GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

17 RAMAZAN- DÜNYA HELAL GÜNÜ TÜM DÜNYADA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERE VESİLE OLDU!

100 yıldır gayrimüslimlerin yaşantıları Müslümanlara empoze edildiği için insanların temayül göstermedikleri Helal lokma sorumluluğumuzu bize hatırlatacağını düşünerek, hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak hayatımızın helalleşmesine katkı sağlaması gayesiyle, 2013 yılında World Halal Council şemsiyesi altında başlattığımız 17 Ramazan Dünya Helal Günü kutlamalarında bu yıl 12. senemizi idrak ettik.

Dün (27 Mart 2024-17 Ramazan 1445) tarihinde dünyanın pek çok farklı ülkesinde 17 Ramazan Dünya Helal Gününün önemine binaen iftarlar, kumanya dağıtımları, seminerler, yarışmalar ve çeşitli etkinlikler organize edildi.

TÜRKİYE

1) Sayısı 100’e yakın Helal Dunya Marketleri ile helal iftar sofraları kurmak ve stant açıp 17 Ramazan Günü ile ilgili tanıtımlar yapıldı, o güne ait materyaller (balon, broşür vb.) dağıtıldı.

2) 1000 adet Ramazan Kumanyasının dağıtımı tamamlandı.

3) Gönüllüleri organize ederek Suriye ve Filistin’deki Müslüman kardeşlerimize ve asrın en büyük tahribatına uğramış, mağdur ve evsiz kalan Türkiye’deki 1,5 Milyon depremzede kardeşlerimize toplamda 5 bin kişilik “Helal iftar” sofraları düzenlendi.

4) STK’lara, medya kuruluşlarına, kamu kurumlarına günün anlam ve önemini anlatan tebrik mesajları gönderildi.

5) WHC üyelerine ve diğer helal sertifikalama kurumlarına günün anlam ve önemini anlatan tebrik mesajları gönderildi.

6) Helal Dünya Marketleri olmayan illerde gönüllüler aracılığı ile iftarlar düzenlendi.

7) Devlet erkanı, Belediyeler, Valilikler gibi resmi makamlara da günün anlam ve önemini anlatan tebrik mesajları gönderildi.

8) Sosyal medya çalışmaları
a) Facebook: 4 milyon kişinin üye olduğu gruplarda Dünya Helal Günü tebrik paylaşımları yapıldı.
b) Twitter: 17 Ramazan #WorldHalalDay hashtag açılarak Türkiye gündemine Dünya Helal Günü getirildi.

9)Çeşitli illerde Dünya Helal Günü münasebetiyle Helal gıdanın önemi ile ilgili eğitim yapıldı ve broşürler dağıtıldı.

İllerde ve farklı ülkelerde yapılan çalışmaların bir kısmını aşağıdaki yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Yapılan etkinlikler hakkında raporlar geldikçe haberimiz güncellenecektir.

Ankara

27 Mart 2024 Çarşamba günü 17 Ramazan Dünya Helal Gıda Günü Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN) nın desteği ve Uluslararası Öğrenci Derneği Ahlak Sevgi ve Maneviyat Köprüsü (ASMAKÖPRÜ) nün ev sahipliğinde Uluslararası misafir öğrencilerin ve bürokrasiden misafirlerin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.
Ankara GİMDES Hanımlar Gönüllü Temsilciliği

Mamak ilçesinde ikramlık (hurma ve çikolata) ve broşür dağıtımı yapıldı. Mukabele sonrası hanımlara 17 Ramazan günü anlatıldıktan sonra kalan paketler mahalledeki fırın, manav, eczane, mandıra, market ve emlak ofislerine dağıtıldı.

GİMDES Hanımlar Kurulu Gönüllü İstanbul Temsilciliği

17 Ramazan Dünya Helal Günü’ne özel Pendik’te 100 kişilik iftar organizasyonumuzda GİMDES’in kuruluşunu anlatarak eğitimimize başlandı. 17 Ramazan iman ile küfrün savaşı olan Bedir günüdür. Ardından nazil olan “Helal ve Tayyib yiyin” ayeti kerimesinin tefsiri, sürdürülebilir helal gıda konusunu hayatımıza yerleştirmek, boykot ettiğimiz ürünlere alternatif olarak GİMDES ürünlerinin tanıtımı ve ulaşabilme yollarını konuşuldu. İftar sonrası çay ve tatlı ikramlarının ardından, Filistin yararına ürün satışı yapıp, hayır dualarda bulunarak programımızı sonlandırıldı.

Erzurum gönüllü ekibi olarak yaklaşık 220 kişinin katılımıyla iftar programımızı gerçekleştirdik. İftar öncesi Gimdes Eğitim Sorumlusu Büşra Öner’in ” Sürdürülebilir boykot ve helal gıda” konulu semineri oldu seminer sonunda hediye takdimi ve teşekkür konuşmalarıyla iftar yemeğine geçildi. İftar sonrası ilimizde bulunun yerel bir dükkanın getirmiş olduğu sertifikalı ürünler ve kitap satışımız oldu, güzel dilek ve temennilerle programımıza son verdik.

GİMDES Gönüllü Hanımlar Kurulu Bilecik İl Temsilciliği 17 Ramazan Dünya Helal Günü’nü kutlamak amacıyla ikramlıklar hediye etti.

GİMDES Gönüllü Karaman Temsilciliği, 17 Ramazan Dünya Helal Gününü Kur’an kursu hafız öğrencilerine hurma ve Afia şekerlerden oluşan ikramlık hazırlandı dağıtıldı.

GİMDES Bingöl il temsilciliği olarak teravih namazına gelen hanım cemaate, çocuklara sertifikalı şeker eşliğinde 17 Ramazan Dünya Helal Günü tebriği yapıldı, önemi hakkında kısaca bilgi verildi. Çocuklara ayrıca balon da hediye edildi. Ayrıca TÜGVA’nın Daru’l Erkam Vakıf Okulunda da 17 çocuğumuza günün anlam ve önemi hakkında bilgi verilip sertifikalı şeker ve lokum ikramında bulunuldu, balon hediye edildi.

GİMDES Hanımlar Ağrı Gönüllü İl Temsilciliği olarak 27 Mart 2024 Çarşamba- 17 Ramazan’da Hayrat Vakfı’nda hanımlar ile iftar yapıldı. Bedir Savaşında nazil olan ayetten dolayı bugünün seçildiğini açıklandı. Helal ve tayyib beslenme hususu ile ilgili olarak 17 Ramazan’ın dünya çapında Helâl Günü olarak kutlandığını vurgulandı. Akabinde Ulu Camii’de teravih çıkışında hanımlara broşür dağıtımı yaparak GİMDES sertifikalı Milat çikolatası ikram edildi.

Çanakkale Çomü İlahiyat fakültesinde İHH ile ortak bir program gerçekleştirildi. Öğleden sonra tanıtım standı açıldı. GİMDES ve kitapların tanıtımı yapıldı. Doç. Dr. Mustafa Boran’ın katkısı ile 15 kişilik bir grup ile Helal lokmanın önemi hakkında konuşma yapıldı.

Elazığ GİMDES Gönüllü Temsilciliği 17 Ramazan Dünya Helal Günü münasebetiyle gönüllüler ve çocukları ile buluşup etkinlikler ve bilgilendirmeler organize etti.

1. Etkinlik: Sağlıklı ve Sağlıksız Yiyecekler

Kullandığımız kuklaya sağlıklı yiyecekleri yedirip sağlıksız olanlardan uzak tuttuk. Sağlıksız olanları yerse neler olacağına değindik.

2. Etkinlik: Jelibon Deneyi

Etkinlikten 2-3 saat öncesinde suya koyduğumuz jelibonları ve suda olmayan jelibonları çocuklara gösterip dokunarak incelemelerini istedik. Jelibon ve benzerlerinin zararlarına değindik. Evde böyle bir etkinliği kendilerinin de yapmalarını istedik.

3. Etkinlik: Hayvanlar

Hayvanlar konusunda yaş grubu küçük olduğundan helal-haram et veya sağlıklı-sağlıksız et olarak değinmedik. Hayvanlar üzerinden sohbet edildi, sorular soruldu. Bu konuda annelere görev verildi, evde çocuklara daha anlaşılır şekilde anlatmalarını istedik.

Son olarak annelerimiz için ’17 Ramazan Nedir?’ sorusuna cevap bulup ardından Enfal Sûresi 65-69. ayetlerinin tefsiri yapıldı.

Etkinliği ve buluşmayı bu şekilde tamamladıktan sonra ikramlık için sofra kuruldu. GİMDES sertifikalı ürünler ile yapılan ikramlıklar çocuklara ikram edildi.

GİMDES Gönüllü Nevşehir Temsilciliği 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ’nün anlam ve önemine binaen Teravih namazı sonrası içeriği helal sertifikalı ürünlere dikkat edilerek hazırlamış olduğumuz Helva paketlerini 7 farklı mahalle ve 7 farklı Cami’de 500 helva paketi ve 100 hurma paketi dağıtımı gerçekleştirildi.

GİMDES Gönüllü Kütahya Temsilciliği olarak 17 Ramazan Dünya Helal gününe dikkat çekmek amacıyla 27 Mart Çarşamba günü Kütahya Merkez’de Cumhuriyet Caddesinin işlek alanı Sevgi Yolu üzerinde stant kuruldu. Saat 14.00-15.20 arasında gerçekleşen etkinlikte 50 kişiye balon, hurma ve Dünya Helal Günü tanıtım kartını içeren paketler dağıtıldı. Merak edip standa gelen kişilere günün anlam ve önemi anlatılarak Helal Gıda hakkında bilgi verildi.

GİMDES Hanımlar Van Gönüllü İl Temsilciliği olarak 27 Mart 2024 Çarşamba- 17 Ramazan’da 7 ayrı bölgede davet çalışması gerçekleştirdi. Helal ve tayyib beslenme hususu ile ilgili olarak 17 Ramazan’ın dünya çapında Helal Günü olarak kutlandığı vurgulandı.
*Sıbyan mektebi talebelerine Dünya Helal Günü anlatıldı, çocuk iftarı verildi.

*3 camide teravih sonrası camii cemaatine(hanımlara) broşür ve ikramlık takdim edildi, Dünya Helal Günü tebrik edildi. *Aile destek merkezi bünyesindeki kursiyerlere broşür takdim edildi ,Dünya Helal Günü tebrik edildi.

*Halk otobüsünde bulunan hanımlara GİMDES hakkında bilgi verildi.

*Beşyol mevkiinde bulunan birçok esnafa Dünya Helal Günü broşürü takdim edildi .

*Öncü ekip ve gönüllü grubu iftar ve kumanya için infak yapmaya davet edildi, geri dönüşler alındı.

Bursa
17 Ramazan Dünya Helal Gününe özel tebrik kartları basıldı. Helal ve Tayyib ikramlıklar hazırlanarak dağıtıldı. 7-9 ve 9-11 yaş gruplarındaki çocuklara özel 17 görevden oluşan bir yarışma düzenlendi. Görevleri tamamlayan yirmişer çocuğa Helal Dede kitabımız ve GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı yiyeceklerden oluşan hediye paketi gönderildi.

GÜNEY AFRİKA

Radyo ve Televizyonda 17. Ramazan Dünya Helal Günü hakkında farkındalık oluşturan bir program yapıldı.

MALEZYA

IFRC Asia sertifikalama kurumu Dünya Helal Gününün dünyaya tanıtılması ve kabul görmesi için #WorldHalalDay etiketi ile paylaşım yaptı.
https://www.instagram.com/p/C5ABGyFJ5eR/

https://www.facebook.com/IFRCASIA/posts/936998615097000

YUNANİSTAN

Halal Greece sertifikalama kurumu GİMDES aracılığıyla 250 kişiye iftar için 32.500 TL iftar ücreti gönderdi. Sosyal medya hesaplarında Dünya Helal Gününün anlam ve önemine dair mesajlar yayınladı.

https://en.halalgr.org/17th-day-of-ramadan-world-halal-day-2/

AMERİKA

17 Ramazan Dünya Helal Gününe özel etkinlikler düzenlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.