GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

VANİLYA, VANİLİN, ETİL VANİLİN TAT VERİCİLER HELAL Mİ?

VANİLYA, VANİLİN, ETİL VANİLİN TAT VERİCİLER HELAL Mİ? 

23/07/2018

Vanilya bir bitki ürünüdür, Ekvatorun Pasifik kıyıları, Meksika, Madagaskar, Cava, Antiller ve daha birçok yerde yetişebilmektedir. Vanilya tohumundan çözücü olarak seçilmiş alkolle çıkartılır. Tohumlar ya muhafaza kabukları ile, ya da kabuklarından çıkartılmış olarak su, alkol karışımı bir çözeltide bir kaç ay bekletilir. Bu esnada tohum içindeki vanilya aroması çözeltiye geçer normal olarak alkol ihtiva eden bir eriyik içinde muhafaza edilir. Sıvı veya toz formunda kullanılır. Bir şişe vanilya ekstraktında deney yaparsanız, yaklaşık %30-40 oranında alkol katkı maddesini bulursunuz. Bazıları, pastacılık ürünlerinde bu tip vanilya ekstraktının kullanılmasına onay veriyor. Çünkü, diyorlar ki, pişirme esnasında alkol buharlaşır gider. Biz diyoruz ki tam pişmenin oluştuğu fırın ürünlerinde ancak alkol buharlaşabilir, vanilya, fırın ürünleri dışında dondurma gibi, krema gibi, meşrubat gibi, ilaç şurupları gibi pek çok ürünlerde de kullanılır. Bu ürünlerde pişme oluşmadığı veya kısmen oluştuğu için alkolün tamamı buharlaşamaz.

Vanilya, toz formunda da kullanılabilir. Bu formda, vanilya tohumları kabukları ile veya kabuksuz olarak ya alkol katkısız ezilir veya ezilir alkolde eritilir ve sonra arıtılır. Çeşitli şekilde elde edilen piyasadaki vanilya paketlerinin etiketinde maalesef sadece vanilya veya vanilya flavoring şeklinde açıklama yapılıyor bu nedenle en azından şüphelidir. Bu yüzden, Müslüman tüketici hangi formu kullanabileceğinin seçimini yapamıyor. Bu durumda, ürünün üreticisi ile temas kurma ihtiyacı doğuyor. Onda da ekseriya tam sonuç alamıyor.

Vanilin ve Etil Vanilin, vanilya tohumunda mevcut tat vericilerdir. Bunların toz formu alkol ihtiva etmezler. Bugün tatbikatta vanilin ve etil vanilinin önemli bir kısmı sentetik olarak üretilmektedir. Mamafih, gıda firmaları, gıda üretiminde kullanmadan önce bunları da alkolde eriterek kullanmaktadırlar.

Sahih-i Buhari ve diğer muteber Hadis kitaplarında alkolü ilgilendiren pek çok hadislere göre tüm sarhoşluk veren maddeler haram kılınmıştır.

Peygamber (s.a.v.)’e baldan yapılan bir içki hakkında soruldu. O cevap verdi ki;” bütün sarhoşluk veren içecekler haramdır.” Bir başka zamanda yine Peygamber (s.a.v.)’e mısırdan, arpa, buğday, yulaf igbi hububattan yapılan içkileri sordular. O sordu, bu içecekler sarhoşluğa sebep oluyor mu.Onlar sarhoşluk yapıyor diye söyleyince. O cevap verdi ki, ” tüm sarhoşluk verenler haramdır.” Bir başka hadiste, Peygamber (s.a.v.) dedi: “Tüm sarhoşluk verenler hamrdır ve tüm sarhoşluk verenler haramdır.” 

Böylece genelde, tüm sarhoşluk verenler, kökeni ne olursa olsun haramdır. (Hamr, Kuran’da geçen ve şarap olarak tercüme edebileceğimiz madde esas itibari ile etil alkol veya etanol olarak bilinen madde olarak kabul edilmektedir.) Kuran’a göre hamr’ın satılması, satın alınması, üretimi, taşınması ve içki yapımı için ham madde olarak yetiştirilmesi haram kılınmıştır.

Vanilya bir içki değildir, ancak büyük miktarda alkol ihtiva etmektedir. Küçük bir miktarda kullanılmasına rağmen ondan kaçınmak daha efdaldir.

Etil Vanilin (ethy vanillin) ve Vanilin (vanillin) 

Beyazdan, solgun sarı renge değişen toz veya kristal yapıda ve vanilyanın karakteristik kokusunda yapay bir katkı maddesidir. Bir seri kimyasal reaksiyon sonucu elde edilir. Etil vanillin, lezzeti tam olarak aynı olmasa da aroma bakımından gerçek vanilyadan 3-4 kat daha güçlü yapay bir bileşiktir. Gıda ve parfümeride vanilyanın yerine daha ucuz olması taşıma ve depolamanın daha kolay olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Tat ve koku katkı maddesi olarak geniş bir kullanım sahası söz konusudur. Çikolata, dondurma ,pasta ve fırın ürünleri, pudingler, meşrubatlar şekerleme gibi gıda sektöründe kullanıldığı gibi kozmetik ürünlerinde parfümlerde koku ve yapıyı stabil tutmak için, deterjanda, sabunda ve benzeri kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Bu kadar yaygın kullanımı olan bu ve benzer bitkisel kökenli aromaların dahi bir Müslüman için ne kadar risk taşıdığı görülmektedir. Gayrimüslümlerin üretim prosesleri ile önümüze gelen bu maddelerin biran evvel Müslümanların eliyle tamamen Helal üretim proseslerinin ortaya konması bir zarurettir ve bir sorumluluktur. Müslümanlar için değişmez bir kader değildir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir. 

VANİLLA
AROMALARDA ALKOL VARMI?

Yoruma kapalı.