GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

YUFKA ÜRETİCİLERİ NEDEN HELAL SERTİFİKA ALMAZLAR? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?

baklavaxyufkax

23/09/2015

Bayram önü, her evde böreklerin, baklavaların hazırlığının tatlı telaşları var. Evlerinde böreklerini, baklavalarını yufkalarına kadar, GİMDES’in kontrolünden geçmiş helal sertifikalı unlarını kullanarak hazırlayan hanım efendilere ne mutlu. Bu bayram çoluk çocuğuna, bayramlaşmak için ziyaret gelecek misafirlerine helal ve tayyib ikramlarda bulunacaklar. Bayramlık ikramlarını çarşı pazardan hazır alanlar aynı şansa sahip olmayabilirler.

GİMDES, çok problemli ve çok yaygın bir ürün olduğu için, bir sosyal proje olarak, küçük büyük bütün yufkacılara hiç bir ücret taleb etmeden Helal serartifikalama çalışması yapabileceğini 2 yıldır ilan ediyor. Ama nafile bugüne kadar Ankaradan bir firma müracaat yaptı sonunu getiremedi, 4-5 bin şubesi olan büyük market zincirine de yufka veren bir başka firma müracaat etti ilk denetimi maharetle atlattı, ancak sıkı takib altında olduğunu bilemeden birkaç gün içinde sahtekarlığı ortaya çıktı.

GİMDES’ten sakladığı L-Sistein katkı maddesi, elektrik sigorta ve anahtarlarının bulunduğu duvardaki kutunun içinde bulununca sertifikası iptal oldu. Ama hala o firma yufka üretimine, o market zinciri de o firmanın yufkasını satmaya devam ediyor. Sadece bir hanım kardeşimiz, İstanbul’da, çok sınırlı miktarda GİMDES’in gözetiminde yufka üretimine devam ediyor. Helal Sertifika alamayan bu üreticilere sorarsanız iftira ve yalanları hemen hazır. “GİMDES’ten sertifika almak istedik çok para istedikleri için alamadık.” Külliyen yalan söylüyorlar herkes tarafından bu böyle bilinsin. Böyle yalan söyleyenleri GİMDES’e yönlendirin ve arkasını takib edin.

Bir diğer problemli ürün de Baklavalarımız. Birçok meşhur baklava firmaları Helal Sertifika almak için GİMDES’e müracaat etti. Ama sertifika alamadılar. Problemlerin çoğunu çözüyorlar. Ancak iş kullandıkları unu gelince undaki problemi çözemiyorlar. Kullandıkları unun yüzde sekseninde problem yok, ancak Gaziantep’teki bir değirmenden aldıkları unun problemini çözemiyorlar. Değirmenci, Nuh diyor Peygamber demiyor. Değirmenini denetime asla izin vermiyor. Baklavacılar da bu unu kullanmadan baklavalarının kıvamını tutturamadıklarını iddia ediyorlar.

GİMDES de üretimin %100 izlenebilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamadan sertifikalama işini tamamlayamıyor. Bu sebeple, Milli tatlımız olarak tescillenmiş baklavamız bugün güvenilir bir GİMDES Helal sertifikası ile bütün dünyaya dağıtılamıyor. Şimdilik dağıtımda fazla bir problem olmuyor gibi gözüküyor. Ancak dünyadaki tüketicilerin helal sertifika arayışı hızla büyüyor, bir gün gelecek helal sertifikasını görmeden baklavamızı satamayacağımız bir zamanın oldukça yaklaştığını görmemiz lazım.

baklavay

Yoruma kapalı.

RADYO GIMDES


Daru’l Halal Medresesi

Daru'l Halal Medresesi

Halal Dunya Marketleri

Halal Dunya Marketleri

Helal Logolu Ürünler