GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

DÜNYA HELAL Günümüz Ümmetimize Hayırlı Mübarek Olsun

Öncelikle Rabbimden, mübarek Ramazan ayının size ve ailenize rahmet ve bereket getirmesini ve bu rahmet ayında dualarımızın kabul edilmesini niyaz ederim. Dünyanın çeşitli yerlerindeki bütün müslüman kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun, muhakkak bizim kardeşliğimizin en önemli noktası İslamdır.

Bugün sizlere Ümmetimiz için çok faydalı olacağına inandığım bir konuyu duyurmak istiyorum.

Bilindiği üzere, günümüzde çeşitli günlere özel anlamlar atfedilerek kutlanmaktadır. “Anneler günü”, “Babalar günü”, “Sevgililer günü”, “Dünya Gençlik günü”, “Dünya Gıda günü” bunların sadece öne çıkan birkaçı. Bizler için çok önem arzeden “helal yaşamı” içeren birgün olmadığı düşüncesiyle birçok fakih, ulema ve kardeşlerimizle istişare ettim. Helal konusunda müminlere inen ilk Ayet olan Enfal suresinin 69. ayetinin bizler için çok büyük önem arz etmekte olduğunda ittifak ettik . Bu Ayet-i Kerime Hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir savaşında nazil oldu:

فَكُلُواْ مِمَّا غَنِمْتُمْ حَلاَلاً طَيِّبًا وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Fe kulû mimmâ ganimtum halâlen tayyiben vettekullâh(vettekullâhe), innallâhe gafûrun rahîm(rahîmun).
Ayet-i kerimenin meali:

Artık elde ettiğiniz ganîmetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’dan korkun! Şübhesiz ki Allah, Gafûr (çok bağışlayan)dır, Rahîm (çok merhamet eden)dir.

Acizane, bu Ramazan ve bundan sonraki bütün ramazan aylarının 17. gününün “DÜNYA HELAL GÜNÜ” olarak kutlanılması en büyük arzum idi. Bu konuda dünyanın çeşitli ülkelerinden ve ülkemizden istişare ettiğim kardeşlerimiz, böyle bir günün çok faydalı olacağını, bilhassa mübarek Ramazan ayının 17. gününün seçilmesinin de çok isabetli olduğunuı belirttiler.

Bu konuyla ilgili düşünce ve hazırlıklarımızı yazımızın devamında özetliyor, sizlerin de bugünü kutlamak, bugünkü şartlarda farzlarımızın içerisinde adeta birinci sırada yer alma konumuna gelmiş olan helal yaşamı hatırlamak, hatırlatmak ve yaymak konusunda bize destek olacağınızı umuyorum. Bayramlar bizleri bir araya getiren dini günlerimiz olması hasebiyle, Dünya Helal Günü hem müslümanlar için hem de müslümanların değerlerinden neşet eden bir gün olacağını belirtmek istiyorum.

Dünya Helal Günü nedir?

Dünya Helal Günü, “Helal” hareketini dünya çapında destekleyen ve kutlayarak birleştiren özel bir gün olacaktır.

Dünya Helal Günü ne zamandır?

Dünya Helal Günü, mübarek Ramazan ayının 17. gününde kutlanacaktır. Ramazan ayı, hicri (ay) takvime bağlı olacağı için, miladi takvime göre her sene farklı bir tarih gelecektir ama bizler için Ramazanın 17. günü 2013 yılında 25 Temmuz, 2014 yılında 15 Temmuz şeklinde devam edecektir.

Dünya Helal Gününün amacı nedir?

Dünya Helal Gününü, “helal” konusundaki bilincimizin ve anlayışımızın arttırılması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanacaktır. Bu niyetle toplumları ve bireyleri birleştirici, Müslümanlar arasında siyasetin veya başka nedenlerin nifak oluşturmasına mahal vermeden bilgilendirici ve deneyimlerini paylaşacağı bir gün olacaktır.

Dünya Helal Gününü kim organize eder?

Dünya çapında helal sertifika kurumlarının biraraya gelmesinden oluşan çatı kuruluşu WHC (Dünya Helal Konseyi) bu açılımın başlatıcısı ve destekleyicisi olacaktır. Dünyanın her bölgesine yayılmış müslüman kardeşlerimizi birleştirici bir açılım olması hasebiyle, “helal” bütün ümmete aittir, dolayısıyla Helal Günü de bütün ümmetin ortak günüdür. Bu noktadan hareketle, Dünya Helal Konseyi kendi ulaşabildiği noktalarda Dünya Helal Gününü tanıtan, anlatan ve yayılmasını sağlayan faaliyetler düzenleyecektir, diğer Helal Sertifika kurumlarının ve Müslümanlara hizmet eden organizasyonların faaliyetler düzenlemesini teşvik etmektedir ve desteklemektedir. Müslüman kardeşlerimiz tarafından düzenlenecek bu tür faaliyetleri desteklemek ve duyurabilmek adına bu kurumlardan ricamız, bizlere faaliyetleriyle ilgili bildirimde bulunmalarıdır.

Dünya Helal Günü hükümetler veya yerel kurumlar tarafından destekleniyor mu?

Dünya Helal Günü çok taze bir oluşumdur ve tamamen hayır kuruluşları tarafından ortaya konmuştur. Bu yönüyle siyasi ve devlet konularından tamamen bağımsız ve uzaktır. Helal bütün müslümanlara aittir ve müslümanlar İslami değerlerine sahip çıkmakta her türlü hakka sahiptir. Dolayısıyla Dünya Helal Gününün, bütün çoğrafyalarda yaşayan müslüman kardeşlerimizin bilhassa azınlık olduğu yerlerde, helalin bir insan hakkı meselesi olduğu noktasını ifade edecek şekilde yaymaları gerektiğine inanıyoruz.

Dünya Helal Günü çerçevesinde yapılabilecek faaliyetler nelerdir?

Helal ve Tayyib (sağlıklı) konusunu işleyen; medya kuruluşlarına duyurular, seminerler, konferanslar, cuma hutbeleri, fakirlerin semeresinden faydalanacağı kermesler bu faaliyetlerin sadece birkaçını oluşturmaktadır. İçinde bulunduğumuz 2013 yılı ve Ramazan ayının 17. günü, Dünya Helal Gününün kutlanacağı ilk yıl olacağı hasebiyle, önümüzdeki yıllarda faaliyet alanları çok daha yaygınlaştırılarak sürdürülebilir. Kardeşlerimizden bizlere ulaştırılacak her türlü fikir ve tavsiyelere de açık olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Bu yıl için planladığımız faaliyetlere birkaç örnek vermemiz gerekirse:

-Faaliyete ev sahipliği yapılması (Helal ve Tayyib konusu tartışılabilir)
-Farklı dinden olmalarına bakılmaksızın yerel yöneticilere Helal kavramı ve helalin Müslümanın hayatındaki yerini anlatan yazılar yazılması
-Sosyal Medya kullanılarak bu bilgilerin geniş çevrelere ulaştırılması (twitter v.b.)
-Çevrenizdeki İslami kuruluşlarla işbirliği düzenlemek. Helal Sertifika veren kurumlar sizinle rekabet ediyor olsa dahi, bir araya gelip ortak faaliyetler ve deklarasyonlar yapılması
-Cuma hutbesine Helal konusunun işlenmesi için cami imamlarına tavsiyelerde bulunulması

Allahın yar ve yardımcımız olsun

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER
WHC Konsey Başkanı
GİMDES Başkanı

ramazanhalal-dunya-gunu-son çalisma-1

 

Comments are closed.