GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

HÜDAİ VAKIF SALONUNDA HELAL GIDA KONULU SEMİNER

HÜDAİ VAKIF SALONUNDA HELAL GIDA KONULU SEMİNER

Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Programı çerçevesinde Türki Cumhuriyetlerden gelen Ahıska, Kırgız ve Azeri kardeşlerimizle Hüdayi Vakfının bünyesinde GİMDES Baş denetçisi Kimyager Timuçin GÜNESEN tarafından Helal Gıda konulu bir seminer verildi.

Uluslararası alanda gerçekleştirilen proje kapsamında ülkemizde bulunan çeşitli meslek gruplarından İslami ilimleri öğrenmeye gelen 25 öğrencinin katıldığı eğitim programımıza katılan öğrencilere Helal gıda konusunda verilen seminerde öğrenciler oldukça meraklı bir şekilde konuları dinleyip sorular sordular.

Türkiye’de bulunmanın verdiği rahatlıkla ürünlerden çok şüphe duymadıklarını belirten katılımcılara;

Ülkemizde uygulanan gıda tebliğinin uluslararası bir tebliğ olduğu hatırlatılarak Avrupa ülkelerinde ne kadar şüphe duyuyorsak burada da aynı şüpheleri duymamız gerekir diyerek gıdalarda bulunan Helal ve Tayyiplik sıkıntılarından bahsettik. Yumuşak şekerlerde bulunan Domuz veya İslami usullere göre kesilmemiş hayvanların derilerinden elde edilen jelatinden, hazır yufkalarda kullanılabilen insan saçı ve domuz kılından elde edilen sisteinden , sağlığımızı bozan katkı maddelerinden örnekler verildi.

Ayrıca, Devletin bile yaptığı denetimlerde gıdalarda domuz etine bile rastlandığı hatırlatılarak yenilen gıdaların mutlaka sorgulanması gereklliği hatırlatıldı , verilen örneklerle konular somutlaştırılarak şüphelerimizin haklılığından bahsedildi. Özellikle tavuk kesimlerine ilgi çeken katılımcılara kesimle ilgili videolar eşliğinde konu anlatıldı. Türkiye de GİMDES in sertifikalandırdığı ürünlere ulaşabilecekleri uygulamalar ve siteler anlatılarak kardeşlerimize yol gösterildi. Seminerimiz soru cevaplarla son buldu. 

Yoruma kapalı.