GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

SÜT TOZUNDA DİKKAT EDECEĞİMİZ KRİTİK NOKTALAR

SÜT TOZUNDA DİKKAT EDECEĞİMİZ KRİTİK NOKTALAR

05/12/2018

Süt tozu, yalnız pastörize edilmiş sütten, suyun uzaklaştırılması ile elde edilen bir üründür.

Süt tozu, genellikle, soğutarak muhafaza edilemediği şartlarda, sütün daha kolay depolanma ve taşınma imkânını sağlar.

Pastörize ve konsantre edilmiş süt, pek çok ince delikleri bulunan bir memenin içinden, paslanmaz çelikten yapılmış sıcak bir odaya püskürtülür. Burada su buharlaşarak sütün bünyesinden ayrılır. Süt kitlesi partikül tozlar halinde toplanır. Kurutma odalarında %5’e kadar rutubeti alınır.

Ticari olarak üretilen süt tozunun kullanılabilmesi için, bakteriyolojik, kimyasal ve fiziksel olarak gerekli standartlara tam olarak uyması gerekir. Nihai ürün olan süt tozunun kalitesi, kullanılan sütün kalitesinin bir fonksiyonu olacağı açıktır. Bu sebeple, süt tozu prosesi, başından sonuna kadar, birinci öncelikli olarak tam bir analize tabi tutulmalıdır. Süt tozu, esas itibari ile Laktoz, süt proteinleri, süt mineralleri ve isteğe göre değişen süt yağı içerir.

İsteğe bağlı olarak;

1- A ve D vitaminleri
2- Emülsifiyerler
3- Stabilizerler
4- İncelticiler
5- Anti oksidanlar
6- Belli tatvericiler (renk veren veya renk vermeyen karbonhidrat tatlandırıcılar)
7- Süt tozu paketlerinde yağlılık oranı ile kullanılan katkı maddeleri mutlaka belirtilmiş olmalıdır. Ansiklopedi ve FDA kaynaklarından toplanan bu bilgiler ışığında, kullanılan katkı maddelerinin bilgileri hem sağlık yönünden hem de dinî geçerlilik yönünden önem taşımaktadır. Tüketmek üzere, süt tozu paketi ile karşılaştığımız zaman, etiket bilgilerini dikkatle incelemek zorundayız. Kullanılan katkı maddeleri, sitemizde yayınladığımız liste ile karşılaştırılmalı, açık ve güven verici görülmeyen hususlar firma nezdinde sorgulanmalı. En iyisi GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı olan ürünleri tercih etmeliyiz.

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ…. GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ… SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ 

Yoruma kapalı.