GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Enerji içeceklerinde ALKOL mü var?

Enerji içeceklerini değerlendiren Tüketiciler Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan TEKİN: “Enerji içecekleri olarak bilinen içecekte alkol ve yüksek oranda kafein var” dedi. Tüketiciler Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Tekin konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Danıştayın satışını yasakladığı Enerji içecekleri Tarım Bakanlığının yeni tebliği ile yeniden serbest bırakıldı. Kafein oranları artırılan ve alkol içeren ayrıca bir çok hasta tüketicinin yanında, sağlıklı tüketicileri bile tehdit eden bu içeceklerin yeniden serbest bırakılmasının neye hizmet ettiğini anlamak imkansızdır. Önce toplatma kararı alan ve kendi kararını uygulamada başarılı olamayan Tarım Bakanlığının yeni düzenlemesi kaosa neden oldu.

Tüketicilerin, hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı, etiketlerinde de yeterli bilgi bulunmayan enerji içeceği olarak bilinen içeceklerde alkol bulunduğu tespit edilmiştir. Spor müsabakalarında doping sayılan enerji içecekleri yüksek miktarda kafein içermesi nedeniyle tüketici sağlığını da tehdit etmektedir.

Alkol tüketmeyen birçok mütedeyyin tüketici tarafından da bilmeden tüketilen bu içeceklerin alkol içermesi ve bunun bugüne kadar açıklanmamış olması büyük bir hak ihlalidir. Yüksek miktarda kafein içermesi nedeniyle özellikle çocuklar, hamile ve emzikli anneler, diabetik hastaları, karaciğer yetmezliği olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler tarafından tüketilmesi durumunda büyük risk taşıması nedeniyle bu içeceklerin üretim ve tüketimi derhal yasaklanmalıdır.

Bu içecekler yasaklanmalı ancak yasaklanmasa bile yalnızca alkollü içecekler satmaya yetkili işyerlerinde satılmasına müsaade edilmesi gerekirken her türlü bakkal, market ve mağaza da Danıştayın yasaklama kararına rağmen yeniden satışı serbest bırakılması son derece sakıncalıdır. Bu uygulama enerji içeceklerinin alkol içermesi ve toplumun en az yarısının sağlığını tehdit eder durumda olması nedeniyle derhal yasaklanmalı yahut alkollü içkilerin satıldığı satış alanlarında satışına izin verilmelidir. Büyük, küçük her yaş tüketici gruplarının bulunduğu alanlarda satışına kesinlikle izin verilmemelidir.

Tehlikeli ENERJİ içeceklerine yeni düzenleme geldi (Alkol Belgesi için bakınız yönetmelik)

Teblliğin 5. maddesinin e fıkrası “e-) Alkol miktarı hacmen % 0.05 den fazla olmamalıdır.”

Yoruma kapalı.