GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES DERGİSİNİN 13.SAYISI HAZIRLANDI..

GİMDES Dergisi , yine birbirinden çarpıcı yazıları ile, okuyucularına ve abonelerine ulaşıyor.

Bu sayıda neler var?

Prof.Dr. Mustafa Nutku Hocamızın ‘Helal Arayışımızda Aklın Nûru Olan Fûnun-u Medeneniye de Gerekir’ başlıklı makalesi çok önemli bir noktayı açıklıyor.

 Bizim irademizin dışında market raflarını dolduran binlerce çeşit fabrikasyon gıda ürünleri için fıkıhçı sıfatını taşıyan bazı hocalarımızın ortalıkta uçuşan birbirine taban tabana zıt fetvalarında bu ürünlerin üretimindeki teknolojik bilgilerine bu hocalarımızın vukufiyetsizliğinden kaynaklandığını, bu eksikliğin giderilmesinde bugünün teknik ve teknolojik bilgilerine bihakkın sahip ehil uzmanlarla yakın işbirliği içerisinde olmalarının gerekliliğini vurgulamaktadır.

Dr. Halim AYDIN Beyin ‘Helal ve Hoş Beslenmek’ başlıklı makalesi ise, asrımızın bir başka ve çok önemli konusu olan GDO’lu ürünlerin insanlığa nasıl bir felaket ve bela sunmakta olduğunu gözler önüne sermektedir.

Endonezya Yarsi Üniversitesi Dekanı olan Dr Nadratuzzaman HOSEN Bey’in ‘Helal Standart-Helal Sertifikalama ve Denetim Sistemi’nin nasıl olması gerektiğini anlatan makalesi ise firmaların Helal Sertifikasını aldıktan sonra yapabileceği hilelere karşı alınacak tedbirleri anlatmaktadır.

Malezya Putra Üniversitesi, Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yakoob B. CHIEMAN Beyin ‘Helal Sertifikalamada Bilimsel Analizin Önemi ve Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsünün Tanımı’ konusu hakkında kaleme aldığı makalesi ise Helal Sertifikalama çalışmalaında doğru ve sağlıklı fetvalar verebilmek için Laboratuar çalışmalarının önemi üzerinde durmakta kendilerinin bu konuda ki başarılı çalışmalarını açıklamaktadır.

Körfez ülkeleri Abu Dabi Gıda Kontrol Kurumundan Dr Abdullatif ELDAW Beyin ‘Gıda Denetm Otoritesi’ başlıklı makalesi ise Helal Sertifilamada Denetim Kurumunun çalışmalarında dikkat edeceği hususları akıcı bir uslüple anlatmaktadır.

Son dönemde hepimizi üzen siyasi çalkantılar içinde kalan Kırgızistan’ın Helal Sertifika Kurumu Başkanı Haji Abdur Raheem Beyin ‘Helal Sertifikalama Çalışmaları’ başlıklı makalesinde Kırgızistandaki Helal Sertifika çalışmalarını dile getirmektedir.

‘Tüm Dünyada Tek Bir Helal Standart’a Doğru..’ yazısında GİMDES’in 2008 ve 2009 uluslar arası Helal Gıda Konferanslarında ve WHC’in Tayland ve Çin’deki Kongrelerinde ‘Tek Ses, Tek Yürek’ sloganı ile dile getirdiği, bütün dünyada tek bir Helal standart için geçtiğimiz Temmuz ayında Endonezya’da çok önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplatının sonunda Malezya, Singapur ve Endonezya bundan böyle birlikte hareket etme kararı aldığı gibi 30 WHC üyesi de Tek bir standart için birlikte olmaya karar vermişlerdir. Detay çalışmaları ise 30 Eylülde İstanbulda GİMDES’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantılarda yapılacağı açıklanmaktadır.

‘Gimdes Helal Sertifikalama Şartları’ başlıklı yazıda GİMDES Helal Standardının dayındığı temel unsurları açıklamaktadır. Standardın tamamını incelemek isteyenler için gimdes Web sitesinde bir link konmuştur. İsteyenlerGİMDES HELAL STANDARDI linkini tıklayarak ulaşabilirler.

GİMDES Başkanı ve GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. H.K. BÜYÜKÖZER beyin ‘Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda’ başlıklı ropörtaj tarzında hazırlanan yazısında ise Helal Gıda ve Helal Sertifikalamanın dayandığı temeller ve iki milyar müslüman ümmet için taşıdığı önemi dile getirilmektedir.

M.Z. GEDİKLİ beyin ‘Koşer mi,Helal mi? başlıklı makalesi ise Müslümanlar arasında yaygın yanlış bilgilerin giderilmesinde önemli açılımlar getirmektedir

Son olarak hemen hemen bütün fabrikasyon gıda maddelerimizde katkı maddesi olarak yer alan E471 Mono ve Digliseridler hakkında çarpıcı bir yazı sunulmaktadır.

13. Sayının içeriği için kaleme aldığımız tanıtım yazımızın uzunluğunu düşünerek derginin ne kadar yoğun mesajlar verdiğini farketmişsinizdir.

Bu derginin bu dolgunlukta devamını arzu ediyorsanız ve henüz abone olmamışsanız abone olmalısınız. Yetmez bu güzelliklerden istifade etmeleri için en az on kardeşimizi abone yapmalısınız. Bir yıllık abonesi 40 TL’dir. 40 TL nedir ki ne olmadık yerlere 40 liralar ödüyoruz. Bu derginin taşıdığı misyonu itibari ile 10bin, 20bin,30bin aboneyi haketmiyor mu? Hak ediyor diyenleri göreve davet ediyoruz. Hem şimdi abone olanlara Çocuklarımızın Helal Haram bilincini geliştirmek için hazırlanan ‘Helal ve Haram Hakkında Temel Bilgiler’ kitabı hediye olarak verilecektir. Abone olmak için lütfen ABONELİK FORMU linkini hemen tıklayınız kendinizi ve dostlarınızı abone yapınız.

Son olarak bütün okuyucularımızı 30 Eylül-03 Ekim günlerinde icra edilecek Konferans WHC Kongresine ve CNR Fuar alanındaki 1. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarına davet ediyoruz. Katılım ücretsizdir. Fuar ve konferans davetiyelerini GİMDES merkezinden temin edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.