GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Kasaplara Helal Kesim Eğitimi

batmankasap2
GİMDES Eğitim Koordinatörlüğünün Helal Sertifika talebinde bulunan Firma tesislerinde çalışan personele rutin olarak kasap ve iç denetim kadrolarına verdiği eğitim faaliyetleri devam etmaktedir. Bu faaliyetlerden Batmandaki Kasap eğitimi mahalli medyada haber olarak yer aldı. Bu haberi süzlerle paylaşıyoruz.

“İvme Et Entegre tesisi, Batman’da bir ilke imza attı. ‘Helal kesim’de 20 kasaba kurs veren GİMDES uzmanları, “Helal kesimde Batman’da ilk kez bir tesis bizi ağırlıyor. Böyle kursları bir şart olarak uyguluyoruz” dediler.

HELAL KESİMİN KURALLARI…

Batman İvme et entegrenin konuğu olan GİMDES Helal kasap eğitim uzmanları, kesimhanedeki 20 kesiciye ‘helal kesim’ kursu verdi. Kimyager Timuçin Günesen ve İbrahim Halil Yüzgül, ilk kez davet edildikleri Batman’da modern kesimhanedeki kasaplara, ‘helal kesim’le ilgili kurs vermenin de bir görev olduğunu söylediler. Bir hafta süreli kursta ‘helal kesim’in tüm kurallarını uygulamalı olarak kasaplara anlatacaklarını belirten uzmanlar Günesen ve Yüzgül, “Batman’da modern bir kesimhanenin de içinde yer aldığı et entegre tesisi tek kelimeyle mükemmel. Böyle bir tesiste görev yapan kasapların helal kesimin kurallarını eksiksiz yerine getirmek için olması gerekenleri anlatıyoruz. Bir de kasaplara ‘helal kesim kasabı taahhütnamesini imzalatıyoruz. Eğitim sonrasında yaptığımız sınavda başarılı olan kasaplara Helal Sertifikalı Kasaplık Belgesi verilmektedir” dediler.”

“AMAÇ SOFRALARA HELAL VE SAĞLIKLI ET”

Bu arada geçen yıldan beri hizmete açtıkları 6 milyon TL’lik entegre tesisinde çalışan personelin uyması gereken tüm kuralları da yerine getirdiklerini belirten tesis sahiplerinden Emin Ekmen, “Tesisimiz tek kelimeyle dört dörtlük ama maalesef bazı kurum ve kuruluşlardan destek alamıyoruz. Tek ruhsatlı kesimhane olduğu halde halen şehir içinde kaçak et kesimi yapılıyor. Personelimizi ‘helal kesim’ konusunda bilgilendiren uzmanları İstanbul’dan getirttik. Amacımız, Batman’da et’in sağlıklı bir şekilde sofralara ulaşmasıdır” diye konuştu.

Çağdaş Haber

Yoruma kapalı.