GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES’İN HAKLI ISRARI SONUÇ VERDİ

msg
GİMDES’İN HELAL SERTİFİKALANDIRMA STANDARDINDA KESİNLİKLE İZİN VERMEDİĞİ ZARARLI KATKI MADDELERİNİ KAMUOYU YENİ FARK ETTİ.

KAMUOYUNDA YENİ FARK EDİLEN EKMEKTE ve DİĞER ÜRÜNLERDE KULLANILAN ZARARLI KATKI MADDELERİNİN TEHLİKELERİ KONUSUNDA GİMDES YILLARDIR UYARDI!..

NİHAYET EKMEĞİMİZİN DE KATKISIZ OLMASI GÜNDEMDE

SUCUK, PASTIRMA,SALAM,SOSİS, DÖNER, KÖFTE, PEKMEZ VE ÇİĞ KÖFTE’YE MSG(Çin tuzu) OLARAK ANILAN GLUTAMİKASİT Ve TUZLARININ DA ARALARINDA BULUNDUĞU LEZZET VERİCİ KATKI MADDELERİ KATILMAYACAK.

Görüntülü ve yazılı medyada yayınlanan haberler özetle şöyle;

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanarak görüşe açılan yönetmelik taslağına göre; sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köfteye ‘Çin tuzu’ olarak anılan glutamikasitin de aralarında bulunduğu lezzet verici katkı maddeleri katılamayacak. Düzenlemeyle sağlığa zararlı olduğu için değil lezzetinin bozulmaması için geleneksel gıdalara katkı maddesi eklenmesini yasaklayan Bakanlık, yaklaşık 18 katkı maddesi bulunan ekmeği de ‘katkısız’ hale getirecek.”

Haberlere göre; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanarak görüşe açılan yönetmelik taslağına göre; sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köfteye ‘Çin tuzu’ olarak anılan E621 MSG (glutamikasit ve tuzları)nın de aralarında bulunduğu lezzet verici katkı maddeleri katılamayacak.Taslak düzenlemeye göre, ekmeğe un, su, tuz ve maya dışında gıda katkı maddesi katılamayacak.

GİMDES olarak 2005 yılından itibaren sertifikalandırma hizmetimizde önemle ve ısrarla üzerinde durduğumuz Ekmeğimizin Katkı Maddelerinden arındırılmasının gerekliliğini 2013 yılında kamuoyu ve bakanlık yeni fark etmiştir. 2005 yılından itibaren adeta savaş açtığımız E621 Monosodyum Glutamat(MSG –ÇİN TUZU) diye adlandırılan üreticilerden başkasına fayda sağlamayan katkı maddesi de yasaklananlar arasındadır.

E621 MSG-MONO SODYUM GLUTAMAT TEHLİKE SAÇIYOR…

GİMDES sitelerinde yıllardır tat vericiler ; çocuk gıdalarında katkı maddeleri ; onbeş tehlikeli katkı maddesi başlıkları altında dile getirmeye çalıştığımız ve pek çok gıda maddesinde gizli veya açık kullanılmakta olan MSG(Mono sodyum glutamat) katkı maddesi üzerinde durarak tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunduk.

MSG’NİN ZARARLARI:

Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtığı hastalıklar, merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi).

Retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı)
Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite
Büyüme hormonu baskılanması
– Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet
– Böbrek ve karaciğerde hasar
– Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor yani bebek de aynı etkilere maruz kalabiliyor.

Bugün özellikle çocukların çok fazla tükettikleri cips, çikolata , bisküvi, salam, sosis, sucuk, hazır çorba ve şekerleme vb. gıdaların içeriğinde kullanılmaktadır. Üreticiler özellikle ürünlerde sanal lezzet artırıcı olarak kullanıyorlar.

Elhamdulillah, sadece tüketicilere, üretikleri ürünlerde sanal bir lezzet vermek isteyen üreticiden başka hiçbir kimseye faydası olmayan MSG ve benzeri katkı maddelerinden arındırılmış gıda ürünleri için bir yönetmenlik hazırlandığını duymak dahi tarihi bir olay. İnşaallah uygulanmasını görmeyi de Rabbim bizlere nasip buyurur diye dua ediyoruz.

Yoruma kapalı.