GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES İHRAMCIZÂDE EĞİTİM KURUMLARINDA KONFERANS VERDİ!

İhramcızâde Eğitim Kurumları’nın daveti ile GİMDES tarafından gerçekleştirilen “Helâl ve Tayyib Gıda Konferansı” 14 Aralık 2022 tarihinde İstanbul Büyükçekmece’de bulunan İhramcızâde Eğitim Kurumlarında yapıldı.

Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni Faruk TAÇYILDIZ Beyefendi’nin takdimiyle başlayan konferansta GİMDES Başdenetçisi, AR-GE Koordinatörü Yüksek Kimyager Ali Rıza KURUM Beyefendi konuşma yaptı.

Konuşmalarına helâl gıdanın mânevî yönüne işaret ederek başlayan KURUM, ayet-i kerîme ve hadîs-i şerîflerden hareketle helâl gıda tüketmenin niçin önemli olduğunu vurguladı.

Duânın kabulünde helâl gıdanın önemli bir yeri olduğuna değinen KURUM, bir hadîs-i şerîfi örnek göstererek konuyu açıkladı: “Bir kimse (Hak yolunda) uzun sefere çıkar, saçları dağılmış, toza toprağa bulanmış bir hâlde ellerini semâya uzatarak: Yâ Rabbî, yâ Rabbî! diye duâ eder. Hâlbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haram (hâsılı) kendisi haramla beslenmiş olursa, böyle bir kimsenin duası nasıl kabul edilir?” (Müslim, Zekât, 19; Tirmizî, Tefsir,3; Ahmed b. Hanbel, 2/328)

GİMDES’in kuruluşu, misyonu, hedefleri, çalışma alanları hakkında bilgiler veren KURUM, GİMDES’in üretici ve tüketici arasında bir kefalet kurumu olduğunu, kâr amacı gütmediğini, bağımsız, tarafsız, muteber ve ehil bir kurum olduğunu ifade etti. Her türlü siyaset, cemaat ve ticaret hesaplarının dışında bütün Ümmet-i Muhammmed’in helâl tüketmesini kendine gaye edinmiş bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.

Ayrıca başvuran her firmaya sertifika verilmediğini, yalnızca helal ve tayyib şartlarda üretim yapan firmaların sertifika alabildiği bir kurum olduğunu da sözlerine ekleyen KURUM, firmaya değil ürüne sertifikalama yapıldığını ifade etti. Gençler tarafından çokça tüketilen içecek, hazır gıda ve abur cuburların içindeki zararlı ve şüpheli katkılara değinen KURUM, verdiği çarpıcı örneklerle konuşmasını sonlandırdı.

Helâl ve tayyib gıda noktasında bilinçlenmenin amaçlanması için düzenlenen programa öğrencilerin ilgi gösterdiği görüldü. Programa okulun lise grubundan yaklaşık 120 öğrenci, idareciler ve öğretmenler katıldı.

Program sonunda öğrencilere okul tarafından GİMDES helâl sertifikalı çikolata ikrâmı ve GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer’in “Helalen Tayyiben” adlı kitabı hediye edildi.

Comments are closed.