GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

KAZ ETİNDE DOMUZ TADI!….

Birkaç gün önce İspanya’dan, domuz lezzetinde kaz eti başlığı ile, ilginç bir makale gönderildi mailimize.

Makalede, etin helal sertifikalı olup olmayacağı sorgulanmış. Söz konusu kaz eti organik ve etin lezzeti özgün domuz tadında imiş.

Son derece çeşitli, lezzetli, ve kültürel çeşitliliğe sahip Global Halal mutfağımızda, bizler gerçekten domuz tadını helal sertifikalamak zorundamıyız?

Batıda ve Avrupada, tam olarak pekçok helal ürünler var ki bunlar “taklit domuz ürünleri olarak” çoğu zaman düşünülür. Bunlar Sosisler,salamlar, jambonlar, kahvaltı ürünleri ve pekçok diğer ürünlerdir. Hindistan veya Pakistan gibi bazı kültürlerde, taklid domuz ürünleri gibi görülebilen alışık olmadığımız yiyecekler de vardır. Ancak, Bosna’dan Türkiye’ye ordan Kuzey Afrika’ya, sosislerin ve diğer et kokan ürünlerin mutfak kültürleri de önemlidir. Etnik Amerikan Müslümanların da sosis, pepperoni, et veya hindi pastırması ürünleri pazarda yer almaktadır.

Bu makaleyi okuduğunuzda, domuz aromalı kaz, sığır veya kümes hayvanından yapılmış sosis ve diğer et ürünleri arasındaki ilişkiyi düşünün. Biri güçlü bir ihtimalle domuzun tadını taklit etmek amacına hizmet ederken, diğer sınıf ürünler kendilerine özgü tadı ve tarihsel mutfak kültüründe dünyanın pekçok yöresindeki müslümanlar tarafından tüketilir. Bu iki kategoride hazırlanan gıdalar birbirinin yerine geçebilirmi?

Bu makaledeki çabamız müslümanlara, gerçek manada helal’in ne olduğunu düşünmesi ve bir ürünün halal olup olmaması ile ilgili standartların neler olması gerektiği ile ilgili düşünceleri belirtmektir.

Helal otoritelerince kabul edilip edilmeyeceği merak konusu olan bir durum söz konusu. Ancak,içimizde modernist fetvacılarımız bulunduğu müddetçe buna da fetva verilebilir korkusundayız. Bu günlerde ileri derecede işlenmiş bu tür ürünler, Ortadoğunun çeşitli yerinde görünmeye başlamış. Muhakkak ki, haram gıdaların tadları için, yozlaşmış Müslümanlar ve yahudiler arasında kesinlikle bir Pazar bulabilirler.

Yahudilerden bir gurup harekete geçmiş bile. Tadının güvenilir olması için, İsrailli hahamlar 3 tane yahudi olmayan şefe örnekleri göndermişler. Üç şefin tamamı kazın tadının tamamen domuzun kopyası olduğunda hemfikir olmuş.

Rechovot, Şef Ashkenazi Rabbi Yonah Metzger, yahudiler için domuz tadında kaz etini yemenin uygun olmaması için bir nedenin olmadığını belirtmiş.

Yahudilerin kanun kitabı (Talmud) her yasak yiyecek için, bir koşer benzerinin oluşturulabileceğini belirtiyormuş. Metzger, domuz tadındaki kazın onayını bu bağlamda vermektedir, ve ayrıca, yahudilere alternatif koşer etinin devamında, gerçek domuz etinin seçilebileceğinden dolayı, önerilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Bazı koşer takipçilerinin bu fikre muhalif olmasına karşı, domuz sever yahudilerin ” Onlar buna alışacaklar” diye belirtmeleri de ibret alınacak bir ifade olarak düşünülmelidir..

Bu tür kafa karışıklığı yapabilecek durumlarda GİMDES standardı bize doğru yolu göstermektedir.

Harama götürecek her yol ve vasıtanın da haram hükmünde olduğunu unutmadan, ”Tadı veya ismi Allah(CC)’ın haram kıldığı bir nesneyi anımsatan nesne ,ne olursa olsun, haram hükmündedir. O nesneye asla Helal Sertifikası verilemez”

Yoruma kapalı.

RADYO GIMDES


Daru’l Halal Medresesi

Daru'l Halal Medresesi

2020 Sponsorlar

2019 Reklam Sponsor

Halal Dunya Marketleri

Halal Dunya Marketleri

Helal Logolu Ürünler