GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

DİKKAT DOMUZ ÇIKABİLUR!…


İHL Sözlük, “Dikkat Domuz Çıkabilir” sloganı ile domuz eti satan işletmelere restorantlara dikkat çekmek amacı ile 31 Mart Cumartesi İstinye Park’ta basın açıklaması yapıyor.

GİMDES olarak bu eylemi düşünen ve uygulamaya koyan tüm kardeşlerimizi tebrik ediyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz. GİMDES gönüllülerine de vakitleri müsait ise bu eyleme katılmalarını tavsiye ediyoruz.

Haberi, haberdem.com sitesinden öğrendik. Haberde,

2009 yılının Nisan ayında interaktif bir sözlük çalışması olarak kurulan İHL Sözlük, “Dikkat Domuz Çıkabilir” sloganı ile domuz eti satan işletmelere restorantlara dikkat çekmek amacı ile 31 Mart Cumartesi Saat: 15:00′te İstinye Park Masa Restaurant önünde basın açıklaması düzenliyor.

Eylem ile alakalı sözlük yönetimi tarafından yapılan basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi.

Bilindiği üzere domuz eti İslam dininin yasak kıldığı yiyeceklerin başında gelir ve bu yasak toplumumuzda da yaygın kabul görmüştür. Bu itibarla, büyük çoğunluğu Müslüman olan Türk halkının domuz eti tüketmeme ve domuz mamullerinden uzak durma hassasiyeti, onlara hizmet vermek durumunda bulunan tüm kişi ve kurumların göz önünde bulundurması gereken bir husustur.

Ancak, son yıllarda sayısı hızla artan alışveriş merkezleri içinde ve bazı lüks caddelerde açılan restaurant ve kafe tarzı işletmelerde pervasızca, özensizce, toplumun dini hassasiyetleri hiçe sayılarak domuz eti ürünlerinin servis edildiği görülmektedir.

Halkın büyük çoğunluğunu oluşturan Müslümanların hassasiyetleri yok sayılarak sergilenen bu davranışın kabul edilmesi mümkün değildir.

Zira, az da olsa dini eğitim almış olan herkes bilir ki; domuzla doğrudan ya da dolaylı temas etmiş olan her yiyecek içecek ve bunların servis edildiği materyaller “murdar” olmuş sayılır.

Mevcut durum ışığında, söz konusu kafe, restaurant ve vb işletmelerin yeni bir düzenlemeye tabi tutulması gerektiği kaçınılmazdır.

Biz İHL Sözlük olarak bu düzenlemeyi yapma yetkisini elinde bulunduran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, yerel yönetimler, tüketici dernekleri, STK’lar ve toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Öte yandan, bu konuda rahatsızlığımızı dile getirirken amacımız söz konusu işletmelerin domuz türevi ürünleri satmasını engellemek değildir. Gerek ülkemize gelen turist sayısındaki artışı, gerek kendi inanç ve öğretilerinde domuz eti haram olmayan vatandaşlarımızın, kişi hak ve hürriyetleri bağlamında domuz eti tüketebilme hakkını göz önünde bulundurduğumuzu özellikle belirtmek isteriz.

Ancak, İslam dininin en temel yasaklarından biri olup Müslümanların riayet etmekte azami hassasiyeti gösterdiği bir yasağın, bir takım kişi ve kurumların kâr hırslarına kurban edilmesi de kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu çerçevede, hem rahatsızlığımızı ifade etmek hem de çözüm önerilerimizi sunmak üzere domuz eti ürünlerini en cüretkar biçimde servis eden yerlerden biri olan İstinye Park Masa Restaurant önünde 31 Mart 2012 Cumartesi saat: 15:00’te basın açıklaması yapılacaktır.

Basına ve İlgililere duyurulur.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

İHL Sözlük Yönetimi

Yoruma kapalı.

RADYO GIMDES


Daru’l Halal Medresesi

Daru'l Halal Medresesi

2020 Sponsorlar

Halal Dunya Marketleri

Halal Dunya Marketleri

Helal Logolu Ürünler