GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Gimdes Başkanı Rusyanın Sesi Radyosunda Helal Sertifikalamayı Anlattı

RSESI
Moskova’da “Helal Expo-2013” uluslararası fuarı çalışmalarını tamamladı. Rusya’nın başkentinde dördüncü kez düzenlenen Helal Fuarı’na 10 ülkeden 100’ü aşkın firma katıldı.

Rusya’da helal ürünleri ve hizmetleri piyasası son yıllarda aktif olarak genişlemekte. Değişik yabancı üreticilerin Rus piyasasının potansiyeline olan ilgisi de giderek artıyor..

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer de World Helal Council’in himayesi altında helal ürünlerinin tek standarda uydurulması gereğine işaret ederek şunu söyledi:

Bildiğiniz gibi ‘helal’ kavramı bir fıkıh kavramı, dini bir kavramdır. Standart metinler ise aslında birbirlerine çok yakın ama isim noktasında biraz farklılaşma var. Yani birinin standardı Rus standardı diğerinin ismi da Alman standardı. İçerik olarak birbirine çok benziyor. Aslında bu az olan farklılıkları daha aza indirmek ve teke indermek zorundayız.

1999 yılında çeşitli ülkelerin ‘helal’ sertifika kurumları bir araya gelip World Helal Council diye bir çatı kuruluşu oluşturmuşlar. Biz de 2008 yılında oraya üye olduk. En geç üye olanlardan olmamıza rağmen Türkiye’ye teveccüh sebebiyle ve üyelerin desteğiyle biz şu anda onun yönetimini yürütüyoruz. Dolayısıyla bu faaliyete bir ummet işi olarak bakıyoruz. Yani bir milletin, bir toplumun veya bir devletin işi olarak görmüyoruz. Butün Müslümanları ilgilendiren bir konu olduğu için hepsinin ittifak edeceği bir sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Yani tek bir standart olsun istiyoruz. Bugün her ülke ve hatta her ülkenin içinde bir kaç tane kuruluş ayrı standartlarla çalışıyor. Bu İslam ummetine uygun düşmüyor, bunların mutlaka birleşmesi lazım.

Yoruma kapalı.