GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜMÜZE 33 GÜN KALDI!..

2013 yılından itibaren, her Ramazanın 17.gününü bütün dünyada Helal ve Tayyib Lokmanın önemini idrak eden kardeşlerimizle çeşitli etkinliklerle kutluyoruz.

Dünya Helal Gününün amacı nedir?

Dünya Helal Günü, “helal” konusundaki bilincimizin ve anlayışımızın arttırılması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanacaktır. Bu niyetle toplumları ve bireyleri birleştirici, Müslümanlar arasında siyasetin veya başka nedenlerin nifak oluşturmasına mahal vermeden bilgilendirici ve deneyimlerini paylaştığı bir gün olarak kutluyoruz. bugünkü şartlarda farzlarımızın içerisinde kaybolmaya yüz tutmuş adeta birinci sırada önem arzeder konumuna gelmiş olan Helal Yaşamı hatırlamak, hatırlatmak ve yaymak konusunda bir algı oluşturması hedef alınmıştır.

Dünya Helal Günü ne zamandır?

Dünya Helal Günü, mübarek Ramazan ayının 17. gününde kutlanmaktadır. Ramazan ayı, Hicri takvime bağlı olarak, miladi takvime göre her sene farklı bir tarihte kutlanmaktadır. Ramazanın 17. gününü 2022 yılında 19 Nisan Pazartesi günü kutlayacağız.

Dünya Helal Gününü kim organize eder?

Dünya çapında helal sertifika kurumlarının biraraya gelmesinden oluşan, en eski, en yaygın akreditasyon (icazet) çatı kuruluşu WHC (Dünya Helal Konseyi) bu açılımın başlatıcısı ve destekleyicisi olacaktır. Dünyanın her bölgesine yayılmış müslüman kardeşlerimizi birleştirici bir açılım olması hasebiyle, “helal” bütün ümmete aittir, dolayısıyla Helal Günü de bütün ümmetin ortak günüdür. Bu noktadan hareketle, Dünya Helal Konseyi kendi ulaşabildiği noktalarda Dünya Helal Gününü tanıtan, anlatan ve yayılmasını sağlayan faaliyetler düzenlemektedir, diğer Helal Sertifika kurumlarının ve Müslümanlara hizmet veren organizasyonların faaliyetler düzenlemesini teşvik etmektedir ve desteklemektedir. Türkiye’de de GİMDES ve DÜNYA HELAL VAKFI bu sene de çeşitli etkinliklerle bu günümüzü kutlama çalışmalarını başlatmıştır. Müslüman kardeşlerimiz tarafından düzenlenecek bu tür faaliyetleri desteklemek ve duyurabilmek adına bu kurumlardan ricamız, bizlere faaliyetleriyle ilgili bildirimde bulunmalarıdır.

Yoruma kapalı.