GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikalı Meysu 2014’te İhracatını Katlamayı Planlıyor

ilaclar
ilaclar
GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI MEYSU 2014’DE İHRACATINI KATLAMAYI PLANLIYOR.. …

TÜRKİYE’nin ilk meyve suyu markalarından Meysu, bir ilke daha imza attı. Meysu, Türkiye’de “GİMDES Helal ve Tayyib” belgesini kullanmaya hak kazanan ilk meyve suyu markası olurken, ihracatını katlamayı düşünüyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Bekir GÜLDÜOĞLU basına yaptığı açıklamada:

“Dünya Helal Konseyi(WHC)” tarafından akredite edilen “Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği” GİMDES tarafından verilen belge ile, Meysu markalı vişne, şeftali, kayısı, portakal, karışık nektar çeşitleri artık “Helal” belgeli oldu. Kayseri’de 1948 yılında akide şekeri ve şekerleme ürünleri ile faaliyetine başlayan, Türkiye’nin ilk gıda eksperi Güldüoğlu Ailesi’ne ait Gülsan Gıda çatısı altındaki Meysu, aldığı helal gıda belgesiyle Arap ülkelerine meyve suyu ihraç edecek.

Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, helal gıda atılımıyla birlikte ihracatta büyük hedefleri olduğunu belirterek, Kayseri’de uzun yıllardır gıda sektöründe hizmet verdiklerini ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 40 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Güldüoğlu, meyve suyu sektöründe Türkiye’de helal belgesini alan ilk firma olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Güldüoğlu, aldıkları belgeyle daha önce girmekte zorlandıkları Arap ülkelerine de ürün ihraç etmenin yolunun açıldığını söyledi. Meysu, alınan helal gıda belgesi sayesinde, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Katar ve Irak gibi Arap ülkeleriyle birlikte uzak doğudaki Endonezya ve Malezya’ya meyve suyu ihraç etmeyi hedefliyor. Irak’la görüşmeleri tamamlayan Meysu, önümüzdeki günlerden itibaren ihracata başlıyor.

Türkiye’de helal gıda belgesine gereken önem verilmediğinin altını çizen Bekir Güldüoğlu, “İslam ülkeleri, ürünün ve ham maddesinin helal olup olmadığı konusunda çok hassas. En küçük tereddütleri olan gıdayı kesinlikle tercih etmiyorlar. Biz aldığımız bu belgeyle öncelikle insanların ön yargılarını kırmış olduk. Zaten standartlara uygun üretim yapıyorduk ama bunu aldığımız belgeyle de tescillemiş olduk” dedi. Helal belgeli ürünlerin dünyadaki ihracat payının 2.5 trilyon ABD doları. Gülsan Gıda, Meysu üzerinden aldığı GİMDES Helal ve Tayyib sertifikasıyla kapasitesini yüzde 40 arttırmayı planlıyor.

Yeni pazarların oluşmasıyla birlikte kapasite artırımına gidilecek firmada, ihracat yapılan ülke sayısının da artması yönünde adımlar atıldı.Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, 2014 yılının kendileri için ihracat ve kapasite artırım yılı olacağını vurguladı. 45 ülkeye fiili ihracat yapan Gülsan Gıda’nın GİMDES Helal ve Tayyib sertifikasıyla ülke sayısını 60’a çıkarmayı, cirosunu yüzde 15 arttırmayı hedefliyor. Güldüoğlu, “Yıllık 150 bin ton olan meyve suyu üretim kapasitemizi 2014 yılında yüzde 40 artırarak 210 bin tona çıkartacağız, yüzde 15 olan ihracatımızı da yüzde 25’e çıkartacağız. Ayrıca GİMDES Helal ve Tayyib belgesi sayesinde oluşturduğumuz yeni pazarlar bize önemli referans olacak” diye konuştu.

ilaclar

Yoruma kapalı.

RADYO GIMDES


Daru’l Halal Medresesi

Daru'l Halal Medresesi

Halal Dunya Marketleri

Halal Dunya Marketleri

Helal Logolu Ürünler