GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Ürün Ambalaj Etiketlerinde Helal Logo Kullanmak Serbest

helal
BASIN AÇIKLAMASI/1- 09.07.2013

ÜRÜN ANBALAJ ETİKETLERİNDE HELAL LOGO KULLANMAK SERBEST…
GIDA; TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI SON NOKTAYI KOYDU…

GİMDES Yönetim Kurulu Başkanlığının 28 Mayıs 2013 tarih ve 13 sayılı müracaat yazısına Bakanlığın gönderdiği 64194554-045.01/24218 sayı ve 19.06.2013 tarihli cevabi yazısında:

“Gıdaların etiketlenmesi 29 Aralık 2011 tarih ve 28157 3. Mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi(TGK) Etiketleme Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Diğer taraftan Kanun çerçevesinde Bakanlığımızca yayınlanmış ve halen uygulanmakta olan mevzuat kapsamında helal gıda ve sertifikalama ya da helal gıdaların etiketlenmesine yönelik herhangi bir uygulamamız bulunmamaktadır.” denmekle bu konudaki eski uygulamanın kaldırılmış olduğu anlaşılmaktadır.

Bundan böyle firmalar Bakanlığın istediği etiket bilgilerinin dışında müşteri isteklerini dikkate alan helal logo, koşer logo, vegan logo gibi insanların inanaçlarını simgeleyen logoları , sahteciliğe düşmeden, logoların kanuni sahiplerinin izni ile kullanabilecektir. İnanç özgürlüğünü önemli ölçüde zedeleyen eski uygulamadan vazgeçilmiş olması; Ülkemiz için, iç ve dış ticaretimizin gelişmesi için önemli bir kazınımdır.

Hükümetimize ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza ve muhterem yetkililerine bu medeni karara imza attıkları için Helal ve Tayyib şartlara hassasiyet gösteren Müslümanlar adına GİMDES camiası olarak teşekür ve şükranlarımızı arz ediyoruz.

GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER.

Comments are closed.