GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

HELAL YAŞAM REHBERİ 72. SAYISI ÇIKTI!

İnsan neslini yaratıp belli bir zaman için yeryüzüne yerleştiren sonsuz kudret sahibi Allah (c.c.), ilk Peygamberinden itibaren gönderdiği Peygamberleri vasıtası ile de adını İslam olarak bildirdiği bir yaşam düzeni içerisinde yaşamalarını öğütlemiştir. İnsanlık, tarih boyunca zaman zaman bu yaşam tarzına karşı gelmiş, yanlışlar yapmış ve her seferinde bedelini büyük belalarla, musibetlerle ödemek zorunda kalmıştır. Yine böyle bir süreçten geçiyorken insanoğlu, sizce aklı başına mı gelmiştir? Yoksa küfrün yine küfrü mü artmıştır? Yeni normalde bizi neler bekliyor? Gibi sorulara cevap bulmaya çalıştığımız yeni sayımızı sizlere sunarız…

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, … kaleme aldığı “Yeni Dünya Düzeninde Bizi Neler Bekliyor?” başlıklı makalesinde Korona virüs …sürecinde sıkça dillendirilen yeni düzenin nasıl olacağının üzerinde durmuştur.

Fatih KALENDER … hocaefendimizin ise yazdığı “Fıkhi Boyutuyla Yapay Zekâ” başlıklı makalesinde son zamanlarda çok konuşulan teknolojik gelişmeler ve bu gelişmeler karşısındaki duruşumuz üzerinde durmuştur.

Doç. Dr. Alpaslan TANOĞLU … beyefendinin kaleme aldığı “Koronavirüs Günlerinde Ruh ve Beden Sağlığımız: Süreçte Ne Öğrendik? Çıkaracağımız Dersler Neler Olmalı?” başlığıyla yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler üzerinde durmuştur.

Prof. Dr. Ahmet AKIN… hocamızın yazdığı “Materyalizm Çağında Masum Kalabilmek: Kendini Aldatmadan Yaşayabilmek” konu başlığıyla haz ve hız çağındaki insan ahvalleri üzerinde durmuştur.

Nureddin YILDIZ … hocamızın yazdığı “İnternet ve Ötesi” konu başlığıyla hayatımızın her alanını kaplamış durumda olan internetin hududları ve nasıl sakınmamız gerektiği üzerinde durmuştur.

Prof. Dr. Hasan Tahsin FEYİZLİ … hocamız “Mahlûku Hâlık Yerine Koymak Ne Demek?” başlığıyla insan ve Rab arasındaki sınırlar ve problemler üzerinde durmuştur.

Dr. Öğr. Üy. Mücahit GÜLTEKİN … hocamız ise “Biyoteknoloji Şirketleri ve Geleceğimiz” başlıklı makalesinde biyoteknoloji şirketi nedir, nasıl işler, yeni normal sistemimiz nasıl olacak gibi sorular üzerinde durmuştur.

GİMDES Denetçisi ve Veteriner M. Zeki AYGUR’… un “Normale Dönerken Yeni Normlar Oluşturmak” başlıklı yazısında koronadan sonraki yenidünya düzeni üzerinde durmuştur.

Fatma TOKSOY… hanımefendinin “Kalpleri Yumuşatan Helal Yiyecektir” konu başlıklı makalesinde Ahmet b. Hanbel’in hayatında helalin önemine dair örnekler üzerinde durmuştur.

Geçen ay ilk defa yayınladığımız okuyucu köşemizde bu sayımızda ise ağırlıklı olarak GİMDES Gönüllüleri… nin karşılaştığı sorunlar, yaşadıkları anılar üzerinde durulmuştur.

Ayrıca dergimizde Uzman Diyetisyen Havva ARIN … hanımefendinin “Mevsime Uygun Tarifler ve Püf Noktalar” konu başlığı ile kaleme aldığı birbirinden güzel evde yapabileceğiniz tarifleri bulabilirsiniz.

Bu sayımızda da hepsi önemli ve ayrı ayrı güzel makaleleri ile yer veren birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Comments are closed.