GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Bugün Helal ve Tayyib Şartlarına Uygun Dünya’nın Hiçbir Yerinde Jelatin Üretilmiyor…

ilaclar
DİKKAT!…
BUGÜN HELAL VE TAYYİB ŞARTLARINA UYGUN DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE JELATİN ÜRETİLMİYOR..

Kendi kendilerine “ben yaptım oldu” mantığı ile helal jelatin üretiyorum diye meydanlara çıkıp konuşmak ayıptır ve insana ancak vebal getirir.

Helal ve tayyib Jelatin üretebilmek için, hammaddenin hayvansal olması, kullanılacak hammaddenin yüklü miktarlarda olması, sürürülebilir olması, her zerresinin izlenebilir olması şarttır.

Medyaya intikal eden bir haberde bir beyanat dikkatimizi çekti;

“Jelatin, Türkiye’nin helal kesim yapıldığını bildiğimiz mezbahanelerinden toplanan deriler işlenerek üretiliyor. Türkiye’de sığır derisinden üretim yapan 2 firma, Türkiye’nin tüm jelatin ihtiyacını karşılayabilecek durumda… ‘Helal hassasiyeti olan üretici ve tüketicinin yüreklerine bir nebze su serpmiş olduğumuza inanıyoruz”
Ne kadar heyecan verici bir beyanat. Keşke doğruluğuna inanabilseydik. Bizim de kalbimize su serpilseydi.

GİMDES olarak helal ve tayyib jelatinin adeta sevdalısı, yana yakıla arayıcısıyız. Çünkü bebeklerden yaşlılara kadar gıdalarla, kozmetiklerle ve ilaçlarla müslümanlara musallat olan bir madde. Bakın 5 sene önce(26/11/2008) bu beyanatın sahibi ile ilgili sitemizde yayınladığımız haberi beraberce okuyalım:

“GİMDES’in teşvik ve bilgi desteği ile 5 aydır süren çalışmalar başarı ile sonuçlandı.

Haber, GİMDES Başkanına Bangkok dönüşünde Singapur havaalanında iken şu mesajla ulaştırıldı:

“S.A. Hocam,

Bu tarihi ve saati not edin. Hocam saat 12:40 itibarıyla Türkiye’de ilk parti olarak jelatin imalatina başladık. Allah’u Teala tamamına erdirmeyi nasibetsin dualarınızı eksik etmeyin hepimiz için Rabbim hayirlısını nasib etsin. Saygılar

Havaalanında bu haber için Hocamızın gönderdiği cevabi mesaj ise şöyle idi

“v.a.s.
Muhterem Kardesim,
Tayland’da yapılan dünya helal sertifika kurumlarının yıllık toplantısından dönüşümde Singapur hava alanında mesajını okudum. Iki sevincli olay icin Rabbime dua ettim. 40 ulkeden gelen kırk kuruma yakinda Turkiyede helal jelatin uretilecegi haberini vermistim. Hepsi de cok sevinmisti. Bu haberin beni cok mutlu etti. Rabbim tamamina erdirsin ve saptirmasin insaallah.HKB”

Evet! “Rabbimiz yoldan çıkartmadan, yanlışa düşürmeden tamamına erdirsin” duasını hep birlikte yapalım inşaallah

4000 ton yıllık üretim kapasitesi düşünülen tesis tam çalıştığı zaman ülkenin ihtiyacını karşılayacağı gibi bir miktar ihracat da yapabilecektir. Bu müjdeli haber ülkemize hayırlı olsun!”

Gelgörki bu heyecanımız kursağımızda kaldı. GİMDES’den helal sertifika almak için 5 ay önce yapılan müracaattan sonra aylardır mesafe kat edemiyoruz. Yıllık 4000 ton jelatin üretecek bir tesis 80 000-100 000 ton arasında hammadde hayvan deri vs. parçalarını işlemek zorundadır. İşte bu hammaddenin her zerresinin eti yenen ve islami usulle kesilmiş olması ve bunun da sürdürülebilir ve izlenebilir olmasını istememize karşılk bir sonuç alınamıyor.

Türkiye öyle bir müslüman ülke ki, maalesef, mezbahanelerinde binlerce domuzun da kesildiğini acı da olsa biliyoruz.Yine onbinlerce sığırın helal kesim şerri şartlarına riayet etmeden kesildiğini de biliyoruz. Bunların artıklarının nerelerde kullanıldığını da biliyoruz.

Türkiye’de Helal ve tayyib, sürdürülebilir ve izlenebilir jelatin ürettiğini iddia edenleri ispata davet ediyoruz. İspat edemedikleri taktirde müslüman tükekiciyi beş kuruşluk dünya menfaatine karşılık aldattıklarını kabul etmek zorunda kalacaklardır.

JELATİN HAKKINDA BİLGİ İÇİN :JELATİN

ilaclar

Yoruma kapalı.