GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

ÖLÇÜLÜ VE HELAL TÜKETİM

Fehmi Bülent YILDIRIM

İHH Genel Başkanı

Bugün 8,5 milyar düzeyinde olan dünya nüfusunun önümüzdeki on yıl içinde, %15 civarında artacağı ama buna karşın gıda ihtiyacının %60 yükseleceği tahmin edilmektedir. Nüfusun her artışına karşın gıda ihtiyacının dört kat daha hızlı artıyor olması bize büyük bir çelişkiyi göstermektedir. Bu çelişki, ihtiyacı olandan en az dört kat daha fazla tüketim yapıldığı anlamına geliyor. Diğer yandan, dünyamızda üretilen gıdanın neredeyse beşte biri, yani %20’si, tüketicinin sofrasına hiç gelmeden çöpe gitmekte ve bu rakama, sofralardan artan atık gıdalar dahil edildiğinde yıllık 931 milyon ton gıdanın israf edildiği ortaya çıkmaktadır.

Gıda konusunda bu kadar çelişik rakamlar bize insanoğlunun aslında bu kadar gıdaya ihtiyacı olup olmadığı sorusunu sorduruyor. Dünyada milyonlarca ton gıda çöpe giderken, kürenin başka bölgelerinde insanların temel gıda ihtiyacına ulaşımda yaşadığı kırılganlık düşünülünce ters giden bir şeyler olduğunu görmek için dahi olmaya gerek yok aslında. “Üretilen gıda”, “tüketilen gıda”, “asıl ihtiyaç duyulan gıda” ve “israf edilen gıda” arasındaki karmaşık denklem bize bu konuda değiştirmemiz gereken davranış kalıplarını da ima ediyor gibi. Şu an tükettiğimizden daha az yesek bile hayatımızı sürdürmek mümkün iken, en az dört katı fazla tüketim bizleri başka bir tehlikeye sürüklemektedir. Gereksiz ve fazla tüketim obezliğe bağlı kronik rahatsızlıkların tetiklerken, hayat konforunu yok etmekle kalmamakta aynı zamanda ölüme götüren bir tuzağa dönüşmektedir.

17 Ramazan Dünya Helal Gıda Günü vesilesiyle hepimizin hatırlaması gereken bir diğer unsur kuşkusuz gıdamızın “helal” olmasıyla ilgili hassasiyetlerimizdir. Bize yetecek kadar tüketeceğimiz gıdanın aynı zamanda helal olması sadece dünyadaki fiziki koşullarımızı değil, ahiretteki yerimizi de etkileyeceği için ölçülü ve helal tüketim bir Müslüman için günlük yaşamın en önemli parçası olmak durumunda. Bu vesile ile helal gıda üretimi ve tüketimi konusunda verilen mücadelenin ve yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğu aşikardır.

Yoruma kapalı.