GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

HELAL SERTİFİKASINI GÖZETMEK, BOYKOT LİSTESİ EZBERLEMEKTEN KOLAYDIR!..

HELAL SERTİFİKASINI GÖZETMEK, BOYKOT LİSTESİ EZBERLEMEKTEN KOLAYDIR!..

04/10/2018

Zeynep Anıl DİNLER
GİMDES Gönüllü Gençlik

Ahir zaman Müslümanları olarak boykot her daim ajandamızda. Bir duruş olarak, bir dava olarak, Allah’ın rızasını arayarak boykot ediyoruz bazı markaları ve bazı ürünleri. Satın almıyoruz, kardeşlerimizi bombalayan askerlere maddi destek sağlayan firmaların ürünlerini mesela. Yüzüne bile bakmıyoruz, reklamlarıyla bizdenmiş gibi görünmeye çalışan, içine alkol eklenmiş meşrubatların. Türk markası bile olsa çalışanlarına namaz izni vermeyen halıcıyı da, namaz molası veremem diyen otobüsü de zengin etmiyoruz. Kâfirlerden ve inançlarımıza saygı göstermeyenlerden taraf olursak bunun hesabını nasıl vereceğiz? Bu yüzden hak edenleri boykot ederek, sebepler dairesinde üzerimize düşeni yapıyoruz.

Ne yazık ki ülkemizde, boykot çağrılarımızı haklı bulanlar çoğunlukta olmasına rağmen, hassasiyet göstererek katılanlar fazla olmuyor. Eğer yekvücut bir boykotta bulunabilseydik, şu meşhur büyük firmaların Türkiye pazarından çıkmasını bekleyebilirdik değil mi? Reklamları her daim her yerde döndüğüne, gün be gün daha çok karşımıza çıktıklarına göre, en azından yeterince boykot edilmediğini söyleyebiliriz.

Yine de hak yemeyelim, dönemsel olarak Kudüs veya Gazze krizleriyle boykot ivmesinin yükseldiği de aşikar. Yalnız bana kalırsa ülkede böyle zamanlarda yükselen boykot seslerine bir düzeltme gelmesi gerekiyor. “Yahudi kazanmasın Türkiye kazansın!” boykotu belki biraz anlamlı ama bir Müslüman için, yetersiz bir boykottur. Doğrusu olarak “Siyonizm ve şüphelilere Hayır, Helal ve Tayyib olana Evet!” gibi bir tanım önerimdir. Zira Müslümansak derdimiz bu olmalıdır.

Aslına bakarsanız boykot sadece kriz zamanlarında heyecana gelip siyonistlerin mallarını almamak değil, her daim alışveriş listemizden çıkartmak ve dahi Türk malı bile olsalar, şüpheli olan ürünleri almayarak, hatta bir adım daha öteye gidelim, helal sertifikası olmayan ürünleri almayarak boykot etmek, Müslüman kimliğin bir göstergesidir. Dünyanın birçok yerinde dini için canını veren Müslümanlar varken, bizim satın aldığımız bir üründen dahi vazgeçmeyişimiz acıklıdır. Zira boykot aynı zamanda safını belli etmektir.

Boykotta kararlı ve azimli olmak gerekir. Bunun içinde en önemli adım olarak, marketinizi terk edip, yönünüzü Dünya Helal Marketlerine çevirirseniz güncel boykot listesi aramanıza ihtiyaç kalmayacaktır. İhtiyacınız olan ürünleri, GİMDES ”Helal Sertifikası” olan markalardan karşılamayı alışkanlık haline getirmek hem Helal ve Tayyib olanı seçmekte hem de boykota uymakta kolaylık sağlayacaktır.

Çünkü boykot listesi ezberlemekten kolaydır sertifika gözetmek.

Velhamdulillahi Rabbil Âlemin.

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızın ürünlerini görmek isterseniz TIKLAYINIZ…. GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ  

Yoruma kapalı.