GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

DÜNYA HELAL KONSEYİNİN (WHC) 21. KONGRESİ VE ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB YAŞAM TÜRKİYE ZİRVESİ VE KONFERANSI 9-14 KASIM’DA, İSTANBUL’DA…

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Bilindiği gibi bu yılın WHC’in Kongresi inşaAllah İstanbul’da GİMDES’in ev sahipliğinde yapılacağı Kuala Lumpur’daki genel kurul toplantısında karar verilmişti.

Dünya’da Helal ve Tayyib ürünler için toplam Helal pazarının 4 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Şu an itibariyle Yaklaşık 15 milyon Yahudi var ama Kosher pazar potansiyeli 250 milyar dolardır. Bu küçük bir topluluk için muazzam bir rakamdır. Kosher ürünleri tüketicilerinin çoğunlukla Müslümanlar ve diğer Yahudi olmayanlar olduğunu görebiliriz.

2 milyara yakın nüfusu olan Müslümanların, büyük çoğunluğu, hala tükettikleri şeyin farkında değiller ve Helal seçiminde yaygın bir farkındalığa sahip değildirler.

Müslümanların tükettiği ürünler hala gayrimüslim sistemin kontrolü altındadır ve bu gayrimüslimler tarafından Ümmete ihtiyaç duydukları anda ve gerektiği zaman çeşitli reklam, baskı ve kampanyalarla algılama uygulayabiliyorlar.

Birçok gayrimüslim yönetiminde olan ülke ise İslam ülkelerinde Helal pazar paylarını artırmak için lobi çalışmaları yapıyor. ABD, Çin, Japonya ve Avrupa ülkelerini isim olarak verebiliriz.

Helal bütünlüğüne sahip olmak için, şirketler, dernekler ve ülkeler ortak bir temelde bir araya gelmeli ve kalite standartlarını ve üretim yöntemlerini arttırmalıdır. Toplumsal farkındalığı arttırmak için STK’lar ve medya, her düzeyde yoğun bir şekilde çalışmak zorundadır. Uluslararası Gösteriler ve Sözleşmeler bunun için çok önemli faaliyetlerdir.

WHC’in 2023’deki 21. Yıllık Genel Kurul Toplantısının ve yine WHC’in desteklediği Uluslararası Helal ve Tayyib Türkiye Zirvesi ve Konferansın Türkiye’de düzenleneceği göz önünde bulundurulduğunda, aynı tarihlerde organize etme kararı aldığımız HELAL FESTİVAL (HELAL PANAYIR) ile Türkiye’de GİMDES tarafından sertifikalandırılan ve sertifikaları GİMDES tarafından onaylanan Firmaların ürünlerini tanıtabilecekleri ve böylece Helalin dünyaya arz ve talebi için birleşik bir mesaj verecekleri bir sergi düzenleme fırsatını yakalayacağız. HELAL Sertifikalı Firmalarımızın ve WHC’nin saygın üyeleri ve yöneticileri olarak, bizimle aynı görüşleri paylaşacağınızı ümit ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun dileklerimle…

Comments are closed.