GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

6.Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı GİMDES’in organizasyonu ile gerçekleşti..

DSC00514
6.Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı, 7 Eylül 2013 tarihinde İstanbul’da GIMDES’in ev sahipliğinde gerçekleşti.Konferans programı üç oturum şeklinde yapıldı.
Bugün Müslümanların tüketmekte olduğu ürünlerin büyük bir kısmında ekonomik, biyolojik ve kültürel içeriklerinin gayrimüslimlerin kontrolünde kalması Müslümanların helal yaşam için olmazsa olmazı olan helal lokma sorumluluğunu tehlikeye atmıştır.
Bu maksatla, GİMDES her yıl düzenlemiş olduğu fuar ve konferans çalışmaları ile küresel dünyada Helal Sertifikalı ürün bilincinin yaygın hale getirilmesine katkı sağlamaya çalışılmaktadır.
GİMDES bu yıl uluslararası 6. Helal ve Tayyib Ürünler Konferansını organize ederek 10 ülkeden davet ettiği birbirinden kıymetli konuşmacının 4 ana konuda sunduğu tebliğleri ile bütün İslam ümmetinin en çok ihtiyaç duyduğu helal lokma sorumluluğuna çözüm sunmaya çalışmaktadır.

6.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI SONUÇ BİLDİRİSİ

1-Helal Sertifikalandırma kurumları arasında güvenilir bir birlikteliğin ve ehil global standardın oluşturulması gerekmektedir.
2-Gayri Müslimler Müslümanların Helal Sertifikasına karışamazlar ve standartlarını oluşturamazlar.
3-Helal Sertifikalandırmanın İslam alemi ve dünya insanlığı için öneminin anlaşılması konusunda çalışmaların yapılması gerekmektedir.
4- Helal sertifikalandırma ile ilgili değişimler, yetki ve bilgilendirmeler yapılmalıdır.
5-Müslümanlar için son derece önemli olan Helal sertifikalı ürünlerde Helal logosunun yanlış ve kötüye kullanılmasının engellenmesi.
6- Dünyadaki tüm Müslümanlar bir enstitü kurmalıdır.Akademik çalışmalar ile ilgili yatırımların ve araştırmaların yapılması gerekmektedir.
7-Allah’ın (c.c), Kur’an-ı Kerim’de bildirdiği gibi “Bütün şüpheli şeyler sana haram kılınmıştır” ayeti uyarınca genetik modifiye (GDO) ürünler İslam’a göre yasaklanmıştır.
8- Müslümanların helal ve tayyib ürünleri tüketmeleri gerekmektedir. GDO’lu ürünlerin tüketimi insan sağlığına ve vücuduna uygun değildir. İslam zarara uğramayı da uğratmayı da yasaklamıştır. Bu nedenle, insanın şahsına ve diğer insanlara zararlı olabilecek hiçbir şeyi İslam kabul etmemektedir.
9- Kanın büyük kısmının kesim esnasında akıtılması gerekmektedir. Bu bakımdan İslami metotlarla kesim en üstünüdür.
10-Elektroşok uygulamalarında veya piston tabanca uygulamalarında ne yazık ki beyin ile kalp arasında irtibat kesintisine bağlı olarak akan kan miktarında azalma görülmektedir. Bu ise arzulanan bir durum değildir. Hayvanın şoklanması durumunda, kaslara emir gitmesi ve kaslarında bu emirleri alması gerekmektedir. Elektroşok meselesiyle kesimin caizliği ciddi manada araştırılmalıdır.
11-Kesim teknikleri ülkeler arasında farklılık göstermektedir.Bir ülkede uygulanan yöntem ile diğer ülkelerde uygulanan yöntemler arasında farklılıklar bulunmaktadır.Elektroşok hayvanlarda kısmen ölümlere neden olabileceği gibi aynı zamanda Helal kesim sırasında sersemletme işleminin takip edilmesi ve böylece bayıltılmış hayvanların ölüp ölmediğinin net bir şekilde ortaya çıkarılması gerekmektedir.
12-Bütün Müslümanların Allahın rızası doğrultusunda yaşaması gerekmektedir, Allaha kulluk için var olduğumuzu , Helal kesiminde Allah’ın bir nimeti olduğunu unutmamalıyız. Allah’a kulluk yapabilmek adına helal kesim bir şarttır.
13-Dünya İslam ümmetinin helal yaşam için en büyük sıkıntılarından biri olan ‘’Helal İlaç’’ konusu güvenilir helal sertifikalandırma kurumları ve Müslüman bilim adamlarının çalışmaları neticesinde çözüme kavuşturulmalıdır.
14- Kozmetiklerdeki helali etkileyen sorunlar helal sertifikalandırma standartları ile çözüme kavuşturulabilir.
DSC00521
DSC00526
DSC00527
DSC00529
DSC00530
DSC00545
_DSC0411
_DSC0410
_DSC0409
_DSC0428
_DSC0461
_DSC0532
_DSC0528
_DSC0527
_DSC0503
_DSC0549

===================================================
DAHA FAZLA RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

Yoruma kapalı.