GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

PEKTİN NEDİR VE MÜSLÜMANLARIN TÜKETMESİ İÇİN GÜVENLİ BİR MADDE MİDİR?

İşlenmiş gıdalardaki katkı maddeleri ve yapay içerikler, tüketicilere, içeriğin nereden geldiği hakkında çok az şey söyleyen isimlere sahiptir. Bir helal diyeti izliyorsanız, yediğiniz ürünün hiçbir hayvan ürününden elde edilmediğinden emin olmak istersiniz. Reçel gibi jelatin benzeri kıvamda bazı yiyecekler genellikle güvenle yenir, ancak bazıları ise yenmesi güvenli değildir.

Helal Yemek için Güvenlimidir? Pektin(Pectin) (E440) , reçelleri, jöleleri ve jelleri kıvamlaştırmak ve jelleştirmek için yaygın olarak kullanılan jelatin benzeri bir maddedir. Elma, erik ve portakal gibi meyvelerde doğal olarak bulunur. Pektin bu meyvelerden ısı ve asit ile ekstrakte edilir ve daha sonra muhafaza edebileceğiniz bir sıvı veya toz haline getirilir. Sıvıyı emen, suda çözülebilen bir bileşiktir, bu nedenle jöleler için yararlıdır.

Pektin, toz formatı meyvelerden türetildiği ve ilave bileşen içermediği için, helal veya vejeteryan diyet uygulayan herkes için uygundur. Jelatin ile karıştırılmamalıdır.

Pektin sıcak su içerisinde erir ve daha sonra etilalkol eklenmesi ile bir jel olarak çökeltilebilir. Toz şeklinde kullanılmasında mahzur olmamasına karşılık sıvı şeklinde kullanılmasında alkol içerebilir olması sebebi ile rizkli olabilir.

Jelatinimsi doğaya sahip tüm gıdalar pektin ile yapılmaz. Örneğin, jelatin genellikle tatlıları, çorbaları, şekerleri ve jöleleri kıvamlaştırmak için kullanılır. Meyve türevi pektinin aksine jelatin, helal diyetin tüketilmesini isteyen bir Müslüman lçln güvenli değildir. Sığır veya domuz kemikleri, kıkırdak, tendon ve dokularından yapılan bir proteindir. Bir ürün jelatin içeriyorsa, güvenilir bir helal sertifikası olmadığı sürece bundan kaçınmalıdır.

Pektin, bitkilerin hücre çeperlerinden çıkartılan bir heterosakkariddir. Pektinler, zincir uzunluklarında, karmaşıklıklarında ve monosakkarid birimlerinin herbirinin düzenlerinde farklılıklar gösterirler.

Asidik şartlar altında, pektin bir jel formundadır ve işlenmiş gıdalarda yenilebilir kıvam artırıcı ajan olarak kullanılabilir. Bu etki özelliği reçel, marmelat ve jöle yapımında kullanılır.

Biyosentez: Meyve çeperlerinin önemli bir kısmı olan pektin, pektinik aside ve sonuçta pektik aside bozunur. Bu kimyasal bozunma esnasında, meyve, daha yumuşak hale gelir.

Kimya: Pektin üç ana polisakkaridden teşekkül eder. Farklı pektinlerin gelleşme özellikleri molekülün esterleşmesinin derecesi ile büyük ölçüde etkilenir.

Tıbda kullanımı: Pektin, boğaz ve ağız rahatsızlıklarının semptomlarının hafifletilmesi için boğaz pastillerinde teskin edici olarak kullanılır. Kollestrol düşürücü olarak ve bazı kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aşırı miktarda pektin alımı mide gazlanması, kramp, ishal ve gazlanma gibi sindirim sisteminde bazı semptomlar oluşabilmektedir.

Yoruma kapalı.

RADYO GIMDES


Daru’l Halal Medresesi

Daru'l Halal Medresesi

Halal Dunya Marketleri

Halal Dunya Marketleri

Helal Logolu Ürünler