GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

KİM GRUP VE GİMDES SAĞLIKLI VE HELÂL GIDA’YI DEĞERLENDİRDİ

Perakende sektörünün öncü ismi KİM Grup ve Helâl ve Sağlıklı Gıda Sertifikalandırma plâtformu GİMDES üst düzey yetkilileri durum değerlendirmesi için bir araya geldi.

Kim Grup Yönetim Kurulu başkanı Erol Ersan, Genel Müdür Hamit Akçay ve Satınalma Üst düzey yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıda, perakende sektörü özelinde helâl sertifikalandırma süreçleri ve bu konu hakkında yaşanan sorunlar ele alındı. Ziyaret sonrasında Gimdes Genel Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda önemli konular gündeme getirildi ve müzakere edildi.

Helâl sertifikalandırmanın tüm dünyada kabul gördüğünü ifade eden Hüseyin Kâmi Büyüközer, Gimdes’in başlattığı sertifikalandırma işlemleri sonucu başta gıda sektörü olmak üzere pek çok iş kolunun İslâm ülkelerine yapacakları ihracatların önündeki önemli bir engeli ortadan kaldırdıklarını ifade etti. Bu güne değin hiçbir firmanın kapısını çalmamalarına karşın yapılan yüzlerce başvurunun büyük çoğunluğunun ihracat için yapıldığı göz önüne alındığında konunun öneminin anlaşılacağını ifade etti.

Kim Grup Yönetim Kurulu başkanı Erol Ersan tüketicilerin sertifikalı ürün taleplerini dikkate alarak helâl sertifikalı ürünlere marketlerinde yer açtıklarını belirterek, tüketiciyi merkeze alan perakendecilik anlayışımız çerçevesinde meseleyi ele alıyoruz ve böylesi bir uygulamayı tüketici hakkı olarak ele alıyor, dahası tüketiciye duyulan saygının bir parçası olarak görüyoruz şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Kim marketleri Genel Müdürü Hamit Akçay bu konunun Türkiye’de ideolojik bir perspektifle ele alınmasının perakendecileri ürküttüğünü ve bu yüzden müşterilerin helâl sertifikalı ürünlerin market raflarında göremediklerine dikkat çekti. Ülkemizde de faaliyet gösteren birçok uluslar arası market zincirinin yurtdışındaki şubelerinde helâl sertifikalı ürün reyonları kurmalarına karşın Türkiye’de bu konuların tabu haline getirilmesi nedeni ile sessiz kaldıklarını ifade eden Akçay, tüm manipülasyonları göze alarak bu konuları gündeme getirerek cesur adımlar atan ilk market zinciri olduklarının altını çizdi. Gimdes tarafından sertifikalandırılmış bir çok firmanın ürününü sattıklarını ifade eden Akçay, perakendeci olarak duyarlı müşterilere seçenek sunmayı bir vazife gördüklerini dile getirdi.

Daha geniş işbirliği ve bilgi paylaşımı temennilerinin de dile getirildiği ziyarette Dr Hüseyin Kami Büyüközer Kim marketlerinin attığı cesur adımların tüketiciler nezdinde karşılık gördüğünü kendilerine ulaşan e-maillerden anlaşıldığının altını çizdi.

Yoruma kapalı.