GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES Ekibi NOODLE Çeşitleri Üretimi İçin Gittiği Endonezya’dan Döndü

SDN_5855
GİMDES EKİBİ NOODLE ÇEŞİTLERİ ÜRETİMİ İÇİN GİTTİĞİ ENDONEZYA’DAN DÖNDÜ.

Üç Firmada Helal Üretim Yaptırmak için Denetçilerimiz üçüncü kez Endonezya’da

Birkaç yıldır Helal sertifikalama uygulamalarında çarpık davranışlarının pis kokularına şahid olduğumuz MUI sertifikalama kurumunun belgelerini 2013 ocak başından itibaren tanımayağımızı bütün dünyaya deklare etmiştik. Endonezya’daki firmalar ve ülkemizdeki firmalar işbirliği ile helal sertifikalama çalışmaları GİMDES tarafından yürütülmektedir.

Bu kapsamda Endonezya’da Nodul üreten, Baharat miksi üreten ve Sos üreten 3 Firmada ürettikleri ürünlerin üretim aşamalarını ham maddeden son ürüne kadar gerekli helal kritik kontrol noktalarını Baş denetçilerimizden, teknik bilim kurulu üyemiz Abdülhamit Aksel ile denetçilerimizden Mustafa Şahin birlikte gerçekleştirdiler.
Başdenetçilerimizden Abdülhamit Aksel’in verdiği bilgiler şöyledir;

GİMDES’ten nodul çeşitleri ile ilgili helal belgesi alma çalışmaları kapsamında Endonezya’da üç firmada helal üretim yaptırmak için uzun bir yolculuğun ardından firmalarda sırasıyla gerekli standarlarımız doğrultusunda denetimlerimizi gerçekleştirdik. Ürünlerin, temizlik ve hijyen aşamalarına son derece riayet edilerek üretimleri sağlanmıştır. Üretilen NOODLE çeşitlerinin diğerlerinden en büyük farkı ürünler içerisinde sağlık açısından problemli olan Monosodyumglutamatın, kimyasal boyar maddelerin , Nitrit-Nitrat ve hidrojenize yağların kullanılmasına müsaade edilmemesiydi. Bu hususla ilgili üretime doğrudan katılması bir yana, dolaylı yollarda bulaşma riski olan tüm kritik noktaların kontrolleri sağlanmıştır.

Başdenetçimizin sözlerinden anlaşılacağı üzere dünyanın bir ucunda da olsa üretilen ürünlerin istenildiği taktirde helal ve tayyib şartlarda üretilmesi için gerekli tüm hassasiyet GİMDES ekibi tarafından sağlanmaya çalışılmaktadır.

SDN_5845

Comments are closed.