Uluslararası Konferans

Helal ve Tayyib ExpoFest

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

MEVLİD-İ NEBEVİ GECEMİZ MÜBAREK OLSUN…

DÜNYA KÜRESEL BİR YANGIN İÇERİSİNDE ALEV ALEV YANIYOR. ZALİMLERİN PENÇESİNDE MÜSLÜMANLARIN KANI OLUK OLUK AKIYOR. HERGÜN BOMBALAR, KURŞUNLAR MASUM ÇOCUKLARIMIZIN ÜZERLERİNE ACIMASIZCA YAĞIYOR…. İŞTE BÖYLE BİR DEHŞETLİ BİR DEMDE RABBİMİZİN RAHMET, MAĞFİRET VE BEREKET VESİLESİ KILDIĞI PEYGAMBERİMİZ (SAV)’İN MEVLİDİ NEBEVİ GECESİNİ ANIYORUZ.

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

“Biz seni ancak bütün âlemlere bir rahmet olarak gönderdik” (Enbiyâ Sûresi:107)

Bu sebeple hepimiz nefsimizi baştan ayağa tam bir denetime sokmayı sağlamalıyız. Bugün ümmet olarak çekilen kahırların, ızdırapların ve zilletlerin kaynağında nefsimize ait hataları, noksanlıkları ve zafiyetleri bir bir araştırıp tespit etmeye çalışalım ve ıslahı için çözümler üretelim. Gece gündüz gözyaşlarımızı akıtarak dualar yapalım.

Bugüne kadar gereken dikkati göstermemişsek, gıdalarımızın, ilaçlarımızın, kozmetik ürünlerimizin helal ve temiz olup olmadıklarına daha biraz dikkat ve itina göstermeye gayret edelim. Bu anlayışla alışveriş yaptığımız marketleri, kasapları, fırınları, pastaneleri yeniden gözden geçirelim.

Peygamberimiz(s.a.v.) efendimiz Müslümanların Helal Lokma yemeleri ve içmeleri üzerinde çok önemle durmuş, haramdan kaçınmaları için her türlü örnek uygulamaları hayatında göstermiştir. Sahih sünnet uygulamaları, bu konuda Müslümanlara aydınlatıcı bir yol ve rehber olmuş ve olmaktadır. Teberüken bu hadisi şerifleri sık sık okumamızda fayda olacaktır

“Şüphesiz ki helal belli, haram da bellidir. Bu ikisi arasında çok kimselerin bilmedikleri şüpheli şeyler vardır. Her kim şüpheli şeylerden korunursa, dinini ve namusunu korumaya talip olmuş demektir. Kim ki şüpheli şeylere dalarsa, tıpkı bir korunun çevresinde hayvanlarını otlatan bir çobanın sürüsünün çok geçmeden o koruya dalacağı gibi o da haramların içine düşüverir. Allah(cc)’ün korusu da yasaklarıdır. Uyanık olunuz: Vücudun içinde bir çiğnem et vardır. O iyi olduğunda bütün cesed de iyi olur. O bozulduğunda ise bütün bünye fesada uğrar. Biliniz ki o kâlp’dir.” (Buhari ve Müslim)

“Allah yolunda sefer yapmış, üstü başı tozlanmış bir adam, ellerini göklere uzatarak:”Ya Rab, ya Rab!” diye yalvarıyor. Hâlbuki onun yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böylesinin duası nasıl makbul olur?” buyurmuştur.(Müslim)

“Her kim ki, vücudunun uzviyeti haram lokma ile teşekkül etmiştir. Artık cehennem, o vücuda yaraşan en iyi bir makardır.” (Sahih-i Buhari, Taberani Said İbn-i Yezîd tarikıyle Ömer İbn-i Hattab)

Bir adam, Resulullah (s.a.v) Efendimize içkiden sordu. Efendimiz(s.a.v.) onu içkiden men etti. Bunun üzerine o adam dedi ki: “Ben onu sadece ilaç olarak kullanıyorum.” Resulullah (s.av) efendimiz şu cevabı verdi: “O bir devâ değil, hastalığın ta kendisidir.” (Sahih-i Müslim- Müsned-i Ahmed)

“Şüphesiz ki Allah hem hastalık, hem de onu tedavi eden ilacı indirmiştir; her hastalık için bir devâ yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın!”(Ebu Davud)

“Bir zaman gelecek, insanlar, yalnız parayı düşünüp,helal haram düşünmeyecekler.”(Buhari)

Bu gün ümmet olarak bir ve braber olmaya, birbirimiz için duaya ne kadar muhtacız. İslam topraklarında kan var, gözyaşı var, hıçkırık var. Zalimler, gece gündüz demeden, çoluk, çocuk, kadın demeden Müslümanları vurmaya devam ediyor. Gözyaşlarımızı akıta akıta dua etme zamanıdır. Gücümüz yettiğince yardımlarına koşarak fiili duaların yapılacağı zamandır.

Rabbimiz Tüm İslam Ümmetine, yaşadığımız günleri, hayırlara ve kurtuluşumuza vesile kıl.

Yoruma kapalı.