Helal Yaşam Rehberi

Helal Yaşam Rehberi

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

SAĞLIK UYGULAMALARINDA HELAL – HARAM İLİŞKİSİ

ilkeralat2
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ PENCERESİNDEN BİR BAKIŞ

Doç.Dr.İlker ALAT
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr.İlker ALAT’ın 3 Haziran’da Afyon Devlet Hastanesi konferans salonunda verdiği konferans büyük alaka gördü. Konferansı dinleyenler arasında tıp öğrencileri de vardı ve geleceğe yatırım olması anlamında çok önemliydi.

Daha sonra bu tıp öğrencileri tarafından kendi arkadaş çevrelerine de bir konferans verilmesi istendi ve AFSADER adlı dernekte, bir gruba aynı konferans 07.6.2013 günü verildi.

Akabinde ilk konferansa mesaileri nedeniyle gelemediklerini belirtenlerin talebi üzerine 10.6.2013 günü yine Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda tekrar bu dinleyici kitlesine de aynı konferans verildi.

Konferansta dinleyenlere sadece tıbbın içinde yer eden haram uygulamalar anlatılmakla kalmadı, ayrıca kendilerinin bilinçlenerek, sağlık bakanlığı, diyanet işleri gibi kurumların kapılarını çalmaları, helal olanla sağlığa kavuşmanın önemini ve bu konudaki taleplerini ilgili bakanlıklara anlatmaları, mevcut yasaların buna göre düzenlenmesi şeklinde bakanlıktan talepte bulunmaları gibi konularda bilgilendirilmeleri sağlandı..

Ayrıca, Afyon’un yerel basınında yazılı ve görsel olarak konferans hakkında haberler yayınlandı. Ve bir Afyon yerel televizyonu ayrıca bir program yapmak istediğini belirtti.

Tüm bunlardan ayrı olarak, bu Çarşamba günü, 12.6.2013 günü saat 18:00’de yine Afyonkarahisar Devlet Hastanesi konferans salonunda “Hayvan Kesiminde Boğazlamanın Önemi, Elektroşok, Pnömatik Şok, Anestezi ya da Analjezi Gibi Yöntemleri Haram Kılan Tıbbi Gerçekler” başlıklı bir başka konferans daha Doç.Dr.ALAT tarafından verilecektir. Bu konferans da halka açıktır.

Aşağıda bu konferansın bi özetin takdim ediyoruz:

Sağlık uygulamalarındaki gelişmeler Batı’dan nakil şeklinde olduğundan haram kaynaklı içeriklerle doludur. Kabaca bir sınıflama yapılırsa;

1-İlaçlar:

a-İçeriğinde haram malzeme bulunanlar:
Kapsül formundaki kimi ilaçlarda kapsülün üretim malzemesi olarak (Mesela jelatin gibi), domuz ya da kendisi helal olsa bile yediği yemi ve kesimi helal olmayan hayvanlardan üretilen malzemeler kullanılmaktadır.

b-Bizzat haram kaynaktan üretilenler:
Heparin ve protamin gibi.
Ayrıca bir başka konu ise her hastalık için (Depresyon ve panik atak gibi) ilaç kullanmak gerekip gerekmediğidir.

Diğer taraftan gebelik takip testleri ve estetik cerrahinin uğraş alanları İslamî temelde değerlendirilmelidir.

Dahası, hastalıkların insan hayatındaki yeri İslamî temeller üzerinden tartışılmalıdır. Şifa arayışının da Allah’ın (c.c.) rızasının kazanılması için olması gerektiği hatırlanmalıdır.

2-Hayvan Kaynaklı Dikiş Materyalleri

3-Hayvan Kaynaklı Damar Greftleri

a-Hayvandan alınmış damar greftleri
b-Heparin kaplı sentetik damar greftleri
c-Kollajen gibi bağ dokusu elemanlarıyla kaplı sentetik damar greftleri
d-Damar greftleri ve doku mühendisliği çalışmaları

4-Hayvan Kaynaklı Kalp Kapakları

5-Hayvan Kaynaklı Doku Bütünleyiciler

6-Lokal etkili kanama durdurucular

7-Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar(GDO)

Bilimin bu araştırmaları yapması bir hata değildir. Ancak Peygamber Efendimiz’in de (s.a.v.) “Şüphesiz ki Allah sizin şifanızı size haram kıldığı şeylerde kılmamıştır.” dediği gibi her hastalığın şifası vardır ancak bütün bunlar helal kaynaklarda aranmalıdır. Bu sebeple Müslüman bilim adamı ve Müslüman üreticilerin ortaklaşa çalışmalarına ve bu amaçla kurulacak köklü kurumlara, İslamî temelli üniversitelere ihtiyaç vardır.


Yoruma kapalı.