GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

PİYASADAKİ ALKOLSÜZ İÇECEKLER DENİLEN GAZOZLAR KOLALAR İÇİN NELER BİLMELİYİZ?…

ŞU YAZ AYLARININ EN SICAK GÜNLERİNDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?…

Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER

Çarşıdan Kolaları, Renkli-Renksiz Gazozları, Enerji ve Toz içecekleri almaya devam edelim mı GİMDES olarak kurulduğumuz günden beri helal , sağlıklı, hijyenik ve kaliteli ürünleri sertifikalandırıyoruz. Birçok firma da sertifika almak için başvuru yapıyor. Ancak GİMDES olarak hammadde girdileri ve son ürünü incelendiği zaman kefil olamayacağımıza karar vererek sertifikalandıramadığımız ürünler bulunmaktadır.

Kola, Gazoz, Enerji ve Toz Içeceklerde Kritik Noktalar

İçecekler(meşrubatlar) adı altında toplanan bu maddeler genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tenbih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünlerdir. Tamamı Materyalist, sömürücü, kapitalist Batı kültürünün reklam ve sermaye gücü ile insanlara empoze ettiği ürünlerdir.

Dünya Sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı ve tüketim zamanı ve miktarı arttıkça hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir. Tamamen zevk alma hastalığı olan Hedonizmi esas alan bir tüketim ürünüdür. Ayrıca bütün devletlerin kodekslerinde ister dışardan girsin, ister kimyasal reaksiyon olarak içeride oluşsun % 0.3 alkole izin verilmektedir. İslam dini ise, maddi ve manevi hayatlarında müslümanların maslahatını esas alır. Dinine, sağlığına zarar verecek her türlü maddeye ve eyleme izin vermez. Bu sebeple gıdalarımızda zerresine bile izin vermez

Bu zaman diliminde bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddeleri şöyle bir gözden geçirelim:

Fosforik asit E 338, Kafein, Boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107,E 110, Red E 128, Alura E 129),Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfan E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurine, Carnitina, Creatine, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etilalkol.

Hangi Hastalıklara Kapı Açarlar?

1-Şişmanlığa sebep olur. 2- Karaciğere zararlıdır. 3- Dişlerde çürümeye neden olmaktadır. 4- Kronik böbrek hastalıklanna ve böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. 5- Diyabet (Şeker) hastalığını tetiklemektedir. 6- İçindeki asit mide ekşimesine ve reflü oluşmasına sebep olur. 7- Yine içinde bulunan fosforik asit kemiklerin zayıflamasına, kemik kınlganlığının artmasına (osteoporoz) neden olur. 8- Yüksek tansiyona sebep olur. 9- Kalp hastalıklarını tetikler. 10- Allerjik hastalıklara sebep olur. 11- Demir emilimini engeledikleri için Demir yetersizliğine sebeb olur. 12- Kansere sebep olur. 13- Özellikle aç karnına içilen kola ve gazoz cinsi içecekler ülser hastalığına yakalanma riskini arttırır.

SONUÇ: GİMDES bu ürünlerde kullanılan katkıların ve üretim proseslerinin tüketiciyi hem helallik hem sağlık açısından riske sokabildiğinden dolayı “Alkolsüz İçecekler” adı altında üretilen her çeşit kolaya, renkli renksiz gazoz türü içeceklere , enerji ve toz içeceklerine Helal ve Tayyib sertifası vermemektedir.

Bu içecekler yerine alternatif olarak neler yapabiliriz?

En sağlıklı içeceklerimiz su, süt, ayran, taze hazırlanmış şerbetlerimiz, hoşaflarımız, kompostolarımız, taze sıkılmış limonata ve meyve sularımız, sade maden sularımız.Helal ve sağlıklı çizgide kalmak isteyenler için yeter de artar bile. İlle de hazır meyve suları istiyorum diyorsanız tıklayarak helal sertifikalı firma ve ürünlerinin bilgilerine ulaşabilirsiniz .

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ…. GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ

ONLİNE HALAL DUNYA MARKETİMİZ’den GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN ONLİNE HDM MARKET ŞUBEMİZ GİMDES ONAYLI HALAL DUNYA ONLİNE MARKET
Piyasada GİMDES’den sertifika alamayanlar veya almayı göze alamayanlar kefalet hukukuna riayet etmeyen yerlerden aldıkları belgelerle haksız kazançları uğruna gerçeğe uymayan reklamlarla kardeşlerimizi aldatabiliyorlar. Lütfen araştırın sorgulayın , maddi ve manevi hayatınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

“- Ben (falan marka) gazoz olmadan yemek yiyemem.” diyenlere ülkemizde çok rastlanıyor. Bu kişiler, acaba “daha iyi hazmetmek” endişesi için mi, kendini buna şartlandırmışlar? Böyle bir şartlanmaları varsa, işte buna benden bir “helal çözüm”:

Ben de Mustafa Hocamdan öğrendiğim bir “pratik gazoz” tarifi vereyim; hem de, yapılması çok kolay ve yüzdeyüz helal:

Biraz şekerli su yapın, içinde biraz karbonat eritin veya yüzde yüz doğal maden suyundan. bardağınızın dibine biraz koyun. İçine limon sıktığınız soğuk suyla, bardağınızı doldurun.

Ne göreceksiniz? Şişeden bardağa yeni boşaltılmış bir gazoz manzarası değil mi? Tadı da öyle.

Bu, kendinizin çok kolay yapabileceği bir “ sade gazoz”dur; küçük çocuklar bile yapabilir.

“Meyveli gazoz”yapmak için, o bardağa su değil, biraz limon sıkılmış meyve suyu doldurun.

“Kolalı gazoz” benzeri helal bir içecek yapmak isterseniz, bu defa da, su yerine içine biraz limon sıkılmışhelal sertifikalı meyan kökü şurubunu o bardağa doldurun.

“- Bunda, (falan markalı) gazozun lezzeti yok.” mu diyorsunuz?

Peki, sizce de, damak lezzetinden daha önemli bir şey yok mu?

Yemekte içeceğinizin gazoz ve onun da, markalı, şişeli veya kutulu, mu olması lâzım?

Allah’ın rızası, o markalı, “lezzetli”; fakat en azından şüpheli gazozları içmekle mi kazanılır?

Yoksa, yiyecek ve içecekte haramdan veya en azından da olsa, şüpheliden kaçmakla mı kazanılır?

Kusura bakmayın. Bunları yazmakla sizi biraz daha fazla mesuliyet altına soktum.Çünki, bundan sonra, bu konuda; ‘’Bilmiyordum, bilmeden yaptım.” diyemiyeceksiniz.

Ama ben de, bildiğimi söylemek mesuliyetimi yerine getirmeye çalıştım.

Yoruma kapalı.