GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

BABA SİGARANI DA BENİ DE YAKMA!

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

AHZAB Suresi 72. Ayette Rabbimiz buyuruyor; “…Doğrusu o(insan) çok zalim, çok cahildir.”

İşte insanoğlunun Rabbi tarafından bildirilen bu zaafını kontrol altına alamadığı, en yaygın, en zararlı ve yüzyıllardır bu alışkanlığını üzerinden atamadığı “Sigara Alışkanlığı”, insanın cahil ve zalim zaafının bir tezahürüdür.

36 yıl önce sigara tiryakisi bir yakınım Samatya’daki bir hastanede ameliyat olmuştu, ziyaretine gittim. Yakınım uzun yıllarca sigara içmekten dolayı alt çene kemiğinde kanser tespit edilmiş ve alt çene tümüyle ameliyatla alınmıştı. Yüzü hem çirkinleşmiş, hem gıdalarını artık iki çene arasında çiğneye çiğneye yeme imkânını kaybetmişti. Bu koğuşta gördüklerimi hayatım boyunca unutmam mümkün olmadı. Sigara yüzünden nefes alışverişini yapmak için, meramını anlatabilmek için gırtlağında açılmış bir delikle yaşamaya çalışan hastalar. Sigara içerken kanser olmuş dudakları ameliyatla alınmış, dişlerini gizleyemeyen hastalar. Sigara içmekten ciğerlerini kısmen veya tamamen kaybetmiş hastalar… Bu acı tablolar yüzyıllardır sürüp gidiyor insanlık tarihinde. Daha ne kadar süreceği de meçhul.

Bugün dahi bu güne kadar sigarayı ağzına sürmemiş 85 yaşında piri fani bir ihtiyar olarak, ayaklarımdan rahatsızlığım sebebi ile Cuma namazlarımı caminin avluya yakın girişte imama uyarak kılıyorum. Hoca namaza duruncaya kadar cemaat geliyor. Gelenler arasında nispeten genç kardeşlerimin sayıları az da olsa cami avlusuna gelinceye kadar ya sigaralarını yakmış olarak veya kapının dibinde yeni yakıyorlar, hoca vaaza başlamış hatta hutbeye çıkmış hatta bitirmek üzere bu kardeşim sigarasını içmeye devam ediyor. Hoca farz için Allahu Ekber nidası ile koşa koşa imama uymaya başlıyorlar. Zar zor 2 rekâtlık Cuma namazını kılar kılmaz öncelikle genç kardeşlerim camiden çıkmaya başlıyorlar. Yine gençlerden bir kesim hemen sigaralarını yakıp gidecekleri yollara yöneliyorlar.

Bütün bu kendini beğenmiş tavırlarla, insanların arasında sorumsuzca ve büyük bir iştahla sigarasını tüttüren kardeşlerime böyle bir hastane koğuşunu ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Gerçekten insanoğlu Zalim ve Cahil.

SİGARA HER YIL 8 MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinin yanı sıra medyaya yansıyan haber başlıklarından derlenen bilgilere göre, dünyanın karşılaştığı en büyük kamu sağlığı tehditlerinden sigara, 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılırken, her yıl yaklaşık 8 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Yaşanan ölümlerin, 6.8 milyonu doğrudan sigara kullanımından kaynaklanırken, 1.2 milyonu sigara içenlerin dumanına maruz kalması sonucu gerçekleşiyor. Birçok insanın hayatına mal olan pasif içicilik, yetişkinlerde koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri dâhil ciddi kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıklarına, bebeklerde ise ani ölümlere neden olurken, hamilelerde de düşük riskine neden olduğu belirtiliyor.

Sigaraya başlama yaşının ilkokul çağına kadar düşmüş olduğu bir zaman diliminde çocuklarımızı bu afetten korumada bu sebepten hastanelere düşmüş, ameliyatla kıymetli uzuvlarını kaybetmiş insanların bulunduğu hastane koğuşlarında canlı yayınlar ve videolarla röportajlar yapılarak okullarımızda çocuklarımızı uyarıcı ve ikaz edici programların yapılması çağımızın en tehlikeli alışkanlıklardan birini önlemeye çalışmak insanlık için çok önem arz etmektedir.

HELAL YAŞAM SİSTEMİNDE SİGARAYA YER YOKTUR…

Comments are closed.