GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES, ALMANYA’DA TEBLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR!

GİMDES, helal lokma, helal gıda, helal tüketim ve helal üretim bilinci misyonu ve bütünü ile helal ve tayyib bir hayat sistemi için Ümmet şuuru ile dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini ve tebliğ hizmetlerini sürdürmektedir. Ülkemizin ve dünyanın çeşitli noktalarındaki temsilcileri vasıtası ile yüzyılın modern insanının helal lokma ve helal tüketimine giden yolunu aydınlatmaya devam etmektedir.

Bu şuur ve faaliyetler hasebiyle GİMDES Almanya Temsilcisi, Hanımlar Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Arslanoğlu ve GİMDES Başdenetçisi, Gıda Mühendisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Fatma Füsun Menteş Almanya’da Halal Lebensmittel tarafından organize edilen röportajda GİMDES ve helal gıda ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Fatma Füsun MENTEŞ Hanımefendi “Dünyada 2,5 milyar Müslüman varız ancak helale sahip çıkma konusunda zorluk çekiyoruz. Müslümanların ümmet bilinci ile helale sahip çıkması gerekmektedir. O zaman her şey çok daha kolay olur. Helale alternatif bir arayış olarak ‘Biz o zaman Vegan-Vejeteryan mı tüketsek?’ soruları oluşuyor insanların zihninde. Etil alkol ile yahut şarapla bir ürün yapılsa vegan sertifikası alabilir, dolayısıyla bir ürünün vegan olması o ürünü helal kılmıyor. Bunu kullanarak biz kendimizi kurtaramayız. Acı olan, biz Müslümanlar olarak ümmet birliği içerisinde bulunmamız lazım, ne yazık ki Müslümanlar içerisinde büyük bir parçalanma görüyoruz. Helal varken ‘Koşer mi olsun? Vegan mı? Vejeteryan mı olsun?’ değil; daha önceden de ifade ettiğim gibi onlarda etil alkol, şarap, karmin gibi ürünler kullanılırsa bir ürün nasıl helal olacak? Bu uygun bir durum değil. Dolayısıyla bizim Müslümanlar olarak helal sertifikasına sahip çıkmamız gerekmektedir. ” hususlarına değindi.

Emine Arslanoğlu Hanımefendi “Helal Gıda arayışı bizi bir nevi özümüze döndürüyor, bu arayış içine girdiğimizde sucuk yapımının çok kolay ve çok basit olduğunu gördük. Artık tahin bile yapabiliyoruz gibi çeşitli örnekleri sunabiliriz… İslamiyetin güzel yanı da bu, ‘GİMDES verdiğim tüm sertifikalara kefilim’ diyor. Bu çok önemli bir şey, dünya telaşında helal arayışında olan Müslümanlar, her bir ürünü tek tek inceleme zahmetine girmeyip ve bütün ayrıntılara vakıf olma endişesine kapılmadan gönül rahatlığı ile helal ve tayyib olarak sertifikalandırılmış ürünleri temin edebiliyorlar.” ifadelerine sözlerinde yer verdi.

İlgili röportajın devamını siz değerli takipçilerimizin istifadesine sunuyor, Cenab-ı Hakk’tan bizleri helal ve tayyib bir yaşam sistemine kavuşturması için niyazda bulunuyoruz.

Comments are closed.