GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

SİZ ÇOCUKLARINIZI İSLAM TERBİYESİ İLE YETİŞTİRMEK İSTİYORMUSUNUZ?

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Bir Müslüman için abes bir sorumu sordum acaba?
Çocuklarımız, Müslüman anne ve babalardan bir heyecan, bir telaş ve bir sevinç yoğunluğu içerisinde dünyaya geliyor. Elbebek gülbebek büyütme yolunda koşuştururken bir bakıyorsunuz, biraz anne ve babanın dikkatsizliği, biraz da çevremizdeki toplumun telkinleri, baskıları sonucunda nesillerimizi eritmek ve istediği kalıba dökmek için düşünülmüş yaldızlı, neon lambalı kurulu düzenin içine düşüveriyor. Bu bataklıkta istikbalimizin güvencesi olarak gördüğümüz çocuklarımız onlar için planlanmış reklamlarla beyinleri uyuşturuluyor ruh ve bedenleri türlü maddi ve manevi hastalıklarla çürütülüyor.

Bu eritme ve çürütme faaliyetleri için oyuncaklar, çizgi filmler, videolar, yarışmalar, oyunlar ve televizyonlar, radyolar, dergiler, internet kulüpleri gibi birçok enstrümanlar topyekün sosyal medya ismi altıda kullanılıyor. Yani tam anlamı ile bir beyin yıkaması. Televizyonlarda reklamların önemli bir kısmı çocuklara yönelik. Ama bu çabaların karşılığını da alıyor, hem çocuklarımızı bizden alıyorlar hem kârlarına kâr katıyorlar. Bu zehirli ürünler her markette, bakkalda, büfede, okullardaki, istasyonlardaki makinelerde serbestçe satılıyor. Hem de Tarım ve Hayvancılık bakanlığının , Mill Eğitim Bakanlığının, Sağlık Bakanlığının, Aileyi Koruma Bakanlıklarının izni ile. Hâlbuki bütün bu ürünler farkında olmadan bağımlılık yapıyor ve zevk alma(Hedonizm) duygusunu, sapık davranışlarını tahrik ederek vücuda,ruhsal yapılarına zarar veriyorlar.

Çocuklarımıza sunulan bu ürünlerle en fazla ilgili olan sağlık sorunlarının başında Ahlaki, manevi hastalıklar ve obezite, allerji, diyabet, diş çürümesi, kemik erimesi, koroner kalp hastalığı, kanser, ve nöropsikiatrik bozukluklar gibi maddi hastalıklar geliyor. Toplumun büyük bir bölümü bu hastalıklardan müzdarip.

Bu korkunç tablonun bilgileri her yerde yaygın. Oyun annelerin babaların gözleri önünde ceryan ediyor. Maalesef çoğu anne baba sadece şikayet etmekle yetiniyorlar. Sınırlı sayıda olsa da bazı STK’lar bu probleme parmak basan çalışmalar yapıyor ama yetersiz. GİMDES de bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Ancak annelerden babalardan yeterli destek göremiyor.

Bu vesile ile Helal Lokmaya gönül vermiş anne ve babalara GİMDES’in çalışmalarından söz etmek istiyorum ve desteklerini taleb ediyorum.

GİMDES’in çalışmaları çok yönlü olarak planlanıp gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Önce doğru bilgilerin yok edildiği yanlış ve kirletimiş bilgilerin uçuşturulduğu ortama, doğru bilgilerin konması için kitap, dergi, seminer, helal mutfak uygulamaları, internet siteleri gibi etkinlikleri yıllardır yürüttüğümüz halde müslüman anne babalardan yeterince destek göremediğimizi acı da olsa itiraf etmeliyiz. Aynı şekilde konu ile ilgi STK’lar, Sosyal içerikli etkinliklerde de yer alması gerekli belediyeler ve Milli Eğitim Bakanlığı zararlı ve haram katkı maddeli gıdalara ve eğitim programlarına karşı topyekün toplumu uyarmakla görevli kurumlar da ilgisiz.

Ortalıkta dolaşan ve çocuklarımızı malayani meşgalelerle meşgul eden çoğu inanç sistemimizi zehirleyen internet programlarından uzaklaştırmak, bunların yerine Helal yaşamı, Helal Lokmayı hikayelerle, küçük makalelerle, çizgi filimlerle çocuklarımıza anlatmak için kurduğumuz “Helal Dede” Web sitemiz de günlük sekiz on ziyaretçinin üzerine çıkamadı. Çocuklarının gidişatlarından endişe duyan anneler babalar vebal altındadırlar. Lütfen bu sitemizi incelesinler. El birliği ile çok daha güzel bir internet sitesini çocuklarımıza kazandırabiliriz.

İki ayda bir yayınladığmız ”Helal Gıda, Helal Lokma ve Helal Yaşam Rahberiniz GİMES” Dergimiz 89.sayısına hazırlanıyor. Birbirinden kıymetli ilim adamlarımız, konusunun uzmanı hocalarımız çok önemli makale, araştırma yazıları, roportajlar ve güncel haberleri sunuyorlar. Gönüllü kardeşlerimizin Dergimizin abone sayısını artırma konusunda adeta bir seferbelik hareketine girişerek, toplumda Helal Yaşam konusunda farkındalık ve bilincin yagınlaştırılmasında bir rol oynamalarına ihtiyacımız bulunmaktadır.

İstanbul İHO’larında geçen yıllarda başlattığımız “Helal Yaşam.Helal Lokma” seminer programımız Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteği ile başarılı bir şekilde devam ediyor. Gelecek ders sezonlarında Anadoludaki okulları da kapsayacak şekilde devam edilmeye çalışılmalıdır.

Bir yandan GİMDES’in güvencesi altında kuruluşlarını desteklediğimiz “Halal Dunya Marketleri” Şubelerini çoğaltamaya çalışıyoruz ki çocuklarımız için zararlı gıdalardan yüzdeyüz arınmış, Helal ve Tayyib gıdalara daha kolay ve garantili ulaşabilmeleri sağlanabilsin diye.

Burada şunu ifade etmek istiyorum ki, GİMDES basit ve sadece sertifika çalışmaları yapan bir kurum değildir. GİMDES sertifikalama yapan bir kurumdan çok Müslümanların olmazsa olmazı ve imani bir meselesi olan lakin sinsi bir şekilde unutturulmaya çalışılan önemli İslami yaşam değerlerini gündeme getirmek ve toplumda farkındalık ve bilinç oluşturarak öze dönmeye zemin hazırlamaktır. ALLAH yar ve yardımcımız olsun.

Comments are closed.