GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Tataristan programı sona eren GİMDES heyeti yurda döndü..

tatarist4
GİMDES Heyeti Tataristan’dan döndü…

Geçtiğimiz günlerde GİMDES adına Tataristan’ın başkenti Kazana giden fıkıh hocalarımızdan Fatih Kalender ve teknik bilim kurulu üyemiz Başdenetçi Abdülhamit Aksel ülkemize döndüler.

Tataristan seyahatinin özünü Başdenetçimiz anlatıyor.

Pazartesi akşamı Yeşilköy havalimanından uçuşumuz gerçekleşti. Üçbuçuk saate yakın süren uçak seyehatimiz tamamlandıktan sonra Kazan havalimanından, Kazan başmüftüsünün tahsis etmiş olduğu vasıta ile Otele ulaştık. Otelde bir müddet dinlendikten sonra ertesi gün Kazan başmüftüsünü makamında ziyeret ettik. Bu ziyeretten sonra WHC üyeliğine bir kurumu daha katma çalışmalarımız için standartlarını ve çalışmalarını incelemek üzere Kazanda bulunan helal sertifikalama kurumu Helal Komite’nin ziyaretinde bulunduk. Gün boyunca genel standartların incelenmesi çalışmalarını gerçekleştirdik.

Ertesi gün gece 03:00 sularında Kazan’a 250 km. uzaklıkta bulunan Chelny-Broiler adındaki bir kesimhanede helal kesim çalışmalarını gözlemlemek üzere yola çıktık. Yaklaşık üçbuçuk saatlik yolculuğumuzdan sonra firmaya ulaştık ve firmada helal kesimle ile ilgili çalışmaları gözlemledik. Bu çalışmaların neticelenmesinden sonra bu firmaya yaklaşık 40 km. uzaklıktaki tatar köyünde bulunan mantı ve yöresel tatar yemekleri üreten bir firmada helal ve tayyip üretim ile ilgili incelemelerde bulunduk. Daha sonra Kazan’a dönmek üzere yola koyulduk. Yaklaşık üçbuçuk saat süren yolculuğumuz tamamlandı.

Perşembe günü Kazanda bu yıl ilk defa gerçekleşen helal ürünler konferans ve fuarına katıldık. Helal ürünler konferansına konuşmacı olarak katılan Fatih Kalender hocamız ana tema olarak ‘’Helal ve TAYYİP’’ , ‘’ Tek ses tek yürek’’ , ‘’Tek bir standart oluşturma’’ , ‘’helal sertifikalamadaki kefalet bilinci’’ başlıkları üzerinde durdu.

“Helal sertifikalama işi asla parayla yapılacak bir iş değildir. Ancak görüyoruz ki bu durum dünyada bir sektör haline geliyor ve insanlar helal olan bu pastadan helale uygun olmayan tarzlarda dilimini almaya çalışıyor. Halbuki bal gibi görülen bu dilimcikler amacı dışında kullanıldığında zehir hükmünde olarak kişiyi zehirliyor.”

Son günümüzde ise anlamlı bir gezi gerçekleştirildi. Rus topraklarına İslamiyetin ilk olarak üç sahabemiz tarafından geldiği yer olan Bulgar semtini ziyaret ettik. Bu ziyaretimiz maalesef kalbimizde bir burukluk bıraktı. Çünkü İslamiyetin bu topraklara ilk olarak geldiği yerde, Rusların istilası üzerine Müslümanlar bu semtten cebren uzaklaştırılmış ve şu anda bu semtteki Müslüman sayısı yüzde ikiyi dahi bulmuyor. Ayrıca arapça ve farsça ibarelerin yer aldığı müslüman mezar taşlarıyla bir kilisenin duvarlarının yapıldığını görmemiz bizi çok hüzünlendirdi.

Günün sonuna doğru helal sertifikalama kurumu Helal komiteye geldik ve son değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Bu görüşmede Helal Komite GİMDES’in destek ve kontrolünde olmak ve ilk etapta ya Kazanda veya İstanbulda bir denetçi eğitimi yapmak isteğinde bulundular. Buradan müftülüğe geçerek başmüftümüz ile yaptığımız son görüşmelerden sonra ülkemize dönmek üzere hava limana doğru hareket ettik.

Yoruma kapalı.