Helal Yaşam Rehberi

Helal Yaşam Rehberi

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES Dergisi ’’GİMDES HELAL SERTİFİKALI TAVUK NEDİR?’’ Kapak Konulu 30.Sayısı Çıktı!..

kapak30
MODERN DÜNYAMIZ VE HELAL KESİM
Helal Lokmamız İçin Helal Kesim

Günümüzde Müslümanların çoğunluğu tarafından helal gıdanın sadece helal et olduğu zannedilmektedir. Bunun yanında helal kesimin ve helal etin İslam’a göre nasıl olması gerektiği tam olarak bilinmemekle birlikte bilinen yanlışlar toplumumuzun kafasını karıştırmaktadır.

İslam aleminin büyük ihtiyaç duyduğu helal kesim sistemi ve bu sistemin en kritik bölümlerinde GİMDES helal sertifikalandırmanın standartları ve uygulamaları üzerinde durarak çeşitli efsaneler ile zihinlerin karıştırıldığı bir dönemde bu sayımız ile dedikodu olarak dolaşan yanlışlıkları düzeltme ve doğru bilgilendirme gayreti içerisinde olduk.

GİMDES SERTİFİKALI ÜRÜNLERDE EN ÇOK MERAK EDİLEN KONU: HELAL KESİM TAVUK NEDİR?

GİMDES Dergisinin 30.sayısında,

GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer, HELAL KESİM TAVUK NEDİR? başlıklı yazısında HELAL KESİME ETKİ EDEN KRİTİK NOKTALARI belirterek, embiryodan başlayıp tüy yolumuna kadar süren helal kesim aşamalarını incelemektedir. Özellikle ziyaret edilen Tavuk Çiftliklerindeki gözlemlere ait raporu okuyucularına aktararak, Kanatlıların Helal Kesimi, Şoklama Nedir? Şoklama Kazanı Bilgisi, Hayvanların Sersemletilmesi , Boğaz Kesme, GİMDES Makinalı Kesime Neden Karşıdır? konularına yer vermektedir.

Prof.Dr.Hasan DOĞRUYOL , GIDA KATKILARININ SINIFLANDIRILMASI-4, konusu ile katkı maddelerinin kullanım alanları hakkında bilgi vermektedir.

Prof. Dr. İsa YÜCEER, yazısında TAMAH, konusunu işleyerek insanın nefsi ile mücadelesini anlatarak, insan nefsinin dini yok saymakta ve onun getirdiklerini dikkate almamakta olduğu üzerinde örneklerle durarak, kişinin kendini kontrolde tutmasının yanlışlarını görmesinin önemini ve gerekliliğini hatırlatmaktadır.

Prof.Dr.Mustafa NUTKU , HELAL GIDA HATIRALARI – 15, başlığı ile ’’Meşru olan her mevzuda, “kötünün iyisi” olmak değil; gerçekten “iyi” olmak esastır.’’ konusu ile ; bu zamanın cihadı olan cihad-ı manevînin ve onun yapılış şekli olan “emr-i bil ma’ruf ve nehy-i ani’l münker”in helal gıda mevzusunda da farz-ı kifaye olmaktan çıkmış ve “farz-ı ayn” haline gelmiş olduğunu belirterek, Kur’an ve sünnet ışığında meseleyi inceleyerek yaşamış olduğu tecrübeleri aktarmaktadır.

KANATLI HAYVANLARIN KESİMİNDE MERAK EDİLENLER, konusu ile Doç.Dr.Serkan ÇAKIR; Nefis Terbiyesinde Helal Gıda’nın Önemi, Ersan ERGÜR; Malt Ekstraktı Nedir?, Murat SAYIN; Araştırma sayfasında, Bebek Mamaları Güvenli mi?, Yrd.Doç.Dr.Hüsniye İMAMOĞLU; Çay, Şeker ve Salçada Helal Sertifikalandırmaya İhtiyaç Var mı?, Hayreddin İŞBİLİR; Bal üzerine, Nesrin Kır ALKAN ; Helal Tarifler Sayfasında, Füsun MENTEŞ, okuyucularına helal ve sağlıklı lokma sorumluluğumuzu ve önemini hatırlatmaktadırlar.

Yoruma kapalı.