GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

JELATİN’NİN İSTİHALE ÜRÜNÜ OLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK BİR DEFA DAHA TEYİD EDİLDİ WHC (DÜNYA HELAL KONSEYİ)’İN YARI YIL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI MALEZYA’DA YAPILDI.

JELATİN’NİN İSTİHALE ÜRÜNÜ OLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK BİR DEFA DAHA TEYİD EDİLDİ
WHC (DÜNYA HELAL KONSEYİ)’İN YARI YIL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI MALEZYA’DA YAPILDI. 

WHC’nin Yarıyıl Yönetim Kurulu toplantısı 5 Nisan 2019 tarihinde, Kuala Lumpur’da GİMDES Uluslar arası ilişkiler Koordinatörü ve WHC Yönetim Kurulu Başkanı M. Zafer GEDİKLİ’nin başkanlığında icra edildi.

“Toplantıda alt komite çalışmalarının sunumu esnasında davet edilen Malezya İslam Üniversitesinde biyoloji doktora öğrencisi Süleyman Bin Habib, araştırma konusunun jelatin olduğunu söyleyerek yeni teknolojik gelişmelere göre jelatinin istihale olmadığını tespit ettiklerini anlattı. Süleyman Hocaya göre, laboratuvar ortamında jelatin hassas analizlere tabi tutulduğunda gerçek kaynağı olan hayvanın DNA’sını hala muhafaza ettiği ortaya çıkıyor. Yani domuzdan veya haram bir hayvandan elde edilen jelatinde bu hayvanların DNA’sı hala mevcut olduğundan bu işlem istihale olarak izah edilemez. Bu durumda İslami usullere göre kesilmemiş hayvanlardan üretilen jelatinin Besmelesiz kesilmiş hayvanlara benzetilmesinin doğru olacağı düşünülmelidir. Velhasıl, WHC’nin bu ön çalışması, kritik ham maddelerden olan jelatinden her ne surette olursa olsun uzak durulmasının Müslümanlar için daha uygun olacağını ortaya koymaktadır.” 

Toplantıda, üyelik hususları, alt komitelerin çalışmaları, araştırma yapılmasında fayda görülen konularla 2019 yılının Genel Kurul toplantısının yeri ve tarihi karara bağlandı.

Buna göre, WHC’nin 17. Genel Kurulu 12-16 Kasım 2019 tarihleri arasında Jakarta’da yapılacak ve WHC’nin 20. Kuruluş Yıldönümü aynı etkinlik esnasında kutlanacak.

WHC, 1999 yılında Jakarta’da kurulmuş; bilahare Manila’da tescil edilerek resmi kimlik kazanmıştı. 2011 yılı Kongresinde GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER ittifakla WHC Konsey Başkanı(Patron) yapıldı. 2012 yılından bu yana İstanbul’da ofisi bulunmaktadır.

Toplantıda alt komite çalışmalarının sunumu esnasında davet edilen Malezya İslam Üniversitesinde biyoloji doktora öğrencisi Süleyman Bin Habib, araştırma konusunun jelatin olduğunu söyleyerek yeni teknolojik gelişmelere göre jelatinin istihale olmadığını tespit ettiklerini anlattı. Süleyman Hocaya göre, laboratuvar ortamında jelatin hassas analizlere tabi tutulduğunda gerçek kaynağı olan hayvanın DNA’sını hala muhafaza ettiği ortaya çıkıyor. Yani domuzdan veya haram bir hayvandan elde edilen jelatinde bu hayvanların DNA’sı hala mevcut olduğundan bu işlem istihale olarak izah edilemez. Bu durumda İslami usullere göre kesilmemiş hayvanlardan üretilen jelatinin Besmelesiz kesilmiş hayvanlara benzetilmesinin doğru olacağı düşünülmelidir. Velhasıl, WHC’nin bu ön çalışması, kritik ham maddelerden olan jelatinden her ne surette olursa olsun uzak durulmasının Müslümanlar için daha uygun olacağını ortaya koymaktadır.

Toplantıya ayrıca, Endonezya Helal Akreditasyon Kurumu (BPJPH) Başkanı Prof. Dr. Sukoso davet edilmişti. Dr. Sukoso, Endonezya’daki son gelişmeler ve tanıma kriterleri konusunda geniş bir malumat vererek üyeleri aydınlattı.

Yoruma kapalı.