GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Takvim Gazetesinden Derneğimize Saldırı

takvimhaber1

Takvim Gazetesinden Derneğimize Saldırı

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES), kuruluğu yapılmış, tüzüğü onaylanmış ve tüzüğüne uygun olarak faaliyet gösteren bir dernek. Derneğin ne yapmak istediği, bunu nasıl yapacağı internet sitesinde açık ve net olarak ilan edilmiş ve bu konuda tam bir şeffaflık politikası takip edilmiştir.

Ancak, derneğimiz hakkında haber yapan Takvim Gazetesi (20 Eylül 2005), bu kadar ayan beyan bir çalışmayı çarpıtmak ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açmak için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Gazete hakkında yargıya başvurma hakkımızı saklı tutmakla birlikte, verilen haberdeki birkaç hususu kamuoyunun bilgisine sunmak istiyoruz.

Gazetenin spotu tam bir saldırı: “Bir vatandaş gıda ürünlerine ‘Helal’ damgası vurmak için dernek kurdu ve para topluyor!

Biz, bu ana kadar üye aidatlarının dşında hiç kimseden para toplamadık. Üye aidatları da yasal olarak ödenmesi gereken aidatlardır. Yaptığımız şey, Derneğimizin internet sitesine Ziraat Bankası’nda açtığımız hesap numaralarını yazmak oldu. Bu hesaba bağış yapmak isteyenler varsa, yapabileceklerini internet sitemizde duyurduk. Yani işin hem gizli-kapaklı bir yanı yok, hem de Derneğimizin Tüzüzüne göre, Dernek faaliyetlerini yürütmek için bağış alabiliriz. Tüzüğü de sitemizden okuyabilirsiniz. Bağış toplamak için özel bir kampanya başlatmış da değiliz. Sadece, hesap numaralarımızı verdik. Dernek hesabına bağış gelmiş ise, bu banka kayıtlarında yer alacağından, bunun Dernek faaliyeteleri dışında bir amaçla kullanılması da zaten yasal olarak mümkün değil.

Bir diğer çirkin ifade de şu: “Vatandaşın dini konulardaki hassasiyeti, bazılarının iştahını kabartıyor. GİMDES isimli bir dernek kuran Faruk Köse isimli girişimci, yiyecek ve içeceklere ‘Helal’ damgası vurmak için yetki belgesi istiyor.

Üstelik Köse bu iş için şimdiden para toplamaya başladı.”

Bir kere, biz kimsenin dini duygularını istismar etmiş değiliz. Zaten, bizatihi o dini duygulara sahibiz ve kim ne üretirse üretsin, bizi o ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren, bizim tüketeceğimizin, inancımızın ilkelerine ve insani gereklere uygun olmasıdır. Bu husustaki açık ve net söylemimizi sitemizde ilan etmiş bulunuyoruz. Hal böyle iken, “vatandaşın dini duygularını istismar etme” gibi çirkin bir saldırıya muhatap oluyoruz ve bunun altında kaymayacağımızı, meseleyi yargıya intikal ettireceğimizi ifade ediyoruz.

Bir diğer husus, Faruk Köse Gazetenin haberinde söz ettiği gibi bir “girişimci” değildir; zira biz bu işi para için yapmıyoruz. Zaten istesek de para için yapamayız; çünkü Derneklerin ticari faaliyette bulunması sözkonusu değil. Biz tam olarak bir sivil toplum kuruluşuyuz ve tüketiciler birliği olarak, tükettiğimiz gıda ve ihtiyaç maddelerinin mahiyetini bilmek istiyoruz.

Tamamen yasal çerçevede hareket eden Derneğimiz hakkında verdiği haberde asılsız, saldırı niteliği taşıyan, karalama ve çarpıtma dolu bir haber yapan Takvim Gazetesi’nin bu yayınını kınıyor, gerçekleri sitemizden takip etmeleri temennilerimizi kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunuyoruz.

Yoruma kapalı.