GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

SANHA’DAN HELAL HARAM STANDARDI

3 Eylülde tamamlanan CNR FOOD İSTANBUL buluşmasında ziyaretimize gelen Güney Afrika Helal Sertifikalama Kurumu başkanı Nawlaki GİMDES standı bünyesinde açılan WHC standını da ziyaret etti. Bu vesile ile en son yayınladıkarı Bültenlerindeki bir yazılarını yayınlıyoruz.

‘’SANHA, belirli bir iddiaya, doğruluğuna, Halal’ın iddialarını yaparken izlenen bilgileri ve süreçleri elde etme yöntemini, çıkış noktasını onaylamadığı veya böyle bir onay vermesi için hiçbir kimseyi veya kişiyi onaylamadığı için yorum yapamaz ve yapmayacaktır. Bu iddia edilen standartları kabul edenlere sertifika vermeyecektir.

Üyelerimiz, abonelerimiz ve destekçilerimiz için, Halal sertifikasyonunun en kritik alanları arasında yer alan unlu mamullerin sertifikalandırılmasında karşılaşılan karmaşıklıklar ve zorluklar hakkında kesinlikle yorum yapabiliriz. Aslında, daha ileri gidip, aşağıdaki çok önemli nedenlerden dolayı, sertifikaları / onaylanmamış prizlerin, mushtabih (şüpheli alanlar) kategorisine girdiklerinden kaçınılması gerektiğini önlemek zorundadır

• Kullanılan malzemeler / ön karışımlar genellikle insan saçı türevlerinden elde edilen L-sistein gibi geliştiriciler içerebilir.
• Yağlama amacıyla domuz yağı gibi hayvansal yağların kullanılması. Uzman fırıncılar, Dökülme özelliğine sahip ve hamur işleri için ideal bir bileşen olan domuz yağı, dünyada en çok üretilen domuz etine bağlı olarak çok ucuz olması sebebi ile dünyada daha çok kullanılmaktadır. Ancak, kuşkusuz domuz, şeriat tarafından “najisul ain”, olarak etiketlenir ve bu nedenle kullanımının Müslümanlar tarafından engellenmesi gerekir.
• Haram et ürünlerinde depolama, hazırlama ve işleme ile kirlenme son derece mümkündür. Buna, işleme alanında Halal olmayan yiyecek getiren personel de dahildir.
• Fırınlarda kullanılan doğal bastırma fırçaları genellikle domuz kılı kullanılarak üretilir. Fırçaların kosher onayı argümanı bile, Yahudi yasası domuz kılı kullanımına izin verdiği için kullanımını haklı çıkarmaz,
• Bazı şekerleme ürünlerinde alkollerin olası kullanımı.
• Halal olmayan kesilmiş hayvanlardan türetilmiş jelatin bazen köpüklerde, peynirli keklerde ve fırınlarda kullanılan taze ve ekşi kremlerde dengeleyici ve havalandırma maddesi olarak kullanılır. Geçtiğimiz yıl üretilen 2,7 milyar ABD Doları tutarındaki jelatinin yaklaşık yarısı domuzlardandı.
• Carmine, – aynı zamanda – E120, carminic asit, doğal kırmızı ve koyu kırmızı olarak da bilinen renklendiriciler dişi kokineal böceğin ezilmesinden elde edilir
İnsanoğluna mükemmel bir örnek olan Peygamberimiz Muhammed (sav), “Halaal açıktır ve Haram açıktır; Bu ikisi arasında, kişilerin bilmediği (Halal veya Haram oluşları) hakkında şüpheli konular vardır. Onlardan kaçınan, dinini ve onurunu korumak için güvendedir. Bu şüpheli eşyaların herhangi birine karışan herkes Haram’a düşebilir ”.’’

Comments are closed.