Helal GIDA

Dünya Helale Koşuyor Ya Siz?

DÜNYANIN GÖZÜ DEV PAZAR: HELAL VE TAYYİB GIDA’DA

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Global Helal gıda piyasasının potansiyel hacmı WHC( Dünya Helal Konseyi) tarafından yapılan araştırmaya göre Helal endüstrisi uzmanları, tüm helal gıdalar ve gıda harici kozmetik, tekstil, deri, turizm, lojistik, finans gibi birçok ürün ve hizmetlerden oluşan küresel helal piyasasının potansiyel hacminin yıllık 23 trilyon tl (3.8 trilyon Dolar)cıvarında değiştiğini ifade ediyor. Bu sayılar göz önüne alındığında, tüketicilerin de bilinçlenmesiyle birlikte Helal Sertifikası alan markaların diğer markalara göre bir adım öne çıkacağı öngörülüyor. Türkiye’nin de bu dev pazarda şansı çok yüksek.

Bir markanın Helal ve tayyib Gıda Sertifikası alabilmesi için belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartların yerine getirilmesindeki temel ölçüt ise İslami şartlara uygunluk. Ürünün beslenme bakımından İslami değerlere, sağlık ve temizlik şartlarına uygun vasıfları taşıması, yani tayyib olması, Helal belgesinin alınabilmesinde en önemli unsuru oluşturuyor. Bir diğer önemli noktanın, ürünün paketleme malzemelerinin ve depolama şartlarının insani gereklere ve İslami kriterlere uygun olması gerektiğini söylemeliyiz.

Helal ve Tayyib Gıda Sertifikası nedir? 

Helal ve tayyib sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal ve tayyib standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntem. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk safiyet ve temizlik, yani tayyiblik de olması gereken şartlardır.
Continue reading


 

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER / GİMDES Başkanı
 

HERKES HELALE KOŞUYOR YA SİZ? 

Genelde aldığımız ürünlerin içinde ne olduğuna çoğumuz hiç bakmayız. Halbuki bize hayat nizamı olarak İslam’ı emir buyuran Rabbimiz ve O’nun Resulü bu konuda bizi uyarıyorlar.

“Sana, kendilerine neyin helal kılındığını soruyorlar. De ki: “Size tayyib olan şeyler helal kılındı.” Allah’ın size öğrettiğinden öğreterek yetiştirdiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah’ın adını anın (besmele çekin), Allah’tan korkun. Muhakkak Allah, hesabı çabuk görendir.” (Maide,4) 

“O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah’tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.” (Bakara,173) 

Devamını Okuyun