GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ’NDE HELAL GIDA KONFERANSI

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ’NDE HELAL GIDA KONFERANSI

“Nüfusunun % 98’indan fazlası Müslüman olan ülkemizde, bilinçsizce gıdalarda helal sertifikaya ne gerek var diyorlar?”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi Hanım Kollarının organizasyonu ile 24.02.2019 tarihinde düzenlenen “Helal Gıda ve GİMDES” konulu konferans Pamukkale Üniversitesi Kongre ve KültürMerkezi konferans solunun da gerçekleştirildi. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve AGD Bölge Başkanı Şakir TARIM’ın açılış konuşması ile başladı.

Halka açık düzenlenen programa üniversite öğrencileri yoğun katılım sağladılar. Sinevizyon gösteriminden sonra, GİMDES Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER, “Helal Gıda ve GİMDES” başlıklı konferansını sundu.

SEZER konuşmasına; “Denizli AGD Şubesi Yönetimi ve Hanım Kolları Başkanı Betül Tatar TÜZÜNOL Hanım’a, Pamukkale Üniversitesi Genç Nida Öğrenci Topluluğu mensubu öğrencilere ve Danışman Hocası Halil ÇATAL Bey’e böyle bir program düzenledikleri için teşekkür ediyorum, ayrıca siz değerli Beyefendileri ve Hanımefendileri de hürmet ve muhabbetle selamlıyorum” diyerek başladı ve sözlerine şöyle devam etti; “Dünyada ve ülkemizde gıda sanayinin durumuna vakıf olmayanlar, nüfusunun % 98’ından fazlası Müslüman olan ülkemizde gıdalarda helal sertifikaya ne gerek var diyorlar? Gerçek mana da çok doğru bir tespit ama nerede o yaptığı işi doğru ve düzdün yapan Müslümanlar. Bunun gerçekleşebilmesi için müslümanım diyenlerin önce Allah’a cc karşı görevlerini tam olarak yerine getirmeleri gerekir. Sonra da yaptıkları işin tekniğini ve fıkhını bilmesi gerekir. Maalesef böyle bir zamanda yaşamıyoruz. Biz bu dünyada yaşamıyoruz, bu dünyadan geçiyoruz. “Yaşamak” kelimesi, kavramsal olarak kalıcılığı ve sürekliliği çağrıştırır, halbuki bizim bu dünyada geçici bir sürebulunduğumuz kesin, süremizin ne zaman bittiğini/biteceğini de bilmiyoruz. Yarına garantimiz yok, ölüm her an bizi bulabilir. Yaratılış gayemiz belli, yapmamız ve yapmamamız gerekenler bize bildirilmiş, bunun sonunda da hesaba çekileceğimizi de biliyoruz,iman ediyoruz. O zaman yapmamız gereken, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanıp, ebedi saadet yurdu olan cennete ulaştıracak salih ameller ile haram, helal kurallarına riayet etmek değil midir?

Biz bu dünyada yaşamıyoruz, bu dünyadan geçiyoruz. “Yaşamak” kelimesi, kavramsal olarak kalıcılığı ve sürekliliği çağrıştırır, halbuki bizim bu dünyada geçici bir sürebulunduğumuz kesin, süremizin ne zaman bittiğini/biteceğini de bilmiyoruz. Yarına garantimiz yok, ölüm her an bizi bulabilir. Yaratılış gayemiz belli, yapmamız ve yapmamamız gerekenler bize bildirilmiş, bunun sonunda da hesaba çekileceğimizi de biliyoruz,iman ediyoruz. O zaman yapmamız gereken, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanıp, ebedi saadet yurdu olan cennete ulaştıracak salih ameller ile haram, helal kurallarına riayet etmek değil midir?

Allah cc Kur’an-ı Kerim’de bir çok ayet-i kerimede “helal” ve “tayyip” şeyler yememizi emrediyor, buna riayet etmemeyi şeytanın adımlarını takip etmek olarak ihtar ediyor, misalen Bakara suresi 168. ayet-i kerimede şöyle buyrulmaktadır; “Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helâl ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.”

Yaptığımız duaların kabul olmasının, ibadetlerimizin salih amel olabilmesinin, işlerimizin bereketli ve hedefine ulaşabilmesi de helal gıdayla mümkündür, Rasulullah Efendimiz (sav) buyuruyor ki; “Allah cc yolunda sefer yapmış, üstü başı tozlanmış birisi ellerini açmış, Ya Rab, Ya Rab diye yalvarıyor. O kimsenin yediği haram, giydiği haram ve gıdası haramdır. Böyle birinin duası nasılmakbul olsun”. Allah cc yolunda sefer yapmak nedir? İbadetlerin zirvesi olan cihaddır, tebliğ için başka diyarlara gitmektir, iyiliği emretmek, kötülüklerden sakındırmak için gayret göstermektir, böyle durumlarda dahi yediğimize, içtiğimize, giydiğimize dikkatetmezsek dualarımız dahi kabul olmuyorsa yaptıklarımız salih amel olarak kabul edilir mi? O zaman boşa gayret göstermiş oluruz, Allah cc korusun hesap gününde amel defterimiz elimize verildiğinde sevap göremiyeceğimiz gibi yüklendiğimiz mesuliyetler ve günahlarile karşılaşabiliriz, o zaman pişmanlık da fayda vermeyecektir. Bu hayatı bir defa yaşayacak ve bir defa öleceğiz, geliniz hayatımız Allah’ın cc rızasına uygun olsun, ölümümüz de O’nun yolunda olsun.

Allahım cc, helal kazanç nasip eyle, helalden kazanıp helal harcamayı, helal gıda yemeyi ve yedirmeyi, her işimizde, işlemimizde helal ile yetinmeyi nasip eyle, harama bulaştırma, rızkımızı da haramdan verme. ” diyerek sözlerini tamamladı. Program sorulan soruların cevaplandırılması ve hediye takdimi ile sona erdi.

Yoruma kapalı.