya, Türkiye, Körfez ülkeleri, Avrupa, Amerika ile birlikte birçok ülkede de halklarının talepleri istikametinde “Helal Sertifika”lı ürün talebi artmakta ve market raflarında yerlerini almaktadır. GİMDES Helal Sertifikasına sahip olan firmalar 2009 dan itibaren gittikçe artan istikamette bu pazardan pay alan bir konuma gelmiştir.

Din ve sağlıkla ilgili yönlerinden başka, konunun ekonomik yönü de çok önemlidir. Helal sertifikalı ürün talebinin, gıda sektörü için 1,8, tüm sektörler için 4.2 trilyon ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Ürünlerin ülkemizde üretilir duruma gelmesi ile, ülkemizin gıda ihracatında önemli bir artış da olmuştur; Türkiye, yukarıda belirtilen mevzuat problemlerini biran evvel çözebilirse, ekonomik hacmi 4.2 trilyon ABD doları olarak tahmin edilen “Küresel Helal Pazar”ının çok önemli ve aranan aktörü olabilecektir”.

Dünya İhracatını artıran Helal sektör, artık birçok ürünü uluslararası alanda rahatlıkla pazarlayabiliyor. Türkiye kaynaklı ve GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı firmaların birçok ürünlerine büyük bir talep olmaktadır. Müslüman birçok ülke, hatta gayrimüslim ülkelerdeki ,müslümanlara mal satmak isteyen, birçok firma yapacakları ithalat için Türk firmalarını tercih ediyor, ancak tek şart GİMDES Helal ve Tayyib gıda sertifikasının olmasıdır. Sertifikası olan firmalar aldıkları talepler karşısında şaşkına dönüyor. Küçük ve orta ölçekli firmalar da GİMDES helal ve tayyib gıda sertifikası sayesinde dış pazarda kendilerine yer bulabiliyor.

İşte konu ile ilgili firma yetkililerinin görüşleri; GİMDES Helal Sertifikası firmalara neler kazandırıyor?

Bir tavuk firmasının genel müdürü:

Öncelikle firmamızın bulunduğu sektör itibari ile GİMDES Helal Belgesi bizler için çok önemli ve olmazsa olmaz bir kriterdir. Abalıoğlu Lezita firması olarak Dünya’da yaklaşık 55 ülkeye tavuk ürünleri ihracatı yapmaktayız. Ana pazarlarımız olan Ortadoğu ülkeleri ve Müslüman nüfusun yoğun olduğu Balkan ve Afrika ülkelerinde sahip olduğumuz Helal Belgesi ve GİMDES’in uluslararası tanınırlılığı bizlerin hem bu pazarlarda satışlarımızı arttırmakta hem de pazara girişte sahip olmamız gereken ana etkendir.

Bir tavuk firmasının Genel Müdürü:

Şirketimiz 2018 yılından beri Moritanyaya Dondurulmuş Bütün piliç ihracatı yapmaktadır.Şirketinizden almış olduğumuz helal konteynır belgesi ile bizlere gelen bilgi varış limanında helal belgesi ile MALIN HELAL KESİM ŞARTLARINDA KESİLDİĞİ ONAYLANDIĞI ve daha kolay ve çabuk malın gümrükten çıkışı hızlanmaktadır. Denilmiştir. Bu yüzden Bizlerde her konteynerde helal belgesi almaktayız.

Bir makarna firmasının Genel Müdürü,

“Uzak Doğu ve Orta Doğu’nun birçok ülkesine ihracatımız ve bağlantılarımız devam ediyor. Aldığımız GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası ile bu ülkelerde yeni satış noktaları kazanma hızımızın artacağını düşünüyoruz. Bu hız artışıyla birlikte söz konusu ülkelere gerçekleştirdiğimiz ihracatın yüzde 20 oranında artacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Firma olarak üretimde kalite ve güvene olan hassasiyeti her zaman en üst düzeyde tuttuklarını belirten Genel Müdür, “Bu sertifika ile öncelikle bunu tescil ettirmiş olduk. Ayrıca ihracat faaliyetlerinde de elimizi güçlendiren bir belgeye kavuştuk. Yaklaşık 70 dünya ülkesine aktif olarak ürün gönderiyoruz. Bu ülkeler arasında Müslüman nüfusa sahip birçok ülke var. Helal Gıda sertifikamızı görmek isteyen ülkeler var. Satışları hızlı tutabilmek ve prosedürler ile ihracatımızı kesintiye uğratmamak için bu belgeye sahip olmanın doğru olduğunu düşünerek GİMDES Helal Tayyib Gıda Sertifikası’nı aldık. Ayrıca güveni ve kaliteyi temsil ettiği için bu belgenin duvarımızda olmasına önem veriyoruz” dedi.

Bir yağ firmasının Grup Yönetim Kurulu Üyesi ise Uzakdoğu’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ ya kadar 56 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek “Özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney ve Güneydoğu Asya ile Çin gibi Müslüman halkın yoğun olduğu bölgelerde satışımızı arttırmada ve yeni müşteriler bulmamızda Helal Gıda sertifikasının faydalı olduğunu gördük. Malezya, Endonezya, Singapur, Filipinler ve Avrupa ülkeleri, ürün üzerinde GİMDES Helal ve Tayyib Gıda logosunun olmasını talep ediyorlar. Yurt dışında bulunan Müslüman müşteri kitlesi düşünülerek Helal Gıda sertifikasına başvurduk. Somut bir örnek vermek gerekirse, Singapur ve Malezya’dan sipariş veren müşterilerimiz ilk önce GİMDES Helal Gıda sertifikamızın olup olmadığını sordu. Helal gıda sertifikası tüketiciler için dini vecibe açısından önemli olduğu gibi, sağlıklı ve hijyenik ortamlarda güvenilir bir şekilde tüketime hazır hale getirilen ürünlerin raflarda ayırt edilmesini kolaylaştıran bir güven hissi veriyor. Üretici için de helal ve temiz ürünü temsil eden bu sertifika, üretim anlayışında farklı bir sorumluluğu üreticiye yüklüyor. Bugün yurtdışı pazarlarda tüketici için helal logolu ürün almak bir ayrıcalıktır” diye konuştu.

Bir memba suyu firmasının Genel Müdürü her yıl su sattıkları Fransa’daki firma hellal sertifika istemiş.GİMDES Helal ve Tayyib sertifikasını aldıktan sonar 35 ülkeye suyumuzu satabiliyoruz

Bir Un firmasının Yönetim Kurulu Başkanı : GİMDES Helal ve Tayyib Belgesini almamızın ardından ticaret hacmimiz bir anda büyüdü. Malezya, Irak, Filipinler ve Endonezya gibi ülkelerle ticarete başladık. Şu an 20 bin ton un satıyoruz. Adeta Müslüman ülkeler un almak için sıraya girdi. Bu sayede büyük bir ihracatçı firma haline geldik.

Bir et ve et ürünleri firmasının Genel Müdürü : GİMDES Helal gıda sertifikasını almamızın ardından üç ülkeden et siparişi geldi. İlk dış ticaretimizi ise Irak ile gerçekleştirdik. Türk tüketiciler de helal sertifikası olan ürünleri tercih etmeye başlayınca belge yurtiçinde de önemli bir yere gelecek. Arap ülkeleri sadece helal sertifikası sebebiyle Yeni Zelanda, Arjantin ve Brezilya gibi Müslüman olmayan ülkelerden et alıyor. Biz de helal gıda sertifikasını aldıktan sonra bu piyasada kendimize yer bulduk.

Bir Helva ve Reçel firması Genel Müdürü: Helal gıda sertifikasını aldıktan sonra Ortadoğu ve Arap ülkelerinden 200 bin liralık helva ve reçel için talep geldi. Özellikle Arap ülkeleri sürekli helal gıda sertifikamız olup olmadığını soruyor, bu konuya çok dikkat ediyorlar. İhracat hedeflerimiz için bu bölgeyi almak firmamız adına çok önemli bir adım oldu. Şimdi on ülkeye ihracat yapıyoruz ancak hedefimiz bu yılın sonuna kadar 20 ülkeyle ticaret yapmak.

Helal Kozmetik firmasının İthalat Müdürü : GİMDES Helal Sertifikasını aldıktan sonra, özellikle kadınlar tarafından tercih edilen cilt bakımı, şampuan, krem, sabun ve deodorant , diş macunu gibi ürünleri dış pazarlara da sunduk Azerbeycana Ortadoğu ülkelerine ihrac etme imkânı bulabildik

Comments are closed.